b_0_0_0_10_images_2323zariwarkhabar.jpg

اساس نیوز ؛ حاج ماموستـــا ملا قــــــادر قـــــادری در خطبـــه‌های جمعــــه (27/ بهمن‌ماه /96) که با حضور انبوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ابتدای سخنان خود به آیۀ انتهایی سوره مبارکه فتح «مُحَمَّدٌ رسول‌الله وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ» اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه پیامبر اسلام (ص) و یاران باوفایش را در کنار هم قرار داده و می‌فرماید آنان چون یکدیگر تصمیم می‌گیرند و چون هم فکر می‌کنند و عمل می‌نمایند؛ یعنی محمدی باید محمدی باشد.


ایشان در ادامۀ سخنان خود به هتاکی یک نفر در لباس کُرد به سوره مبارکه فتح اشاره کردند و گفتند : بعد از عملیات عفرین از جانب آقای اردوغان به مساجد ترکیه اعلام شد تا در مساجد سوره فتح را برای پیروزی بخوانند؛ بعدازاین حرکت یک نفر کُرد مریض سوره فتح را از قرآن کریم جدا کرده و آن را آتش زد و به قرآن کریم اهانت کرد.


امام‌جمعه پاوه افزودند: از سال ۱۸ هجری که اسلام به کردستان وارد شده است، قوم کُرد همواره حامی دین و پاسدار قرآن و همراه اسلام و مطیع پیامبر اسلام (ص) بوده‌اند، ۹۸٪ کردهای اهل سنت مسلمان هستند و حتی آن‌هایی هم که پایبند به رسوم اسلامی نبوده‌اند همواره به قرآن احترام گذاشته و مؤدبانه برخورد نموده‌اند.


ماموستا قادری در ادامه گفتند: به دنبال آتش زدن قرآن توسط یک جوان مریض، شاهد بودیم که یک نفر دیگر علیه اسلام و قرآن و دین و پیامبر اسلام و مسجد و علما ترانه‌ای هجو خواند با مضمون اینکه تا قرآن در کردستان باشد ما پیروز نخواهیم شد؛ لذا دیگر سکوت را جایز ندانستم و امروز در خطبۀ جمعه هم اقدام ضد دینی آن دو نفر را محکوم و هم در خصوص توضیح سورۀ فتح مطالبی به عرض می‌رسد که سورۀ فتح سورۀ صلح است نه سورۀ جنگ.


ایشان سپس به بیان خصوصیات سوره فتح پرداختند و گفتند: سورۀ فتح دارای ۲۹ آیه و چهل و هشتمین سورۀ قرآن کریم است که در سال ششم هجری بعد از صلح حدیبیه بر قلب نورانی پیامبر اسلام نازل شده است و ابتدا تا انتهای آن تجلیل از اسلام و پیامبر اسلام و صحابۀ کرام آن حضرت و مژدۀ پیروزی به مسلمانان است.

وی گفتند: یک روز پس از نماز صبح پیامبر اسلام به یارانش فرمود: خوابی دیدم و در آن با جمعی وارد مکه و مسجدالحرام شدم و شروع به طواف کردیم. تمامی اصحاب بخصوص مهاجرین خوشحال شدند. در ۶ ذی‌القعده در ذوالحلیفه محرم و به مکه عازم شدند. در حومۀ مکه جلو آن‌ها را گرفتند و از دخول به مکه ممانعت کردند. عاقبت در محلی به نام حدیبیه توقف کردند. نمایندگان قریش چند بار آمدند و رفتند. درنهایت صلح‌نامه را در 10 ماده نوشتند که پیامبر اسلام و یارانش در آن سال وارد مکه نشوند و در همین محل بود بیعت رضوان تحقق یافت سپس به صورت تفصیل به سفر ۱۴۰۰ صحابی از مدینه به مکه و استقرار در حدیبیه و بیعة الرضوان و تنظیم صلح‌نامه ۱۰ ماده‌ای بین پیامبر اسلام و نماینده قریشی‌ها اشاره نمودند.


خطیب جمعه پاوه افزودند: بااین‌حال پیامبر اسلام خیلی خوشحال بودند و افق روشنی را در صلح‌نامه می‌دیدند که یارانش آن را درک نمی‌کردند. به همراه اصحاب به مدینه برگشتند و یک شب در مسیر استراحت کردند. صبح بعد از نماز پیامبر اسلام (ص) فرمودند: امشب سورۀ فتح برمن نازل شد، بخدا قسم اگر تمام دنیا را به من بدهند و مالک آن شوم آن را با سورۀ فتح عوض نخواهم کرد. سپس آرام‌آرام سورۀ فتح را برای همراهان خود تلاوت کردند. آرامش و سکینه به قلوب مسلمانان وارد شد و هم‌وغم آنان به فرح و شادی تبدیل شد.


ایشان در ادامه به آیۀ 10 و ۱۸ سورۀ مبارکۀ فتح اشاره کرد که در این دو آیه خداوند از اصحاب رسول‌الله (ص) که در بیعت رضوان شرکت کرده بودند، تجلیل نمود. ازجمله آیۀ «لَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّكِينَةَ عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِيبًا» قرائت نمودند و گفتند: خداوند در این آیه به پیامبر اسلام مژده داد و فرمود: به آنانی که در زیر آن درخت با تو بیعت کردند اعلام کن خداوند از آنان راضی و خشنود است.


امام‌جمعۀ پاوه سپس با اشاره به آیۀ ۲۹ سورۀ فتح «مُحَمَّدٌ رسول‌الله وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ» گفتند: امروزه شاهدیم یکی برای حفظ خود سوره فتح را سپر می‌کند و دیگری هم برای بدنام کردن خود آن را می‌سوزاند.


وی تصریح کردند: آقای اردوغان اگر با کردها، جنگ کُرد و ترک و یا ملی‌گرایی به راه انداخته است؛ صلاح نبود از نام اسلام و قرآن و پیامبر اسلام سوءاستفاده کند؛ تا این‌گونه قرآن مورد هتاکی افراد سخیف قرار گیرد.


ماموستا قادری در ادامه به مراسم کلنگ زنی و بازسازی مسجد روستای زلزله‌زدۀ میدان نمک ثلاث باباجانی اشاره کردند و گفتند: به دنبال خطبۀ چند هفته گذشته اینجانب مبنی بر کمک به ساخت مساجد مناطق زلزله‌زده دو نفر از خیرین عزیز آقایان "محمد ولدبیگی" و "غفار ولدبیگی" نزد بنده آمدند و آمادگی خود را مبنی بر بازسازی یک مسجد اعلام نمودند و متعاقب آن با حضور این دو خیر عزیز و جمعی از علما و مسئولین و مردم شریف منطقه، کلنگ بازسازی مسجد روستای میدان نمک به نام "سوره فتح" در تاریخ 21/بهمن/96 به زمین زده شد.


ایشان در ادامه فلسفه نام‌گذاری مسجد میدان نمک را تشریح کردند و گفتند: به دنبال اهانت وقیحانه به سوره مبارکۀ فتح ما سکوت را گناه می‌دانستیم؛ لذا نام این مسجد را "فتح" نهادیم تا به تمام دنیا اعلام کنیم ما مسلمان و محب قرآن و مطیع پیامبر اسلام هستیم و این اقدام، پاسخ آن عمل سخیف بود.


امام‌جمعۀ پاوه خاطرنشان کردند: ما مسلمان هستیم و سربلندی ما تا زمانیست که قرآن در میان ما و اهل جمعه و جماعت هستیم و عزت ما نیز تا زمانیست که محب رسول خدا هستیم؛ اگر قرآن و محبت رسول خدا (ص) را از ما بگیرند، چیزی نداریم.


ماموستا قادری در پایان سخنان خود با توجه به برگزاری همایش پیشگیری از جرم در چهارشنبه گذشته و در دادگستری پاوه خاطرنشان کردند: بعضی از جرائم در پاوه در حال شکل‌گیری و رشد است؛ ازجمله: اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی، طلاق، زن آزاری، رباخواری، تندروی، قطع درختان جنگلی و خشونت؛ لازم است همه ما بکوشیم با امربه‌معروف و نهی از منکر اجازه ندهیم جوانان ما به سمت این جرائم کشیده شوند.


وی افزودند: ما در پاوه چهار خصلت خوبِ دین‌داری، سلامتی، طبیعت بکر منطقه و شهر عاری از تکدی گری را داریم، باید همه بکوشیم از آن‌ها پاسداری نمائیم.

مطالب مرتبط:

همدیگر را بهتر بشناسیم/ضرورت تعامل رسانه ای شیعیان

مولانا عبدالحمید:نیروها و شایستگان بومی در استخدام

زادگاه فکری اندیشه تکفیری در جامعه اسلامی

مولانا عبدالحمید:ایجاد محدودیت برای مدارس اهل سنت

افتتاح نخستین مسجد شهر «دوبوک» آمریکا

ا

احتمال ممنوعیت تلگرام در روسیه

پروفسور علی ارباش ؛ زن و مرد از منظر حقوق و مسئولی

8 هزار کشته و یا مجروح در فلوجه در یک سال

علمای افغانستان خواستار گشایش دفتر سیاسی طالبان در

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات