b_0_0_0_10_images_photo_20171103_17504500.jpg

اساس نیوز : مولوی احمد قهستانی: شما با خدا همتایی قرار ندهید، اگرچه کشته شوید یا سوخته شوید یا بر دار آویخته شوید.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف - در نماز جمعه (12 آبانماه 96) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِيبٌ ﴿۲۱۴﴾»(بقره) پیرامون حفظ دین به ایراد سخن پرداخت.
وی در مقدمه سخنان خویش گفت: یکی از پنج اساسی که دین بر آن بنا شده است، حفظ دین است. خداوند متعال آیه 214 سوره بقره را زمانی نازل می‌کند که اصحاب پیامبر اکرم(ص) وقتی شکنجه‌های دشمنان اسلام را نسبت به مسلمانان می‌دیدند به محضر پیامبراکرم(ص) شکوه کردند که این آیه نازل شد: «أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِيبٌ» آيا پنداشتيد كه داخل بهشت مى‌شويد و حال آنكه هنوز مانند آنچه بر [سر] پيشينيان شما آمد بر [سر] شما نيامده است؛ آنان دچار سختى و زيان شدند و به [هول و] تكان در آمدند تا جايى كه پيامبر و كسانى كه با وى ايمان آورده بودند گفتند پيروزى خدا كى خواهد بود؟ آگاه باشید كه پيروزى خدا نزديك است.
ایشان افزودند: حضرت لقمان حکیم نصایح ارزشمندی به فرزندش یادآور می‌شود؛ چنانچه در سوره لقمان آن نصایح بیان گشته است. خداوند متعال می‌فرماید: «وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ ﴿۱۳﴾»(لقمان) و [ياد كن] هنگامى را كه لقمان به پسر خويش در حالى كه وى او را اندرز می‌‏داد گفت: اى پسر من، به خدا شرك نياور كه به راستى شرك ستمى بزرگ است.
حضرت عبادة‌بن‌صامت(رض) در روایتی نقل می‌کند: خلیل من مرا به هفت خصلت وصیت کردند که یکی از آن خصلت‌ها این بود که شما با خدا همتایی قرار ندهید اگرچه کشته شوید یا سوخته شوید یا بر دار آویخته شوید.
لقمان حکیم در هنگام وفات، فرزندش را شش نصیحت کرد: 1) خود را آنقدر به دنیا مشغول نکن مگر به اندازه‌ای که می‌خواهی در آن باقی بمانی 2) خداوند را چنان عبادت کن که به او نیازمندی 3) برای آخرت عمل کن به اندازه‌ای که اراده داری در آن بمانی 4) مشغولیت تو باید برای آزادی از آتش جهنم باشد تا وقتی‌که برایت معلوم نشده است که از آتش جهنم نجات یافتی 5) جرأت و شجاعت تو بر گناه به اندازه‌ای باشد که بتوانی در مقابل عذاب خدا صبر کنی 6) وقتی اراده گناه داشتی جایی گناه کن که خدا و فرشتگان تو را نبینند.
مولوی احمد قهستانی در زمینه احترام و نیکی به پدر و مادر خاطرنشان کرد: خداوند متعال در سوره لقمان می‌فرماید: « وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ ﴿۱۴﴾» و ما به هر انسانی سفارش کردیم که در حقّ پدر و ما در خود نیکی کن، خصوص مادر که چون بار حمل فرزند برداشته و تا مدّت دو سال که طفل را از شیر باز گرفته (هر روز) بر رنج و ناتوانیش افزوده است، (و فرمودیم که) شکر من و شکر پدر و مادرت بجای آور، که بازگشت (خلق) به سوی من خواهد بود.
ایشان افزود: اطاعت از پدر و مادر بعد از اطاعت خدا و رسول می‌باشد و دارای اهمیت است. اما با این وجود اگر خدای نکرده پدر و مادر فرزند را به شرک فرا خوانند فرزندشان نباید پیروی کند. چنانچه خداوند متعال می‌فرماید: « وَإِنْ جَاهَدَاكَ عَلَى أَنْ تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ﴿۱۵﴾»(لقمان) و اگر والدین، تو را وادار کنند به چيزى كه بدان علم ندارى شريك من گردانى، از آنان فرمان مبر، و با آنان در دنيا به نيكى همنشينى كن، و به راه كسى برو كه به سوى من بازگشته است.
لقمان حکیم در قالب نصیحتی دیگر خطاب به فرزندش می‌گوید؛ چنانچه خداوند متعال می‌فرماید: « يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِنْ تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَكُنْ فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ ﴿۱۶﴾ »(لقمان) فرزندم بدان كه اگر [عملى‏] به اندازه خردلى باشد، و آنگاه در دل تخته‏‌سنگى يا در آسمانها يا در زمين نهفته باشد، خداوند آن را به ميان می‌‏آورد، چرا كه خداوند باريك‌‏بين آگاه است‏.

لقمان حکیم در بیان نصایحش به فرزندش ادامه می‌دهد: « يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ ﴿۱۷﴾ وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ ﴿۱۸﴾ »(لقمان) فرزندم نماز را برپا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن، و بر مصيبتى كه تو را فرا رسد شكيبايى كن كه اين از كارهاى سترگ است. با بی‌اعتنایی با مردم رفتار نکن و در زمين متکبرانه راه مرو، چرا كه خداوند، هيچ متكبر فخرفروشى را دوست ندارد.
مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف در پایان سخنان خویش تأکید کرد: فردا شنبه ( 13 آبان 96) مصادف با روز ملی مبارزه با استکبار جهانی است؛ روزی که در سال 58 دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کردند. همه کفار دشمنان اسلام هستند و باید بدانیم که یکی از علامت‌های ایمان این است که ما از کفار و مشرکین متنفر باشیم. ان‌شاءالله فردا همه مردم شریف در این راهپیمایی شرکت کنند و دشمنی خود را نسبت به کفار و مشکرین اعلام نمایند.

مطالب مرتبط:

آخوند خوش نظر: جهان اسلام باید به سمت دوری از تعصب

مسئول تبلیغاتی داعش در انگلیس زندگی و ازدواج کرده

ا

رئیس جمهور فیلیپین خطاب به مسلمانان: بی عدالتی تار

مردم فلسطین به اتهام داشتن پرچم این کشور بازداشت م

ا

ترامپ به‌رغم هشدارها هنوز از موبایل قدیمی‌اش استفا

بنده احسان رب متعال باشیم

 

زنی‌که جای پای‌«ابوعزرائیل»‌گذاشته

داعش به پایگاه نظامی دیرالزور سوریه حمله شیمیایی ک

درگذشت پرنس هنریک ولیعهد دانمارک

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات