b_0_0_0_10_images_dllfyhtbyu.jpg

اساس نیوز: مدرس حوزه دارالعلوم اسلامی خلیل‌آباد بالاخواف در مراسم نماز جمعه این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف به ایراد سخنرانی پرداخت.     


به گزارش اساس نیوز، مولوی خلیل الله کبودانی در مقدمه بیاناتش  گفت: «الله متعال ما را در ماه بسیار متبرکی قرار داده است که باید بسیار قدردان آن باشیم. محبت تمامی مخلوقات، یک ‌صدم محبت باریتعالی است و تنها محبت بی ‌قرض مختص  ذات  حق می باشد. باریتعالی می فرماید: ای بنده من، همه تو را برای خود می‌خواهند و من تو را فقط برای خودت می‌خواهم».

وی افزود: آفریدگار بی همتا بنده اش را به بهانه‌های مختلف  می‌بخشد. هنگامی که انسان مومن دچار گناه می ‌شود، مامور الهی در لحظه اول آن را ثبت نمی کند، بلکه منتظر توبه و ندامت بنده می‌ ماند. همچنین خدای متعال، به ملائکه مأموریت می‌ دهد تا برای بندگان، دعای مغفرت و آمرزش کنند. یکی دیگر از بهانه‌های مغفرت الله برای بندگانش،  دعای پدر و مادر برای فرزند می باشد. در روایتی آمده است که دعای پدر در حق فرزند مانند دعای نبی در حق امت است».

خطیب نمازجمعه اهل سنت خواف ادامه داد: «خالق متعال دنبال بهانه است تا ما را از گناهان پاک گرداند. با هر قطره وضو و هر رکعت نماز، گناهان انسان های مومن همچون برگ هی درخت می ریزد. خدای متعال همچنین ازیک جمعه تا جمعه هفته بعد، گناهان صغیره را پاک می ‌کند و در روز عید الهی  گناهان را تبدیل به ثواب می‌ گرداند. اینها همه اسباب بخشش و مغفرت الهی است که پروردگار دانا در اختیار بندگان خویش قرار داده است».

مولوی کبودانی با بیان اینکه  برای بنده مومنی  که در بستر بیماری است، نیکی ثبت می ‌ شود تاکید کرد: «هرگاه بنده مومن  در اثر بیماری آه بکشد، برایش ثواب ذکر منظور می گردد. ماه رمضان، ماه عفو عمومی  بندگان مومن و شایسته  می باشد. خدای متعال  برای بخشش بندگانش  شرط قرار نداده است. هیچ قلبی پیش الله تعالی مردود نمی  شود؛ چرا که حضرت حق طاعات بندگانش را خریدار است. هر چند که  این خرید و فروش هیچ سودی برایش نداشته  و این معامله  را صرفا بخاطر بنده اش  انجام می دهد . بنده مومن هنگامی  که  نیکی  پیشه  کرده و تصمیم به ترک گناه  بگیرد، همانند  جانشینی برای خدای متعال خواهد بود.

این عالم اهل سنت اظهار داشت: «بندگان یا مومن و یا کافر شناخته می شوند. شخص مومن ولی خدا در روی زمین است. پروردگار بی همتا  نعمت‌هایی  را در اختیار بندگان قرار داده است که طبق آیه قرآن کریم  شمردن ‌شان امکان پذیر نخواهد بود. پس چه خوب است قدردان فضل الهی  بوده  و به آن افتخار کنیم. اگر بنده‌ای قدردان نعمات الله نباشد، آن نعمت از او گرفته خواهد شد. باریتعالی دوست ‌دار اهل ایمان است. مطلوب هر انسانی است که دوست صمیمی پروردگار مهربان بوده  و در زمره ولایت خاصه الله قرار گیرد. لازمه  به دست‌ آوردن این ولایت خاصه این است که بنده تصمیم بگیرد دیگر از دستورات الهی  نافرمانی  نکرده و با تمام  وجود از نواهی الله ‌تعالی متنفر باشد».

سخنران نماز جمعه اهل سنت  خواف تصریح  نمود: «خدای متعال  طاعات بندگانش را خریدار است درحالی ‌که هیچ سودی برایش ندارد. در هر بنده‌ ای  نیروی ولایت نهفته است. هنگامی  این بنده   نیکی  پیشه کرده  و عزمش را برای ترک گناه  جزم کند و همچنین عمیقا  از نواهی الله تعالی متنفر باشد،  در زمره دوستان صمیمی  باریتعالی  قرار گرفته  و شیطان در این مرحله راهی برای گمراه  کردن شخص پیدا نمی‌ کند».

مولوی کبودانی  خاطر نشان ساخت: «کل دین، علم و عمل و اخلاص است و کمال عمل این است که انسان مومن  از آن چه  خدای  متعال  نهی کرده، عمیقا  متنفر باشد. ماه مبارک رمضان ماه تربیت و خودسازی است. ماهی است که با آن می‌ توانیم خود را به خالق  یکتا  نزدیک ‌تر کرده  و ولی او در روی زمین باشیم. اولیای دین الهی  وقتی به سمت گناه می ‌روند، الله  متعال  از آلوده شدن آنها به گناه جلوگیری می‌ کند. بنابراین  چه خوب است در مبارک رمضان كه ماه اجابت دعاست از الله تعالی  طالب  ولایتش  باشیم».

خبرنگار: طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_rev5hhvyb54y.jpg

مطالب مرتبط:

تاکید شورای روهینگیای اروپا بر ضرورت اجرای عدالت د

مولوی نعمتی:دوری مسلمانان از قرآن و سنت رسول الله

مولوی خالد سیف الله رحمانی: یاد گرفتن زبان انگلیسی

موریانه ای به نام سکولاریزم و جهان اسلام(1)

ا

والی داعش در «الجزیره» عراق، کشته شد

روابط آمریکا و ترکیه تیره تر می شود

استقرار تانک های ترکیه در مرز سوریه

د

کشف هولناک اجساد تکه تکه شده ۹ نفر در یخچال قاتل ژ

خلبان محجبه جنگنده ترکیه

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات