b_0_0_0_10_images_1603010.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخ (۱۴/ اردیبهشت‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در بخش اول خطبه‌ها به داستان عَدی پسر حاتم طایی پرداختند و گفتند: حاتم طایی مردی بخشنده و مشهور بود و پسری به نام عدی داشت؛ خانواده حاتم در شبه‌جزیرۀ عربستان زندگی می‌کردند و از وقتی پیامبر اسلام مردم را به دین اسلام دعوت کرد و فرمود: «قولوا لااله الا الله تفلحوا» عدی بن حاتم نتوانست این پیام را بپذیرد و شبه‌جزیره عربستان را ترک و راهی شام شد که در آن زمان در دست رومیان و مسیحیان بود.


ایشان افزودند: عدی در مدت اقامت در شام روزگار را به‌سختی می‌گذراند و در آن زمان هم پیامبر اسلام از مکه به مدینه هجرت فرموده بودند. روزی عدی تصمیم به بازگشت به شبه‌جزیرۀ عربستان گرفت و با خود گفت: به خدمت این شخص (پیامبر اسلام (ص)) می‌روم این شخص یا پیامبر و یا پادشاه است اگر پادشاه باشد با او سازش خواهم کرد و اگر به‌یقین برسم که پیامبر است به رسالت او ایمان خواهم آورد.


وی ادامه دادند: عدی به مسجد مدینه و نزد پیامبر اسلام آمد و همین‌که خود را معرفی نمود پیامبر اسلام به احترام پدرش که فردی در خدمت مردم و بخشنده بوده است، با گشاده‌رویی و عزت و احترام او را پذیرفت و به منزل دعوت کرد. درراه برگشت به خانه، پیامبر اسلام دقایقی طولانی با طمأنینه و آرامش خاصی سخنان یک پیرزن را گوش کرد و عدی فهمید که این شخص پادشاه نیست و هنگامی‌که به منزل بدون آلایش رسول خدا رسید و پیامبر اسلام زیرانداز مخصوص خود را به عدی داد، اتصال پیامبر اسلام به منبع وحی خداوند بیشتر بر عدی عیان شد و فهمید که اخلاق پیامبر اسلام (ص) اخلاق فردی عادی نیست.


امام جمعه پاوه : در ادامه به دلایل عدم پذیرش اسلام توسط عدی از لسان مبارک پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام فرمودند: ای عدی قبول اسلام به سه دلیل برای تو سخت است: ۱-تصور می‌کنی که مسلمانان فقیرند و قبول اینکه در میان فقرا زندگی را سپری کنی برای تو سخت است ۲-فکر می‌کنی مسلمانان دشمنان بسیاری دارند و مسلمانان توان مبارزه و جنگیدن با دشمنان خود را ندارند. ۳- خیال می‌کنی چون تاکنون در میان قریشیان رهبری نتوانسته بر اقوام دیگر سلطه داشته باشد پس این شخص قریشی هم نمی‌تواند رهبر جامعه شود.


پیامبر اسلام فرمودند: قسم به خدا روزی خواهد رسید اگر آیین ما درست مدیریت شود در میان جامعۀ مسلمین فقیر وجود نخواهد داشت؛ و ازنظر امنیت نیز روزی شاهد خواهیم بود در قادسیه عراق اگر زنی به‌تنهایی سوار بر شتری به مکه و مدینه بیاید کسی مزاحم او نخواهد شد و ازآن‌جهت که قریش رهبری نکرده‌اند من رهبر دنیایی نیستم و خدای بزرگ پشتیبان من است والله روزی خواهد رسید قیصریان روم و کسرویان فارس همه متوجه مکه و مدینه می‌شوند. عدی وقتی این سخنان پیامبر اسلام را شنید، فوراً دست پیامبر اسلام (ص) را بوسید و ایمان آورد و مسلمان شد.


ایشان سپس به هدف از بیان این نکته اشاره کردند و گفتند: پیامبر بزرگوار ما با اخلاق و برخورد مناسب و روش نیکو مردم را تسلیم امر حق نموده است و خداوند تبارک‌وتعالی در تعریف پیامبر خود می‌فرماید: «وانک لعلی خلق عظیم» و پیامبر اسلام با همان خلق عظیم مردم را به‌سوی دین سوق داده است.


ماموستا قادری در بخش دوم خطبه‌ها به بیان ۵ جمله از ۵ مرد بزرگ پرداختند.                                           

جملۀ اول: پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرمایند: هر چیزی زکاتی دارد و زکات بدن، روزه است.


جملۀ دوم: حضرت علی (ع) می‌فرماید: خداوند به هرکسی در این دنیا موقعیتی عطا فرماید، اگر نداند آن موقعیت آزمایش و امتحان الهی است، بی‌شک شکست خواهد خورد و خدعۀ روزگار بر سر او کلاه خواهد گذاشت.


جملۀ سوم: لقمان حکیم می‌فرماید: ای برادر مسلمان در میان مجالس درست صحبت کن و در وقت صرف طعام و غذا، مواظب شکم خود باش و کم بخور.


جملۀ چهارم: یکی از حکما می‌فرماید: هر کس بیش‌ازحد خود بخورد با دندان‌های خود برای خودش گور کنده است.


جملۀ پنجم. یکی دیگر از حکما می‌فرماید: همۀ طیبات را چشیدم و از همۀ خوراک‌ها و نعماتی که در این زمین است، لذت بردم اما هیچ‌چیز را در زندگی به‌اندازۀ سلامتی بالذت تر نیافتم.

ایشان این ۵ مورد را راه‌ها و درس و دل‌خوشی دانستند و افزودند: این نصایح توصیه هایی هستند که ما آمادگی برای رمضان داشته باشیم و از اینکه یک وعدۀ غذایی را یک ماه ترک می‌کنیم هراسی نداشته باشیم.


خطیب جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به مسائل روز اشاره کردند و گفتند: همۀ شما اهل رسانه و تلویزیون و رادیو هستید؛ آنچه ما امروز برای کشورمان می‌بینیم همه‌اش تهدید و تحریک و هجوم است.

وی سپس به تهدیدات آقای ترامپ در خصوص لغو برجام اشاره کردند و گفتند: ۴۰ سال است انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده و ما خبری خوش از از آمریکا و غرب نشنیده ایم و همواره ما را تهدید می‌کنند.


ایشان با بیان اینکه یک هفته به وعدۀ آقای ترامپ برای لغو برجام مانده است؛ افزودند: نمی‌دانم در این دو سال برجام چه خیر و سودی برای مردم ما داشته است؟ مگر نه اینکه همه‌چیز گران، بیکاری بیشتر و مشکلات هم فزونی یافته است؟ برجام هرچند در ظاهر جنگ را از ما دور کرده، اما از باقی جهات نفعی برای مردم نداشته است.


امام‌جمعۀ پاوه به ریشه‌دار بودن این‌گونه قضایا نیز اشاره کردند و گفتند: یک فرد صهیونیست به نام آیربوگر کتابی نوشته که به زبان عربی و فارسی ترجمه شده است و در کتابش آورده باید اسرائیل بماند و برای بقای آن باید با تمامی آن عناصر و احزاب و گروه‌ها و حکومت‌ها که دشمنان اسرائیل را تغذیه می‌کنند و با اسرائیل دشمن‌اند؛ مبارزه شود.


وی افزودند: برای تأمین این خواسته؛ لیبی، عراق، سوریه و یمن را ویران کردند؛ و بر همه روشن است تهدید وتحریک آنها علیه ما به خاطر حفظ صهیونیست است.

ماموستا قادری در خصوص تهدیدات جدید علیه کشورمان خاطرنشان کردند: کشور ما ۴۰ سال است تسلیم این شیاطین نشده است و ان شاء الله در آینده هم تسلیم نخواهد شد؛ اما یک مشکل داریم و آن این است مسئولان ما باید در خدمتگزاری به مردم تجدیدنظر کنند و حداقل بگذارند مردم ایران برایمان بمانند.


امام‌جمعۀ پاوه افزودند: از یک طرف ترامپ ما را تهدید می کند و از طرف دیگر هم عربستان سعودی دارد اسلحه خریداری می‌کند؛ و متأسفانه در داخل هم 20 روز است سه استان غربی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی خواستار سروسامان دادن به وضع مرزها هستند اما هیچ‌کدام از مسئولان گوششان بدهکار نیست.


وی با بیان اینکه امیدوارم مسئولین محترم آنچه را که مصلحت نظام و منطقه کردنشین است انجام دهند؛ خطاب به مسئولان افزودند: شما ای مسئولان عزیز دولت آقای روحانی، بیایید و درد دل مردم مرزدار را گوش کنید و تا جاییکه برایتان ممکن است، مشکلات را حل کنید؛ نگذارید این مردم ضد جمهوری اسلامی شوند و جبهه بگیرند و به نظام بدبین شوند؛ ۴۰ سال است این مردم نسبت به نظام دریغ نکرده‌اند.

مطالب مرتبط:

نزدیک شدن ساعت صفر برای آزاد سازی موصل

دگرپذیری در امت اسلامی ؛موانع و رهکارها

هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد شیوع وبا در یمن

 

اخطار آلمان به اتباع این کشور در مورد حمله به ترکی

افزایش شرط بندی ها در آمریکا بعداز برکناری رییس'ا

بیکاری جوانان عسلویه باعث شرمندگی و خجالت مااست

افراطی آزاد شده توسط آمریکایی ها ، فرمانده داعش در

گلوبال تروریسم ایندکس:داعش خطرناک ترین گروه تروریس

نزدیک 15 هزار میانماری به چین فرار کرده‌اند

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز