b_0_0_0_10_images_b_0_0_0s_ghadiiidiiii.jpg

اساس نیوز: اسماعیل آخوند قدیری استاد حوزه علمیه و خطیب نماز جمعه چنارلی،این هفته در پاسداشت مقام والدین به ایراد سخنرانی پرداخت.


وی، انسان را موجودی دانست که باید محبت والدینش را همیشه و درهمه حال در قلبش محفوظ بدارد و گفت: «این گونه نیست که والدین خود را در یک روز خاص از ایام سال به یاد آوریم و هر مسلمانی که پنج وقت نمازشان را می خواند،می تواند در فرصت دعای پس ازنماز، والدین خود را یاد کرده و درحق آنها دعا کند».


آخوند قدیری افزود: «مهربان ترین شخص در روی زمین  نسبت به یک بنده،مادرش است. خداوند متعال در قرآن کریم، انسان را نسبت به اکرام والدینش توصیه می کند. هرانسانی صاحب مادر است.مادری که او را با مشقت های بسیار زیاد درشکمش حمل کرده و از آن چه در وجودش بود به فرزندش خوراند تا وقت تولدش برسد. خدای متعال این مهربان ترین نعمت را به بنده اش ارزانی بخشید تا که پرورش یافته و به حد اعلای توانمندی برسد».


خطیب نماز جمعه چنارلی ادامه داد: «علمای بزرگوار از چهل سالگی بشر به عنوان سن بلوغ و پختگی یاد می کنند. از سوی دیگر چهل سالگی سنی است که درآن هر بنده ای مشغول همسر و اولادش می شود و امکان دارد به دلیل مشغولیت های دنیایی والدینش را کم کم به فراموشی بسپارد که باید مراقب این مسئله باشد. بدانید بین دعای دو فرد و الله متعال پرده ای وجود نخواهد داشت.اول دعای فرزندی که به مادرش ظلم می ورزد و دوم دعای مظلومی که مالش توسط شخص ظالم پایمال می گردد».


آخوند قدیری اظهار داشت: «حضرت عباس رضی الله عنه می فرماید: اگرشخصی مادر خود را رنجانده و باعث شکسته شدن دلش شود، آتش جهنم نصیبش خواهد شد. پس وای به حال کسی که به مادر خود پرخاشگری کرده و به او بی احترامی روا  بدارد. انسانی که نسبت به مادرش کم لطفی کرده و او را از خود براند، در دنیا به هرجایگاهی هم که برسد نفعی به حالش نخواهد داشت».


این عالم اهل سنت تاکید نمود: «زن درخانه برای فرزندانش رحمت الهی بشمار می رود. نبی مکرم اسلام فرمایش می کند،رضایت الله متعال در رضایت والدین نسبت به فرزندانش قرار دارد. اگر شخصی والدینش را آزرده و موجب قهر الهی شود، خدای متعال، آن شخص را بدون حسابرسی وارد جهنم خواهد کرد. وجود والدین بهترین فرصت برای ما است و لذا تا مادامی که آنها در قید حیات هستند می بایست قدرشان را بدانیم».


آخوند قدیری یادآورشد: «هرگز به خاطر مال بی مقدار دنیا، آرزوی مرگ والدین مان را نکنیم، چرا که آنها در زمانی که هنوز نوزدای بیش نبودیم ما را در وجود خود پرورش داده و به درجه اعلاء رسانده اند. بدانید بهترین توشه آخرت برای هر انسانی دعای خیر والدینش می باشد».


خطیب مسجد جامع چنارلی  به نقل از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم تصریح کرد: خدای متعال زنی را که خدمت شوهرش را می کند و فرزند صالح به دنیا می آورد، شایسته بهشت می گرداند. همچنین زنی که همواره رضایت شوهرش را طلب می کند بی تردید وارد بهشت خواهد شد. درسوی مقابل، اگر چنانچه زنی که صدایش را بر شوهرش بلند کرده و آبروی وی را در نزد دیگران ببرد ،هر مقدار که نماز خوانده و روزه بگیرد او را بدترین مطاع معرفی کرده و به دوزخ می اندازد».


آخوند قدیری خاطر نشان ساخت :«به هرحال اختلاف و نظر وعقیده در میان پیامبر الهی و همسران شان نیز وجود داشته است. آنها هم مانند سایر انسان ها گاهی با همسران خود به مباحثه می پرداختند. لیکن سرانجام همه آن مباحث مهربانی و محبت بود. زندگی زوجین آکنده ازاین مسائل است و مردان باید سعی کنند تا با خلق و خوی زنان خود مدارا کرده و نسبت به ایشان محبت نمایند».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

«دونالد ترامپ» به مساجد اسکاتلند دعوت شد

مولانافاروقی:حجاج باید بهترین استفاده را از ایام ح

گزارش یورو نیوز درباره واکنش های جهانی به ماجرای خ

 

وزارت کشور عربستان فهرستی از نام‌های ممنوعه در این

مولوی سادات , عمل به تعالیم اسلامی را مسئولیت اسلا

توییتر از کاربرانش کمک خواست

در هر ۷ ثانیه یک دختر زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کند

 

شناسایی ۵۸ مورد ابتلا به مالاریا در بین حجاج ۸ کشو

خودداری قاضی کانادایی از رسیدگی به پرونده زن محجبه

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز