b_0_0_0_10_images_photo_20180416_125601.jpg

اساس نیوز: امام جمعه شهر فراغی در مراسم اختتامیه احکام فقه در بندر ترکمن  انسان را موجودی دانست که علیرغم کشفیات بسیار در زمینه های مختلف، بدون آنکه شناخت کاملی از خود داشته باشد از دنیا می رود. لذا کسی که خالق انسان است بهتر ازهر کس دیگری می تواند به وی برنامه زندگی بدهد.


به گزارش سایت اساس نیوز، احمد آخوند قربانپور  که درمراسم اختتامیه احکام، فقه و پرسش و پاسخ حوزه علمیه مسجد قبا در بندرترکمن حضور بهم رسانده بود طی سخنانی چند گفت: «برنامه دینی که خدای متعال برای رستگاری بشر فرستاده است انبوهی از بایدها و نبایدها است. برخی ها تصور می کنند این بایدها و نبایدها صرفا به گذشتگان مربوط بوده و با مسائل عصر کنونی همخوانی ندارند؛ اما باید بدانیم که این گونه افکار و عقاید منخرف از یک عقل سالم بعید است. این مسائل جزو توهمات هستند و نمی توانند در واقعیت وجود داشته باشند. برنامه های دینی، نسخه شفابخش زندگی انسان ها هستند که سلامت روح را باعث می شوند و آفریدگار متعال خیر و نیکی بندگانش را می خواهد».


آخوند قربان پور اظهار داشت: « در زندگی ما انسا ن ها آنکه بالاترین مقام است خدای متعال می باشد که از بندگانش انتظار اعمال سخت و مشقت بار را ندارد. طاعت خدای متعال برحسب طاقت بشر است و هرکس می تواند برحسب طاقتی که دارد، عبادت الله متعال را برجای آورد. عبادت مانند بلند کردن جسم سنگین از روی زمین نیست که در برابر آن اظهار ضعف و سستی نماییم. البته هستند کسانی که روزی شان را از راه جابجایی اجسام سنگین می گذرانند».


مدیر حوزه علمیه اهل سنت شهر فراغی با بیان این که عبادت امروزی را نمی توان با عبادت گذشتگان مقایسه کرد افزود: «امروز وسایل گرما زا و خنک کننده در اختیار ما قرار دارند تا از هرگونه سختی ومشقت آسوده باشیم. اخلاق و عقیده دو مبانی مهم اسلامی هستند که می بایست بیاموزیم. این مبانی مانند برخی آموزه های دنیوی و چندش آور نیستند که بخواهیم از آنها بگریزیم. ایمان باعث می شود تا خرافه پرستی، غرور و کینه از وجود انسان دور شود».


آخوند قربان پور ادامه داد: «اگر بنا باشد که انجام عبادت را جزو کارهای سخت و مشقت بار به حساب آوریم انسان قادر نخواهد بود دست به هیچ کاری بزند. به نظر می رسد انجام تکالیف  یعنی پرداختن به فرایض دینی مانند خواندن نماز و روزه داری چندان هم سخت نباشند و آنچه که ناممکن جلوه می کنند دوری ازمنکرات است. دوری از غیبت و شهوات نفسانی که متاسفانه کمتر بدان ها توجه می کنیم و دوری ار ربا که به دلیل فرار از مشکلات اقتصادی، به نفع خود می دانیم. البته شریعت دین اسلام برای همه منکرات یک جایگزین مناسب درنظر گرفته است».


این عالم اهل سنت عنوان نمود: «شرایط جهان کنونی نمی تواند دلیلی برای انجام گناه و معصیت باشد، چرا که تاریخ نشان می دهد طی ادوار گذشته نیز همه شرایط موافق خواست بشر نبوده است. ما در یک دوره منحصر بفرد زندگی نمی کنیم که بخواهیم خود را جدا از تاریخ بدانیم. انسان های ادوار گذشته هم مشکلاتی داشته و در ناز و نعمت عوطه ور نبودند. از زمان آدم علیه السلام تا کنون حق و باطل و تاریکی و روشنایی درکنار انسان بودند و آنچه باعث می شد تا روشنایی معنای واقعی پیدا کند وجود باطل بوده است».


آخوند قربان پور یادآور شد: «امروز اهتمام ما به مادیات بیشتر از معنویات است. زمانی که بحث اقتصادی پیش می آید ده ها ترفند را به کار بسته و هرسیاستی را پیش بینی می کنیم تا که مبادا در معامله متضرر شده و وضعیت ما به خطر بیافتد. باید بدانیم که دغدغه های معنوی به هیچ وجه قابل قیاس با مادیات نیستند. انسان درمسائل معنوی همین اندازه که مواظب نفس شیطانی باشد، نجات پیدا می کند ومشقات مادیات درمعنویات وجود ندارد. باید بدانیم که ضررهای مادی را نمی توان با خسارت های معنوی یکی دانست. ضررهای مادی به هرحال قابل جبران هستند، ولی اگر ازمعنویات غافل باشیم ،چگونه و با چه بهایی می توانیم در صدد جبران برآییم؟ دلیل همه اینها به بیگانه شدن ما با خدای متعال برمی گردد».


مدیر حوزه علمیه شهر فراغی خطاب به جوانان تاکید کرد: «پذیرفتن حقیقت تلخ بسیار بهتر از خیال و توهم شیرین است. کسانی که ترجیح می دهند سال های طولانی در خیالات و اوهامات پوچ و وهم آمیز بسر برند، لاجرم به حقیقت تلخ خواهد رسید. آنچه که باعث می شد تا پیروان انبیاء گذشته به درجه بالا دست یابند، پذیرش حقیقت بوده است؛ چون که آنها بیش از انبیاء، طعنه های مخالفان را تحمل می کردند. پس اگر در دین تلخی وجود دارد این تلخی برای درمان دردهایی است که به آنها مبتلا هستیم».


آخوند قربان پور همچنین گفت: «کسی که تابع عقیده صحیح نباشد چاره ای چز پیوستن به سیاهی لشکر دشمن ندارد. برای رسیدن به جایگاه بالا باید عقاید خود را جلا بخشیم تا به جلا برسند . می بایست درخلوت خود فکر کرده و با خدای متعال ارتباط پیدا کنیم، زیرا منشاء خلاصی از دردها و رنج ها در انس و الفت با خالق یکتا عملی خواهد شد».


خبرنگار: طاهر جانی
 

مطالب مرتبط:

بذر اسرائیلی - تجارت ترکیه و اسرائیل

روزنامه ایندیپندنت:ترامپ به حمایت از مخالفان سوری

پاداش چهار میلیاردی به بازیکنان عربستان به خاطر صع

تاسیس 1300 مدرسه برای کودکان مسلمانان میانماری توس

رییس جمهور جدید گامبیا نام این کشور را تغییر داد

جلوگیری از پخش اذان در حرم حضرت «ابراهیم (ع)»

سیلاب های ابتذال در جوامع مسلمانان

بازداشت ۳۸ نفر از حامیان کمپین "نه" در رفراندوم اخ

محکومیت حادثه تروریستی تهران از نگاه علمای اهل سنت

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز