b_0_0_0_10_images_jaammi.jpg

اساس نیوز: مولوی عبدالغفارشیخ جامی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع روستای خیرآباد تایباد اخیرا طی سفری به بیرجند، درجمع مومن و نمازگزار مسجد جامع الصدیق این شهر به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرنگار سایت اساس نیوز، مولوی شیخ جامی در ابتدای بیاناتش انسان ها را دارای دو حقوق الهی و حقوق بندگان دانست و در خصوص جقوق الهی گفت: «همه ما امت اسلامی وظیه داریم در انجام طاعات وعبادات به دستورات و اوامر خدای متعال توجه داشته و نسبت به اجرای درست آنها پایبندی لازم را نشان دهیم. اگر چنانچه تاکنون دراجرای دستورات قرآن کریم بی تفاوت بوده ایم می توانیم با توسل به توبه رو به سوی طاعت باریتعالی برگردیم».

مولوی شیخ جامی افزود: «رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در این باره می فرماید، فرزندان آدم (علیه السلام) خطا می کنند و بهترین خطا کنندگان کسانی هستند که راه توبه را در پیش گیرند. پس لازم است بدانیم که هرخطایی به سبب وجود ضعف در وجود بندگان اتفاق می افتد و باید سعی کنیم تا حد امکان خود را از انجام عمل خطا و اشتباه دور نگه داریم».

مولوی شیخ جامی درباره شرایط بازگشت بندگان خطا کار به سوی الله متعال اظهار داشت: «چنین بنده ای باید خودش را از تکرار دوباره معصیت دور نگه دارد. البته درمورد فرایضی مانند نماز و روزه دستور این است که علاوه بر انجام توبه، نمازها و روزه های قضا را برجای آوریم. بنده ای که توبه کرده است می باید از دل نسبت به خطاهای گذشته اش اظهار پشیمانی کند».

امام جمعه خیرآباد ادامه داد: «وقتی بنده ای از صمیم قلب به خدای متعال مراجعه کرده و طلب بخشش می کند آن زمان باریتعالی فرشتگان مقرب خود را شاهد قرار داده و خطاب به آنها می فرماید، همه شاهد باشید که بنده خطا کارم را مورد بخشش قرار دادم. چرا که فقط پروردگار یکتا می تواند بنده اش را ببخشد. بدانید که انسان نباید بعد ازانجام توبه مجددا به سوی معصیت بازگردد».

این عالم اهل سنت درخصوص حقوق بندگان نیز گفت: «حدیث شریف است که فرمایش می کند، انسان هایی هستند که از نظر انجام اعمال نیک، همچون برجای آوردن نماز و روزه با دست پر به نزد الله متعال می روند، لیکن به واسطه بدهکاری به مردم و انجام اعمالی مانند غیبت، تهمت و دشنام به دیگران جزو بدهکاران محسوب می شوند. لذا از اعمال ثواب این اشخاص گرفته شده و به طلبکاران داده می شود. چنین بنده ای از نظر نبی مکرم اسلام ، مفلس است. از این رو باید مراقب حقوق اطرافیان خود من جمله حق والدین، حقوق زن و فرزند و همسایگان خود باشیم، تا مبادا از سوی ما ضایع شوند».

مولوی شیخ جامی اظهار داشت: «عدم رعایت حقوق سایرین که در واقع حقوق عباد شمرده می شود می تواند عمر انسان را بی برکت نماید؛ زیرا کلیه عبادات و اعمال شایسته ما را بی اثر می گرداند. در روز قیامت دینار و درهمی در کار نیست که بتواند باعث نجات انسان شود. لذا هر بنده ای نسبت به عمری که می گیرد مسئول است و نسبت به ایام زندگی اش مورد بازخواست قرارخواهد گرفت. انسان هایی هستند که ممکن است طول عمرشان به درازا بکشد؛ اما به دلیل آنکه عمل نیکی انجام نداده اند، حیات شان فاقد عرض است. اینها کسانی هستند که چیزی را برای آخرت شان آماده نکرده اند. البته بسیار اشخاص هستند که علی رغم کوتاه بودن طول عمرشان، اندوخته کافی برای آخرتشان جمع می کنند تا در پیشگاه خدای متعال رو سفید باشند».

مولوی شیخ جامی با اشاره به در پیش بودن ماه رمضان گفت: «این ماهی است که درآن شب قدر قرار دارد. این شب هرچند که از نظر طولی بلند تر از شب های دیگر نیست؛ ولی پهنای آن از هزار ماه بهتر و افضل تر است. پس می بایست به حقوق بندگان الله متعال توجه کرده و رعایت کافی را به عمل آوریم تا در روز قیامت بدهکار آنها نشده و تمامی اعمال مان از جمله عبادت شب قدر را به خاطر اشتباهاتمان از کف ندهیم. رعایت حقوق مردم عمر انسان را پهن و با ارزش می نماید و درغیر این صورت ارزش واقعی نخواهد داشت. قدر مسلم هر کس که نسبت به دیگری ظلم بورزد عاقبتی جز پشیمانی در انتظارش نخواهد بود».

مولوی شیخ جامی متذکر شد: «همه ما وظیفه داریم لحظات حیات خود را غنیمت دانسته و از اذکار الهی غافل نمانیم. حضرت عمر رضی الله عنه می فرماید، برای انسان در طول حیاتش پاداش هایی وجود دارد که پس از مرگ به وی تعلق نمی گیرد. هر شخصی که در روی زمین طاعت الله متعال را بر جایی آورد از وی در آسمان ها یاد شده و خدای متعال آن شخص را در نزد جبرئیل امین دوست خود می خواند. بنده ای که به دستورات عمل کند گناهانش مورد مغفرت اخروی قرار گرفته و زندگیش پر برکت خواهد شد»

مطالب مرتبط:

ممنوعیت پخش اذان اوضاع سرزمین‌های اشغالی را به مرز

جن در خانه مرد اصفهانی به دام افتاد!

پیام جدید «ملاهیبت‌الله» تلاش برای تفکیک طالبان ا

ازدواج همجنسگرایان در آلمان قانونی شد

فهرست دارهای ممنوعه برای حجاج

نوجوان عراقی، پدر داعشی خود را به هلاکت رساند

ا

تهدید به تخریب مرکز اسلامی در "تگزاس" آمریکا

آغاز گام های قضائی برای محاکمه "شارلی ابدو" توسط س

اندیشمند برجسته ترکیه: حوادث خاورمیانه، انتقام گیر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز