b_0_0_0_10_images_n68110371899038.jpg

اساس نیوز ؛ مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه (18 اسفند 1396) اهل‌سنت زاهدان، با بیان اینکه «شیوه‌های ارتباط با خدا متفاوت‌اند»، "دعا" را از عبادت‌های بسیار تاثیرگزار و تحول‌آفرین دانستند و بر لزوم پایبندی به دعا در تمام امور تاکید کردند.


مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه پس از تلاوت آیه «وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ» [غافر: 60]، «بعثت رسول اکرم» و «ظهور اسلام» را عامل برقراری ارتباط صحیح بنده با رب دانستند و اظهار داشتند:‌ در تاریخ قبل از ظهور اسلام ارتباط درستی با خدا وجود نداشت و انسان‌ها در این زمینه گرفتار شرک و خرافات بودند. با بعثت محمد امین صلی‌الله‌علیه‌وسلم رابطه صحیحی که خالی از شرک، خرافات و آلودگی‌ها باشد با خدا برقرار شد. الله تعالی با راهنمایی قرآن و هدایت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم ارتباط قابل قبول و خداپسندانه‌ای را به بشر تعلیم داد.


مولانا عبدالحمید شیوه‌های ارتباط با خدا را متفاوت دانستند و ابراز داشتند: این ارتباط با شیوه‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ دعاها، سجده‌ها، نماز، حج، صدقات و خیرات و تمام احکام شریعت در راستای ارتباط درست با خدا هستند.


ایشان در ادامه دعاهای رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را «معجزۀ ماندگار و تحول‌آفرین» دانستند و گفتند: از معجزات ماندگار رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم دعاهای عاجزانه و متواضعانه‌ای است که از آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم نقل‌ شده‌اند.


دعاهای آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم مایه سرسبزی ملت، سربلندی صحابه و اهل بیت و سایر مردم تا قیامت شد. «دعاها»، «استغفار» و «کثرت ذکر پروردگار» نمونه‌هایی از ارتباط عمیقی بود که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به‌عنوان یک عاشق واقعی با الله تعالی برقرار می‌کرد.


ایشان افزودند: اگر در‌های دعا را باز کنیم و به کتب حدیث برویم درمی‌یابیم که «دعا» خود عالَمی دیگر است که در جهان تحول آورده‌ است. امروز متاسفانه آن دعاها در بین امت اسلامی کمرنگ شده‌اند، اگر دعایی است آن تضرع و زاری نیست و با غفلت انجام می‌گیرد.


امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بر لزوم «دعا» در تمام امور تاکید کردند و گفتند: دعا یکی از عبادت‌های بزرگ است؛ وقتی حضرت حوا باردار شد آدم و حوا دست به دعا بلند کردند که پروردگارا! به ما فرزند صالحی عنایت کن که هم جسم او سالم باشد و هم مطیع و عابد باشد؛ خداوند متعال نیز دعای آنها را اجابت کرد.


ایشان افزودند: اگر دامدار حیوانات را جفت می‌کند و اگر زن و مرد طمع اولاد دارند یا کسی تجارتی را شروع می‌کند، یا منزل و مسجدی می‌سازد برای برکت در آنها دعا کند.


برای آبادانی دنیا و آخرت و زندگی راحت توام با سلامتی، رحمت و بندگی دعا کنیم. اگر مسجدی می‌سازیم دعا کنیم که خدا قبول کند، طالب و دانشجو دعا کند که خدا علم نافع و سودمند عنایت کند، استاد دعا کند که خداوند استقامت و علم مزید عنایت کند. هر کار را با نام «الله» شروع کنیم و دعا کنیم تا در آن کار خیر و برکت بیاید.


مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان خاطر نشان کردند: سفرها را به نام خدا آغاز کنیم. بر زبان آوردن نام خدا و دعا و نیایش تحول می‌آورد و ضامن سلامتی است. دعا از عبادت و اعمال برمی‌خیزد، بعد از هر عمل صالح حالت نیایش و دعا پیدا می‌شود.
 
زن اگر اصلاح شود می‌تواند جامعه را متحول کند
مولانا عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنان‌شان با اشاره به روز «زن» خاطرنشان کردند:‌ ولادت حضرت زهرا رضی‌الله‌عنها به نام «روز زن» موسوم است. حضرت زهرا بانوی بزرگ، فرهیخته و کسی است که شباهت بسیار زیادی با رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم داشت. وقتی راه می‌رفتند گویی آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم راه می‌رود. حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم از همه دختران او را بیشتر دوست ‌داشت. ایشان زحمت و رنج فراوانی تحمل کردند و الگوی بسیار خوبی برای زنان جامعۀ ما و تمام کسانی‌ست که می‌خواهد به الله تعالی برسند.


خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند:‌ نقش زن در ساختن جامعه بسیار مهم است. زنان در تاریخ اسلام و در تاریخ ادیان و بشریت همواره نقش بسیار مهمی را بازی کرده‌اند. باید به حقوق زنان توجه بشود و این قشر از جامعه باید بیشتر مورد توجه و قدردانی قرار گیرد، زیرا زن اگر اصلاح شود می‌تواند جامعه را متحول کند. زن بر شوهر، پدر، برادر و اولاد تاثیرگذار است.
 


شهرداری و شورای شهر زاهدان از تمام توان‌شان برای حل مشکلات مردم استفاده کنند
مولانا عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنان‌شان به برگزاری «همایش هم‌اندیشی مدیران شهری شهرداری با ائمه جماعت زاهدان» اشاره کردند و گفتند: شهردار محترم و پرسنل عزیز شهرداری زاهدان در همایشی که با حضور ائمه جمعه و جماعات برگزار کرده بود، از مردم درخواست همکاری داشتند. بنده نیز از مردم عزیز می‌خواهم با شهرداری در راستای آبادانی و نظافت شهر و حفاظت از فضاهای سبز و سایر موارد همکاری کنند.


ایشان همچنین خاطرنشان کردند: از شهرداری و شورای محترم شهر نیز انتظار داریم از تمام توان خویش در راستای خدمت به مردم و آبادانی و عمران شهر استفاده کنند.

امیدواریم با دعای مردم و همت مردم و مسئولین شهرداری، شاهد تحول در شهر باشیم.


امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه افزودند: باید هم مردم عزیز قانون را رعایت کنند و هم مسئولین محترم دلسوزانه مشکلات مردم را حل کنند و برای حل مشکلات مردم راه‌های قانونی درست کنند. مسئولین فقط مجری قانون نباشند، بلکه تلاش کنند که هم قانون اجرا شود و هم مشکلات مردم حل شوند و این امکان‌پذیر است.
 
حفاظت از جنگل‌ها و مراتع به صلاح کشور و ملت است
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به مناسبت «هفتۀ درختکاری و منابع طبیعی» اشاره کردند و مردم را به لزوم توجه به درختکاری و کاشت باغ‌ها توصیه کردند و آن را «به صلاح کشور و ملت» دانستند.


ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: حفاظت از مراتع و منابع طبیعی و درخت‌های تاریخی در منطقه همچون درخت «بنه» بسیار «ضروری» است. جنگل و مراتع برای محیط زیست بسیار مهم است. همچنین نباید حیوانات وحشی و بیابانی از قبیل پرندگان و غیره را شکار کنیم، بلکه بگذاریم تا نسل این حیوانات تداوم داشته باشد.
 


مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با اشاره به نزدیک‌شدن روز «بزرگداشت شهدا و تاسیس بنیاد شهید» گفتند: بنیاد شهید در جمهوری اسلامی رسالت بسیار بزرگی را انجام می‌دهد که هم وظیفۀ تجلیل از شهدا و ایثارگران را برعهده دارد و هم رسیدگی به بازماندگان‌شان را.

ایشان خاطرنشان کردند: همانطور که درجه شهید و جایگاه شهادت نزد الله تعالی بالاست شایسته است بیش از پیش از مقام شامخ شهدا تجلیل بشود.

مطالب مرتبط:

مولانا ساداتی : مسئولان باید برای حل مشکلات اراده

جنگ داعش و طالبان و رنج های بی پایان مردم افغانستا

وحشت از سقوط «رقه»،داعش را به تکاپو انداخت

مدیر حزب اسلام‌ستیزهلند : ترجیح می‌دهم که همه مساج

جدیدترین ارزیابی بین‌المللی مهارت دانش آموزان؛ ترک

داعش بر یک شهر ساحلی در سومالی سیطره یافت

ب

نشست تخصصی مختوقلی و دغدغه های جامعه انسانی در یک

ده‌ها کشته و زخمی در یک رشته عملیات انتحاری در حمص

اسرائیل ورود لاستیک به غزه را ممنوع اعلام کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات