b_0_0_0_10_images_4654664.jpg

اساس نیوز: سخنران نماز جمعه مسجد امام ابوحنیفه رضی الله عنه گرگان طی بیاناتی به وقایع دوران زندگی نبی مکرم اسلام و پس از آن پرداخت.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، استاد علی آخوند آرخی حیات قریش تا پیش از شروع رسالت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را  دورانی سراسر جهل، نادانی، خود خواهی و خود پرستی دانست و گفت: «در دورانی خاص و قبل از نبوت حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله وسلم مردم به دو دسته تقسیم شده بودند.

دسته اول را اشراف و بزرگان قریش تشکیل می دادند که بزرگی و بزرگ منشی را تنها درجهت منافع و خواسته های خود می دیدند. لذا آنها به جای پرستش خدای متعال، اجسامی را عبادت می کردند که عملا هیچ نقش و یا دخالتی در سود و زیان های جاری نداشتند؛ اما آن مظالم با بزرگ جلوه دادن اجسام بی جان و با استفاده ازکم اطلاعی و بی سوادی مردم روزگار، به نحوی که دلشان می خواست برجامعه حکمرانی می کردند».

خطیب نماز جمعه اهل سنت گرگان دراین خصوص اظهار داشت: «دسته دوم برده هایی بودند که گریزی جز فرمانبرداری از اربابان خود نداشتند. برخی از برده ها هرچند که نمی خواستند که زیر یوق ستم بمانند، لیکن به دلیل دربند بودن نمی توانستند راهی برای خلاصی خود بیایند و ناچار بودند شرایط حاکم را بپذیرند. گروهی دیگر هم خیال می کردند که بت های زمان، آنها را برای برده داری خلق کرده و باید به خدمت اربابان خود درآیند».

آخوند آرخی میلاد نورانی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را پایان جهالت ها و نادانی های دوران حاکمیت قریش توصیف کرد و افزود: «آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم در طول حیات مبارک خود، همواره غم امت را می خورد و زمانی که به مشکلات گرفتار می آمد ازخدای متعال چیزی جز نفع امت را نمی خواست. تولد و رحلت ایشان  در روز دوشنبه قرارداده شده است. زمانی که آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم در خانه ام المومنین عایشه رضی الله عنها درحالت رحلت قرار داشت آن بانوی گرامی در نجواهای آخر ایشان، کلمه امتی امتی را از زبان آن حضرت می شنید و آن انسان وارسته در چنین شرایطی و با دغدغه امت از دنیا رحلت فرمود».

این عالم اهل سنت عنوان نمود: «برخی علما روایت کرده اند که پیامیر صلی الله علیه و آله وسلم در لحظه تولد نیز کلمه امتی امتی را تکرار کرده است و ایشان در کنار وظیفه انجام رسالت که همانا هدایت امت از شرک و بت پرستی به سوی نور الهی بود، به آینده امت خود نیز فکر می کرد. نبی مکرم اسلام در دوره جوانی و پیش ازآنکه پیام آور الهی شود به عنوان مردی امین و راستگو شناخته می شد و بزرگان قریش در بیشتر مواقع از وجود ایشان به عنوان داور و راهنما بهره مند می شدند که ماجرای اختلاف بر سر سنگ حجرالاسود که در تاریخ آمده است از جمله آن موارد می باشد».

سخنران مسجد جامع امام ابو حنیفه رضی الله عنه با یاد آوری هجمه وسیع بزرگان قریش برعلیه آن حضرت صلی الله علیه و اله وسلم ادامه داد: «زمانی که قریش خطر بعثت را احساس کردند، مظالم بسیاری را نسبت به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و اندک یاران با وفای ایشان روا داشتند. آنها، نبی مکرم اسلام را با استفاده از تبلیغات مسموم به نام ساحر و دیوانه معرفی کردند تا رسالت الهی در همان آغاز با شکست مواجه شود. قریش پس از آنکه نتوانستند از راه ایجاد رعب و وحشت نتیجه بگیرند، سعی کردند تا از راه وعده و اعطای جاه و مقام به آن حضرت صلی الله علیه و آله وسلم، به هدف شان برسند، ولی با این ترفند نیز راه به جایی نبرند».

آخوند آرخی یاد آور شد: «وقایع پس از رحلت نبی مکرم اسلام نیز آکنده از وقایع و اتفاقات متعدد است و همچنان که می دانیم عده ای از خوارج در زمان حضرت عثمان رضی الله عنه شروع به فتنه گری و اختلاف افکنی کرده و در زمان خلافت حضرت علی رضی الله عنه بین مسلمانان جنگ به راه انداختند. بعدها گروه ها و دسته جاتی دیگری هم تشکیل یافتند که منش و طریقه آنها بر گرفته از اهداف گروه خوارج بود».

آخوند آرخی خاطر نشان ساخت: «باید بدانیم که دین اسلام راحت به دست نیامده و در این راه بسیار رنج ها و مشقت ها تحمل شده است. در طول جنگ صدر اسلام، انسان های زیادی به شهادت رسیده اند تا کفار نتوانند خدشه ای به دین الهی وارد کنند. دورانی هم که ما در آن قرار داریم دوران سراسر فتنه و نفاق است.

هر از چند می شنویم که گروهی که منشا تشکیل شان ایادی کفر است از نقطه ای ظهور کرده و دم از اسلام و مبارزه با دشمن می زنند حال آنکه خود این گروه ها بزرگترین دشمن دین اسلام بشماررفته وهدفی جز خدمت به کفر و چپاول ثروت سرزمین های اسلامی ندارند. پس وظیفه تک تک آحاد اسلامی این است که مواظب چنین حرکت های دینی و ضد اسلامی باشند».

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

مولانا گرگیج:مسئولان برای مشکلات مردم تدبیر کنند

درگیری آمریکا و ترکیه در منبیج !

هفتصد ترکه به عروسان هندی هدیه شد تا شوهران خود را

مجادله دینی شیخ الازهر و رئیس جمهور مصر در جشن میل

مولانا عبدالحمید:امام حسین در برابر مسائل جامعه اح

مسجدی که بغدادی خود را خلیفه خواند به زودی پس گرفت

کانال مالی ایران و اروپا قبل از 13 آبان آماده می ش

اعلام حکومت نظامی در 21 منطقه استان دیاربکر (ترکیه

ا

مصرف مواد مخدر مجری در یک برنامه تلویزیونی عرب زبا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات