b_0_0_0_10_images_dfgret34.jpg

اساس نیوز: خطیب نماز جمعه روستای چنارلی درسخنرانی این هفته خود به فضایل ماه مبارک رمضان پرداخت.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، اسماعیل آخوند قدیری با بیان اینکه فرار رسیدن ماه مبارک رمضان خشنودی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را به همراه داشت، گفت: «این ماه برای همه امت مبارک است. دراین ماه شبی وجود دارد که ثواب عبادت آن از هزار ماه بیشتر می باشد. خدای متعال روزه داری در این ماه را فرض گردانید و خواندن تراویح در طول هر شب سنت واقع شد. هر کس که در این ماه یک کار خیر انجام دهد، خدای متعال به وی ثواب عمل فرض را خواهد بخشید».

وی افزود: «هر شخصی که در ماه رمضان یک عمل فرض را برجای آورد در نامه اعمالش هفتاد برابر ثواب بیشتر منظور خواهد شد. خدای متعال در کلام خویش می فرماید، بندگانی که درماه رمضان با فقرا همدرد شده و به یاری مستمندان بشتابند، رزق و روزی شان بیشتر خواهد شد. هرکس که در این ماه، روزه داری را افطار نماید گناهانش مورد مغفرت قرار خواهد گرفت. رمضان ماهی است که در دهه نخست آن رحمت الهی شامل بندگان می شود. در دهه دوم رمضان؛ مومنین روزه دار مورد مغرفت قرارگرفته و در دهه سوم آن ازآتش جهنم رهایی می یابند».

آخوند قدیری ادامه داد: «پیامبر گرامی ما صلی الله علیه و آله وسلم امت خویش را در این ماه به ذکر بسیار کلمه طیبیه "لا اله الا الله " و همچنین ذکر "استغفرالله" توصیه می کند. مومنین باید در طول این ماه از خدای متعال رهایی از آتش جهنم  را طلب نمایند. برای رسیدن به ماه روزه آمادگی کامل لازم است. خدای متعال وعده می دهد که در این ماه پرده را از میان خود و بندگان مومن کنار زده و با آنها به صحبت خواهد پرداخت. لذا باید به باور این قضیه برسیم».

آخوند قدیری توبه و دعا به درگاه خدای متعال بابت گناهان انجام گناهان بیشمار را از جمله شرایط آمادگی دانست و اظهار داشت: «بی شک باریتعالی صاحب و مالک همه موجودات است و درباره همه خطاهای که از ما سر می زند خبر دارد، لیکن توبه وسیله ای است تا خطاها و گناهان مورد مغرفت واقع شوند. درگذشته وقتی ماه روزه تمام می شد، انبیا الهی شش ماه از سال دست به دعا بر می داشتند تا خدای متعال، ماه روزه را مجددا به ایشان نصیب فرماید».

خطیب نماز جمعه چنارلی یکی دیگر از نشانه های آمادگی ورود به ماه مبارک رمضان را در خوشحالی مومنین به دلیل فرار رسیدن ماه مبارک رمضان خواند و گفت: «شیطان لعین پیش از ورود این ماه شریف سعی می کند تا انسان ها را دچار ضعف و سستی نماید. قرآن کریم خطاب به امت فرمایش می کند، به فضل خدای متعال خوشحال شده و خود را مهیای رسیدن این ماه شریف و مهیای تدارکات آن نمایید. کسانی که از سال گذشته روزه قضایی دارند قبل از فرار رسیدن ماه جدید، قضای آنها را بر جای آورند».

این عالم اهل سنت با تاکید بر ضرورت انجام امر به معروف و نهی از منکر در ماه رمضان گفت: «اشخاصی هستند که این ماه را چندان جدی نگرفته و در خواندن نماز و گرفتن روزه از خود سستی نشان می دهند. پس وظیفه ما است تا آنها را به سوی روشنگری رهنمون سازیم. اگر چنانچه اطرافیان از ما کینه ای در دل دارند با مراجعه به آنها باید در جهت برطرف کردن کدورت ها اقدام نماییم تا با دلی پاک و بدون کینه و کدورت پا به آوردگاه رمضان بگذاریم».

آخوند قدیری، جوانان را از رفتن به بیراهه و آزار والدین برحذر داشت و متذکر شد: «والدین حق زیادی بر گردن ما دارند و اگر به آنها ظلم کنیم دچارغضب الهی خواهیم شد. در گذشته یکی از مومنین سرشناس به نام محمد ابن هارون البلخی به مدت چهل سال و به صورت مداوم به مکه رفت، اما حج وی به دلیل آنکه در جوانی به مادرش ظلم کرده بود پذیرفته نمی شد؛ تا آنکه مالک ابن دینار رضی الله عنه درحق او دعا کرد و به این ترتیب مورد عفو و بخشش قرار گرفت. بدانید که خطاهای بزرگ اشخاص در روز قیامت به شکل آتش و اژدها در آمده و به دنبال عذاب خطاکاران خوهند بود و اگر چنانچه اعمال نیک این افراد سبک باشد به شکل پیرزنی فرتوت دیده خواهد شد که نمی تواند کار برای نجات بنده خطاکار انجام دهد».

خطیب نماز جمعه چنارلی با محکوم کردن اقدام ترامپ درخروج از برجام خاطر نشان ساخت: «تنها کسانی می توانند دوستان ما شمرده شوند که جزو انسان های با خدا و با تقوا باشند. خدای متعال در قرآن کریم انسان های با ایمان را از نزدیکی به کسانی که به نفس خویش ظلم می کنند، باز می دارد. از این رو برطرف شدن شر انسان هایی مانند ترامپ از سر امت اسلامی نمی تواند موجبات رنجش خاطر ما را فراهم آورد. بنابراین تا مادامی که دست های امت اسلامی ریسمان الهی را گرفته باشند، آسیبی ازسوی آمریکا و عوامل فتنه و اختلاف متوجه ما نخواهد بود».


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

پ .ک .ک از تشکیل شورای محلی در مرز عراق و سوریه خب

آتش‌سوزی در مسجد «آچه» اندونزی

امریکای ترامپ : نشانگر تنفر

دعوت اتحادیه اروپا از نمایندگان سازمان های دینی رس

حمله طالبان به پایگاه نظامی ارتش افغانستان در ولای

تظاهرکنندگان جای خالی نمایندگان مجلس عراق را پرکرد

عقب نشینی نیروهای آمریکایی از حسکه

عکس العمل عربستان و کویت به اظهارات کلینتون

در حاشیه موضع گیری برخی از افراد در قبال توهین به

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز