b_0_0_0_10_images_2547703.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۱۷/ فروردین‌ماه/۹۷) که با حضور باشکوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ادامه سلسله بحث‌های حیات پیامبر اسلام (ص) به سال هشتم و نهم هجری اشاره کردند و گفتند: در این سال اولین حج توحیدی مسلمانان انجام گرفت و مردمانی که در شبه‌جزیره عربستان زندگی می‌کردند وقتی فهمیدند قدرت و شوکت مسلمانان بیشتر شده و هر روز قدرت اهل توحید زیادتر می شود، یکی بعد از دیگری به محضر رسول خدا آمدند.


امام‌جمعه پاوه افزودند: ابن جوزی در زاد العباد می‌فرماید: ۳۱ عشیره نماینده خود را به مدینه منوره نزد پیامبر اسلام فرستاده و اعلام می کردند پیامبر اسلام (ص) را به‌عنوان رسول و اسلام را به‌عنوان دین خود قبول داریم. یکی از آن وفود وفد أَزد بود که به همراه سرپرست و رئیس عشیره خود سوید ازدی به مدینه منوره و نزد پیامبر اسلام (ص) آمدند و پرسان پرسان پیامبر اسلام را در مسجد یافتند. همین‌که پیامبر اسلام آن‌ها با لباس‌های منظم و شکیل دیدند تعجب کردند و فرمودند: شما از کجا هستید؟ رئیس آن‌ها سوید گفت: ما مسلمان و اهل ایمان هستیم و برای زیارت شما آمده‌ایم. پیامبر اسلام (ص) خیلی خوشحال شدند و تبسم کردند و فرمودند نشانه ایمان خود را توضیح دهید. در جواب گفتند: ما ۱۵ خصلت از اسلام را قبول کرده‌ایم و این‌ها دلایل و حقیقتی در جهت اثبات ایمان ماست.


وی به ادامه مذاکرات قوم أَزد با پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و افزودند: قوم ازد، ۵ اصول دین، ۵ فروع دین، ۵ خصلت اخلاقی را دلایل قبول اسلام بیان و در مقابل سوال پیامبر اسلام (ص) ؛ شکر در وقت ارزانی نعمت؛ صبر در وقت نزول مصیبت؛ اعتقاد به قضا و قدر الهی؛ صادق بودن با دوستان و خوشحال نکردن دشمن با کارهای که دشمن را شاد می کنند؛ ۵ خصلت اخلاقی مسلمانان معرفی کردند.


ایشان افزودند: پیامبر بزرگوار وقتی این سخنان را از این قوم عرب بادیه‌نشین بت‌پرست شنید؛ حکمت در سخن گفتن و دانایی در برخورد این قوم را ستودند.


خطیب جمعه پاوه با بیان اینکه پیام تبسم پیامبر اسلام خیلی مهم است؛ افزودند اگر ما امروز هم کارهای نیک انجام دهیم؛ قطعاً پیامبر اسلام (ص) به آن خوشحال است؛ قرآن کریم می‌فرماید: پیامبر اسلام به مشکلات شما ناراحت و دوست دارد شما مسلمانان باشرافت و کرامت و عزت باشید و ذلیل دشمن نباشید، در غیر این صورت پیامبر اسلام (ص) به شما پشت خواهد کرد.


امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام می‌فرمایند: در آینده بعضی فتنه‌ها در میان امت من روی می‌دهد و گوش‌ها و چشمان و زبان انسان‌ها دچار اختلال و از درک حقیقت عاجز می‌مانند و متحیرند؛ هر کس به‌سوی آن فتنه‌ها برود آن فتنه‌ها هم به‌سوی وی خواهند آمد و در آن دوران، زبان خطرناک‌تر از شمشیر است؛ مانند عصر ما که فتنه هجمه فرهنگی از جنگ نظامی خطرناک‌تر است.


ایشان در ادامه سخنان خود به آثار جنگ فرهنگی غرب اشاره و با بیان اینکه در جنگ فرهنگی، فکر و مغز ما هدف دشمن است؛ گفتند: مبارزه با آداب و سنن ملت‌ها، تبلیغ فرهنگ مبتذل و ضد اخلاقی در جامعه، شکستن حریم خانواده‌ها، ترور شخصیت‌های مؤثر جامعه، ایجاد تفرقه قومی و مذهبی، گماردن افرادی ضعیف و فاقد غیرت ملی و مذهبی بر رأس دولت‌ها و ده‌ها اهداف دیگر از آثار منفی جنگ فرهنگی دشمنان است.


ماموستا قادری در ادامه سخنان خود به آثار ۳ نفر از اسلام شناسان و غرب شناسان مسلمان که از هند، مصر و ایران هستند و هر سه نفر علیه غرب کتاب و آثار دارند، اشاره کردند و گفتند: یکی از این شخصیت‌ها مرحوم سیدقطب صاحب تفسیر فی ظلال القرآن است که در آمریکا تحصیل کرده است؛ وی بعد از بازگشت از آمریکا کتابی به نام «آمریکایی که من دیدم» نوشته است و در آن کتاب می‌گوید: این آمریکا دشمن ماست زیرا دنیا را قربانی ملت خود می‌کند.


وی افزوند: نفر دوم اقبال لاهوری است که سال‌ها در فرانسه درس خوانده است؛ او در دیوانش آورده است بعد از جنگ جهانی دوم که ممالک اسلامی و مردم مسلمان زیر پای غرب له شدند و سلاطین عثمانی شکست خوردند، شیطان را دیدند که با لباسی زیبا نشسته بود؛ یکی به او گفت جناب شیطان چه می‌کنی؟ گفت همه مأموریت‌های خود را به انگلیس سپردم، موبه‌مو اجرا کرده و خودم راحت نشسته‌ام. امروز هم شیطان بر روی تخت نشسته است. زیرا فرانسه و آمریکا و انگلیس و روسیه و داعش و بسیاری از حکام خاورمیانه مأموریت و خواست شیطان را در قبال دنیای اسلام به نحوی مطلوب و خوب و بی‌نقص به انجام می‌رسانند و به اسلام ضربه وارد می‌کنند که شیطان برای ۵۰ سال دیگر خود را خسته نخواهد کرد.


ایشان ادامه دادند: اقبال لاهوری در کتاب دیوان خود درد و رنج زیادی را بیان می‌کند ازجمله می‌گوید:
چون چراغ لاله سوزم در خیابان شما ... ای جوانان عجم جان من و جان شما
حلقه گرد من زنید ای روشنان آب و گل ... آتشی در سینه دارم از نیاکان شما


ماموستا قادری سومین اسلام شناس را دکتر علی شریعتی معرفی کردند و گفتند: در دوران طاغوت زمانی که کمتر کسی می‌توانست صحبت کند، دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد سخن گفته و یکی از کسانیست که دلش به حال جوانان مسلمان عجم و شرق سوخته است که باید هشیار باشند و تسلیم غرب نشوند؛ اما متأسفانه امروزه بسیاری از جوانان ما عاشق بی‌بی‌سی و امریکا و غرب شده و نیاکان خود را فراموش کرده‌اند.


خطیب ‌جمعۀ پاوه در ادامه به مرور اتفاقات چند روز گذشته در دنیا پرداختند و گفتند: به جایی رسیده ایم در این هفته جناب پاپ در جشن پاک مسیحیان برای مسلمانان دعا کرد و این مانند آن است که ابوجهل در مدینه برای پیامبر اسلام دعای توفیق کند؛ واقعیت این است که اگر اهل فکر باشیم این مسئله بسیار مهم و نشانه جنگ و اختلاف و گرفتاری مسلمانان است.


ایشان در ادامه گفتند: محمد بن سلمان به‌صورت تلویحی رژیم اسرائیل را تائید کرد و گفت: اسرائیل هم حق زندگی دارد و تمایل نشان داد که آمریکا سفارتخانه خود را به قدس شریف انتقال دهد و شاهدیم هر روز جنگ و دربه‌دری بیشتر و تهدیدات امریکا روزبه‌روز زیادتر می‌شود.


وی افزودند: رژیم صهیونیستی فلسطینیان محروم را که ۷۰ سال است دربه‌در هستند و در سرزمین خود راهپیمایی می‌کنند هدف قرار می‌دهد و خیلی ساده ۲۰ نفر را شهید و ۱۳۰۰ نفر را زخمی می‌کند؛ ما باید این دردها را به چه کسی بگوییم؟


خطیب ‌جمعۀ پاوه در بخش سوم خطبه‌ها خطاب به نمازگزاران گفتند: دیشب جمعی از دوستان فیلمی را از مراسمی در یکی از روستاها به بنده نشان دادند که با دیدن آن، همه ناراحت شدیم؛ بنده از آنان خواستم مأیوس نباشند، زیرا کسانی که این‌گونه حرکات را انجام می‌دهند؛ تعدادشان در کل شهرستان پاوه به ۲۰۰۰ نفر هم نمی‌رسند، در مقابل در سطح شهرستان پاوه در ۳۸ مسجد جمعیتی بالغ‌بر ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر هر هفته نماز جمعه را با قوت و قدرت اقامه می‌کنند؛ اگر ما غیرت داشته باشیم جمعیت ۲۰ هزارنفری ما چرا باید از ۲ هزارنفر، مأیوس و واهمه داشته باشد.


ماموستا قادری افزودند: ما منکر شادی مردم نیستیم اما از این مسئله ناراحت هستیم که چرا قوم کرد باید تا این حد به دنبال احساسات باشد و هر مسئله ای که مطرح شود بدون مطالعه آن را قبول کنند. دیگر مردمان و اقوام اول فکر می‌کنند بعد اقدام می‌کنند. امیدوارم روزی برسد ما هم اول در مسائل فکر کنیم بعد اقدام نماییم.


ایشان در خصوص تعطیلات نوروز هم گفتند: در ایام تعطیلات باوجوداینکه جاده ها و خودروهای ما استاندارد نیستند، حمداًلله در محدوده شهرستان ما تصادفات منجر به فوت روی نداد و مشکل خاصی در شهرستان نداشتیم. ازاین‌جهت خداوند را شاکر و از کسانی که در این ایام تعطیلات در مسیر جاده‌ها و ورودی شهرها برای مسافرین زحمت کشیدند تشکر می کنم.


ماموستا قادری در ادامه به برگزاری بعضی برنامه‌های خلاف شرع در طی روزهای گذشته بخصوص در روز عید نوروز و روز سیزده‌بدر اشاره کردند و گفتند: ما ضد شادی مردم نیستیم اما ضد بی‌دینی مردم هستیم؛ در طی روزهای گذشته در روستاهای منطقه شاهد برنامه‌هایی بودیم که خلاف شرع و دور از انتظار اهل ایمان بود، ما وظیفه داریم امربه‌معروف و نهی از منکر کنیم و به‌عنوان امربه‌معروف عرض می‌کنم با این روش جمعی دارند خدا، رسول و اهل ایمان را عصبانی می‌کنند.


ماموستا قادری خاطرنشان کردند: بنده مطمئنم مقام معظم رهبری صددرصد به بعضی از حرکات که در این منطقه می‌گذرد دل‌خوش و موافق نیستند و ریاست محترم جمهور هم که خود روحانی و حوزوی و دلسوز انقلاب است مخالف این حرکات است؛ اما واقعیت اینست مأموران دولت جناب آقای دکتر روحانی با سکوت و بعضاً توجیه خود دارند به جوانان، فرهنگ و فکر ما و زحمات ۴ دهه خود ضربه می‌زنند.


ایشان خطاب به مسئولین افزودند: اگر هدف شما این است با این کارها که جوانان سرگرم باشند و به سمت داعش و افکار تندروی کشیده نشوند، سخت در اشتباه هستید؛ شما جوانان ما را با این کار به سمت عصیان و گناه می‌کشانید.


خطیب جمعه پاوه با تأکید بر لزوم تجدید نظر از مسئولان امر، افزودند: شک نکنید هر چقدر شما رقص و پایکوبی را بیشتر کنید، تنفر مؤمنین منطقه از نظام اسلامی بیشتر می‌شود؛ همان مؤمنینی که در تمامی صحنه‌های انقلاب یارو یاور نظام بوده‌اند؛ شما می‌خواهید این‌ها را ناراحت کنید تا جمعی با برنامه‌های خلاف شرع و مسئله‌دار شاد باشند!؟


ایشان در پایان با بیان جمله ای از پیامبر اسلام (ص) خطاب به حضرت علی که می‌فرماید: ای علی (رض) اگر شما بتوانید در زندگی، یک نفر را اصلاح کنید برای قیامت شما کافی است؛ خطاب به مسئولان گفتند: بیایید جوانانمان را با برنامه‌های لهو به بیراهه نکشانیم و اگر نمی‌توانیم آنها را تربیت و برای آن‌ها کار و شغل ایجاد کنیم، حداقل آن‌ها را از دین دور نکنیم چرا که مردم اورامانات مردمی متدین و اهل عبادت و عرفان هستند؛ به بیراهه کشاندن آنها موجب رنجش خداوند متعال خواهد شد.

مطالب مرتبط:

ازدواج روزانه ۲۰ هزار کودک در جهان

امام جمعه اهل سنت زاهدان: مسلمانان لحظات معنوی حج

آزادی زندانیان آمریکایی در کره شمالی

مقام آمريکايی: داعش بیش از 60 درصد قلمرو اش را از

 

دیده شدن پرنده قرآنی ابابیل بر فراز آسمان ترکیه

بازداشت افسر تونسی به جرم ارتباط با داعش

اعلام آمادگی ارتش پاکستان برای مقابله نظامی با آمر

اردوغان :تحریم های ایران اشتباه است/ تبعیت نمی کنی

تعطیلی دفتر سازمان همکاری اسلامی در غزه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز