b_0_0_0_10_images_IMG_4726.jpg

اساس نیوز: استاد حدیث حوزه علمیه خیرآباد تایباد طی سخنانی پایبندی بر مسئله ایمان و نماز را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مفتی عبدالاحد حنفی در جمع اساتید و طلاب حوزه علمیه خیرآباد گفت: «انسان‌ها عموما در انجام کارهای دنیوی سلسله مراتب را رعایت کرده و برای کارهای دنیوی خود اولویت بندی دارند. گاهی کارها را طبق برنامه ریزی انجام می‌ دهند و گاهی برای پیشرفت و تسریع در کارها، برنامه‌ها را جابجا می‌کنند و کارها را بر طبق اولویت انجام می‌ دهند».

وی تصریح کرد: «ما مسلمانان در امور دینی این اولویت بندی را رعایت نمی‌کنیم. به طور مثال اگر کسی نماز نخواند، نخواندن نماز به چشم نمی‌آید؛ ولی اگر روزه نگیرد همه ما عمل او را بد می‌دانیم. البته هدف از این گفتار، بیان کم اهمیت جلوه دادن فریضه روزه نیست؛ بلکه بیان اهمیت نماز است. چرا که در حدیث برای تارک نماز عبارت کفر به کار رفته است؛ اما برای ترک روزه چنین حکمی نیامده است. این بدین معنی است که اهمیت نماز بسیار زیاد است. یا برای نماز تراویح را که سنت است اهمیت زیادی می‌دهیم؛ ولی نماز فرض را بدون توجه ترک می‌کنیم. این یعنی اینکه ما اولویت بندی نکرده‌ایم».

مفتی حنفی درهمین خصوص اظهارداشت: «ما در نماز عیدین که واجب است با اهتمام شرکت می کنیم، لیکن در نماز فرض صبح حاضر نمی‌شویم. یا برای مراسم عروسی ولیمه می دهیم که جزو سنت شناخته می شود؛ اما زکات که فرض الهی است را ترک می‌کنیم. برای مراسم ترحیم و عزاداری حتی با قرض کردن خرج می‌کنیم، درحالی که این مسئله از نگاه شرع جایگاهی ندارد. از سوی دیگر اموال میت را بین وراث به خوبی تقسیم نمی‌ کنیم و حق برخی ضایع می شود. اینها همه مصادیق عدم اولویت بندی در امور دین است».

استاد حدیث انوارالعلوم خیرآباد افزود: «بسیاری از ما در بیرون خانه اخلاق مدار هستیم؛ ولی در داخل خانه رعایت اخلاق را نمی کنیم. برای دیگران خرج می‌ کنیم؛ اما حاضر نیستیم برای خانواده خرج کنیم، درحالی که بهترین خرج کردن آن است که برای خانواده باشد. اینها همه بدین خاطر است که در امور دینی هیچ گونه اولویت بندی نداریم».

مفتی عبدالاحد حنفی مسئله ایمان و نماز را جزو الویت های اول دین اسلام خواند و ادامه داد: «این مسئله در همه ادیان آسمانی مشترک بوده است. البته ایمانی که مقبول الله باشد و انسان را وادار به عمل کند. بنابراین تنها نباید به گفتن کلمه طیبه و شهادتین دلخوش باشیم؛ زیرا قرآن کریم ایمانی را می‌خواهد که دراعماق دل ریشه داشته باشد».

 این عالم اهل سنت دلیل زیاد شدن تبلیغات ضد دین را درضعف ایمان مسلمانان دانست وعنوان نمود: اگر ایمان ما قوی باشد هیچ شبهه‌ ای نمی‌تواند آن را متزلزل کند. البته این ایمان به راحتی به دست نمی‌آید. قانون الله این است که هرکس زحمت بکشد چیزی به او عنایت می ‌شود. صحابه به خاطر زحماتی که تحمل کردند به اوج دین رسیدند. اگر کسی در پی کسب باور و یقین است باید ازعمر، مال، جان و وقت خود هزینه کند. مهمترین مسئله در پرورش یقین، تفکر است که قرآن کریم نیز به آن اشاره می کند. خدای متعال برای اثبات وجود خود به دلایل عقلی نپرداخته است؛ بلکه گفته است که در وجود خود و کائنات فکر کنید».

  استاد حنفی با بیان اینکه تلاش و مجاهده را یکی دیگر از راه‌های رسیدن به یقین است گفت: «وقتی در امور دنیوی هیچ کاری بدون تلاش صورت نمی‌گیرد، چرا انتظار داریم در امور دینی هر کاری خود به خود اتفاق بیفتد؟ یقینا این تلاش‌ها می‌تواند به صورت همنشینی با صالحین باشد.

   برای همنشینی با صالحین باید از وقت و مال خود هزینه کنیم. تلاوت قرآن و تدبر درآیات نیز راه بعدی رسیدن به هدف است. ما هنوز روخوانی قرآن را بلد نیستیم و چگونه می توان با این مسئله کنار آمد؟ چیزی که درجامعه به شدت ازآن غفلت می شود نماز است.

  تاریخ اسلام سراسر افتخار است؛ ولی این گونه افتخارات برای ما دردی را دوا نمی کنند. لذا باید ببینیم که خودمان برای اسلام چه کرده ایم. غفلت و عدم تفکر ریشه همه مشکلات دینی ما است. سعادت بزرگی  خواهد بود که قرآن کریم را به فرزندان خود آموزش دهیم. فارغ التحصیلان حوزوی به هر نحو ممکن باید در خدمت دین باشند و خانواده ها هم باید ازعلمای جوان که وارد جامعه می شوند حمایت بعمل آورند تا زمینه انجام خدمت برای ایشان فراهم گردد. مسلما کوچکترین حمایت ازعلمای جوان، بزرگترین ذخیره برای آخرت است».

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

همدردی با هموطنان زلزله زده غرب کشور

رد احتمال وجود داعش در پاکستان

دزدان دریایی سومالی یک نفت‌کش بزرگ را ربودند

معرفی اسلام در تگزاس همزمان با اعتراضات ضد اسلامی

پیام تبریک مولانا عبدالحمید به دکتر روحانی

اسلام سعودی، از افول تا شکوفایی

شیخ حسن هاشمی : افراد تندرو از منطق و عقل دور هستن

کمپین بشردوستانه مسلمانان کانادا در روزهای آخر ماه

روزنامه لبنانی مکان اختفای ابوبکر بغدادی را لو داد

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز