b_0_0_0_10_images_photo_20180317_160436.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت خیرآباد تایباد، ظلم و تجاوز به مال، جان و حیثیّت مردم را از دیدگاه دین مبین اسلام ناجایز و حرام دانست.

به گزارش اساس نیوز, مولوی عبدالغفارشیخ جامی درسخنان مراسم نماز جمعه این هفته خیرآباد "ظلم به دیگران" را جزو محرامات الهی خوانده و گفت: «یکی از حقوقی که مسلمان بر مسلمان دیگر دارد این است که از جانب یکدیگر مورد ظلم و ستم قرار نگیرند. در روایتی آمده است، مسلمان، برادر مسلمان است و براو ظلم نمی‌ کند. او را به حاکم ظالم نمی‌ سپارد و خوار و ذلیل نمی‌ گرداند.»

وی افزود: «درحدیث قدسی آمده است که خداوند متعال، مسلمانان را از ظلم نمودن باز داشته و می ‌فرماید: «ای بندگان من! من ظلم را بر خود حرام کردم و آن را برای شما نیز حرام گردانیدم، پس بریکدیگر ظلم نورزید. مسلما کسی که ازحساب روز قیامت بترسد، دست از ظلم برمی ‌دارد.»

امام جمعه اهل سنت خیرآباد ادامه داد: «ظلم، ازگناهان کبیره است و کسی که ظلم می‌ کند بدبخت و بدعاقبت خواهد بود؛ زیرا ظلم، تاریکی‌ های روز قیامت را در پی‌ داشته و خوش به حال کسی که  قوت و قدرت ظلم کردن ندارد. بدانید که اسلام، ظلم و تجاوز به مال، جان و حیثیّت مردم را ناجایز وحرام دانسته است».

مولوی شیخ جامی متذکر شد: «اگر کسی از ما پول طلب داشته و ما علی رغم توان پرداخت، به بهانه های مختلف مبلغ آن را نپردازیم در واقع ظلم کرده ایم. پیامبر اکرم  صلی الله علیه و سلم فرموده است، تأخيردرپرداخت حق، نوعی ظلم و ستم است. درحدیث دیگری آمده است که حق کارگر را قبل از خشک شدن عرقش  بپردازید. ما باید خود را به این صفات عادت بدهیم».

این عالم اهل سنت در انتقاد ازبرخی مسائل جامعه عنوان نمود: «چرا امروزه وضعیت ما طوری شده است که در بانک‌ های مختلف پول ذخیره می کنیم اما حاضر نیستیم آن را به صورت قرض در اختیار نیازمندان بگذاریم؟ بدون شک خدای متعال به ازای هر روز که پول ما در نزد افراد نیازمند می ماند به همان مقداربه ما پاداش می‌ دهد. وای به حال کسی‌ که  قرض مدت دار می‌گیرد؛ لیکن در موعد مقرر قرض مردم را نمی‌ پردازد. نبی مکرم اسلام می فرماید، آنکه به عهدش وفا نمی ‌کند ایمان کامل ندارد. قرض، عهدی برگردن ماست که باید به آن وفا کنیم».

مولوی شیخ جامی اظهار داشت: «نوع دیگر ظلم، ظلم در تجارت است، اگر درتجارت به کسی ضرر برسانیم مسلما به او ظلم کرده‌ایم. برای جنس و کالایی را که می‌خواهیم بفروشیم، بیش ازآنچه که ارزش دارد تعریف نکنیم، زیرا سخنی خلاف گفته‌ایم و دروغگو می‌شویم. گاهی درتعریف یک کالا چندین بار قسم از نوع دروغ می‌خوریم درحالی که می‌دانیم خدای متعال ما را برای آن عمل سرزنش می ‌کند. اگر کالای ما عیبی  دارد  که آن را می‌ دانیم حتما باید به مشتری بگوییم».

امام جمعه اهل سنت خیرآباد با بیان اینکه درهنگام وزن کردن کالا باید دقت کافی داشته باشیم خاطرنشان ساخت: « اگرکارگر درکارخود کوتاهی کند گناه کاراست و اگر صاحب کار، پول کارگر را کمتر بدهد او نیز گناه کار خواهد بود. در هنگام فروش کالا باید قیمت اصلی را بگوییم، این ظلم است که  ارزش مال را برای کسی که از قیمت‌ها کم اطلاع است بالاتر نشان دهیم. به عنوان مثال کسانی که زعفران را نسیه می‌دهند اگر قیمت منصفانه‌ای روی کالای خود نگذارند، ظلم کرده اند. آگاه باشید که داشتن صداقت و قناعت به سود کم، برکت مال را افزایش می دهد».

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

مطالب مرتبط:

فدراسیون روسیه یک شریک قابل اعتماد برای همه کشوره

فرانسه از راه اندازی کانال ویژه مالی ایران و اروپا

وزیر حج عربستان: از حجاج ایرانی استقبال می‌کنیم

نخست وزیر قرقیزستان: آماده‌ایم به سوریه نیرو اعزام

مناظره ،منافع و مضرات

مایک پنس درحال آماده شدن برای جانشینی دونالد ترامپ

شیخ الازهر:قدرت رژیم صهیونیستی بخاطر ضعف مسلمانان

تصاویری از مراسم تشییع جنازه یکی از قربانیان حادثه

آمریکا ممنوعیت ورود مهاجران از ۱۱ کشور را لغو کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات