b_0_0_0_10_images_fghwty.jpg

اساس نیوز: مولوی یعقوب سامانی خطیب نماز جمعه اهل سنت  مسجد جامع نور مشهد دو عامل اراده و داشتن ایمان را از عوامل خروج  کشورهای اسلامی ازمشکلات دانست.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی سامانی طی بیاناتی گفت: «در زمینه مادیات و معنویات نعمت های فراوانی برای ما انسان ها  قرار داده شده است و نبی مکرم اسلام پرداختن امور دینی و من جمله شرکت در نماز جمعه را بزرگترین نعمت برای انسان ها معرفی می کند. در مجموعه جهان اسلام انسان هایی هستند که به شدت دوست دارند در نمازهای یومیه شرکت کنند؛ لیکن مشغله های کاری مانع می شود تا به این توفیقات مهم دست پیدا کنند».


وی یکی از دلایل عقب ماندگی ملت های مسلمان را مربوط به تفکرات داخلی در ممالک اسلامی دانست و افزود: «معمولا انسان هرطور که تفکر کند، الله پاک همان طور برایش مقدر می نماید. یاس و ناامیدی دو عاملی هستند که شیطان لعین و کشورهای استعمارگر بر کشورهای مسلمان القاء می کنند. متاسفانه مشاهده می شود که برخی ازممالک اسلامی تسلیم وضعیت موجود شده و از قانون اسلام پیروی به عمل نمی آورند».


مولوی سامانی اظهار داشت: « باید از اندوه و دغدغه آینده و از ناتوانی، کسالت، بزدلی و بخل به خدای متعال پناه برد و به کسب و کارپرداخت تا تامین معاش حاصل گردد؛ چرا که اسلام برای اقتصاد انسان ها اهمیت قائل شده است. انسان مختار است حتی در روز جمعه و تا وقت اقامه اذان به کسب حلال بپردازد و کسی حق ندارد مانع کارهای وی شود».


این عالم اهل سنت با بیان اینکه در عصر حاضر بزدلی و بخل درجوامع اسلامی شیوع پیدا کرده است ادامه داد: شرکت های غربی بخل را از خود دور کرده و طبق فرمایش نبی مکرم اسلام به کار گروهی رو آورده اند. موانع و مشکلات به هر حال در زندگی در زندگی اشخاص همیشه بوده و وجود داشته اند و اسلام به ما یاد می دهد که چگونه می توانیم از این موانع و مشکلات گذر نماییم».


مولوی سامانی ازعوامل ژنتیکی، تربیتی ومحیطی به عنوان سه عامل مانع موفقیت انسان ها یاد کرد و بیان نمود: «خدای متعال برای مقابله با مشکلات، قدرت اراده، عقل و ایمان را به بندگانش عطا نموده است که اگر مومنان به آنها عمل کنند می توانند درکلیه امورات شان موفق باشند. گام نخست با اراده شدن درتغییر انسان ها است و شخص مومن برای این که بتواند اراده قوی داشته باشد باید در وجودش تغییر ایجاد کند».


خطیب نماز مسجد جامع اهل سنت نور مشهد یادآور شد: «درجریان جنگ های صدر اسلام تجهیزات لشکر مسلمانان در مقایسه با لشکرکفر قابل مقایسه نبود. نبی مکرم اسلامی زمانی که با اصحاب خود به جنگ با مشرکان می رفت چه از نظر تعداد و چه امکانات با لشکر مشرکان برابری نمی کرد، اما آنچه که مسلمین  داشتند ایمان شان به خدای متعال و اراده آنها برای پیروز شدن بود. امروز کشورهایی هستند که به دلیل بی اراده بودن حکام شان  نمی توانند برمشکلات موجود فائق آیند. مسلما سرنوشت هیچ کس عوض نمی شود مگرآنکه خود شخص سرنوشتش را عوض کند».


وی گفت: «کشورهای اسلامی اگر بخواهند می توانند با استفاده از قدرت اراده و ایمان برمشکلاتی که دارند پیروز شوند. مومن قوی در نزد خدای متعال از مومن ضعیف محبوب تر خواهد بود».


خبرنگار: طاهر جانی


مطالب مرتبط:

علی آخوند آرخی بر تقویت اعتقادات جامعه برای جلوگیر

دیدار هیأت تحریریه اساس نیوز با مولانا عبدالحمید

رئیس جمهور : مولفه های وحدت شیعه و سنی بیشتر از مو

پيام تسليت مولانا ساداتي در پى درگذشت مولانا عبدا

ترامپ نقشه اش را برای سوريه افشا کرد

ا

وزیر دفاع عراق: داعش نفس های آخرش را می کشد

انتشار تصاویری از دستگیری نیروهای داعش در روسیه

اولین مرمت کلیسای مقبره حضرت مسیح در 200 سال اخیر

خلیفه داعش 3 روز عزای عمومی اعلام کرد

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز