b_0_0_0_10_images_jomeh160795.jpg

اساس نیوز :خطیب جمعه پاوه در خطبه های امروز نماز جمعه با اشاره به اوضاع کشورهای اسلامی، بخصوص قضیه اخیر اقلیم کردستان عراق و نقش آمریکا در این قضایا گفتند: نظام آمریکا، نظامی دروغ‌گو و سلطه جوست؛ آنها از یک سو در سوریه و عراق تندروهای تکفیری را بمباران می کنند و از سوی دیگر در افغانستان و پاکستان با آنها مذاکره می کنند. از یک طرف ایران را بخاطر داشتن موشک تحریم می کنند و از طرف دیگر میلیاردها دلار موشک و اسلحه به سعودیها می فروشند.

به گزارش اساس نیوز ، نماز جمعه مورخه 05/08/96 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور پرشور مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-تحدث به نعمت الهی ۲- یک ساعت همراهی با ویس القرن ۳-اوضاع پیرامون کشور ما» اختصاص دادند.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (05 آبان ماه 96) که با حضور باشکوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در مقدمۀ سخنان خود بسیاری از آیات قرآن را حاوی و در برگیرندۀ تحدث به نعمت الهی دانستند و گفتند: اگر صفحات قرآن کریم را ورق بزنیم خدای بزرگ در بسیاری از آیات ما را به ذکر و شکر و تحدث به نعمت خود دعوت می‌کند. هرچند خداوند بزرگ نیازی به شکر و ذکر و تحدث ما ندارد اما چون مخلوق خود را دوست دارد هیچ‌گاه نمی‌خواهد رابطه بندگان با خالق قطع شود.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: اگر ذکر و شکر خداوند متعال را به‌جای آوریم و باخدای خویش رابطه برقرار نماییم و تحدث به نعمت الهی کنیم؛ اگر رزق کمی هم داشته باشیم مأیوس نمی‌شویم و اگر مریض باشیم داد و فغان نمی‌کنیم و اگر دچار بلا و مصیبت گردیم آیۀ یاس نمی‌خوانیم اما اگر ارتباطمان با خالق قطع گردد، نعمت ما نیز قطع می‌گردد و ما گرفتار می‌شویم و شیطان خلاء پیش‌آمده را پر می‌کند.

ماموستا قادری سپس به نعمت امنیت در کشور اشاره کردند و لزوم تحدث به این نعمت را یادآور شدند و گفتند: باید شاکر نعمت صحت، سلامتی، محبت و امنیت باشیم که در منطقه اورامانات داریم و باید در این خصوص خیلی شاکر و به نعمت خداوند تحدث کنیم.

ایشان سپس به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «التَّحَدُّثُ بِنِعْمَةِ اللَّهِ شُكْرٌ، وَتَرْكُهَا كُفْرٌ، وَالْجَمَاعَةُ رَحْمَةٌ، وَالْفُرْقَةُ عَذَابٌ» (تحدث به نعمت الهی شکر نعمت است و ترک آن کفر نعمت است و جماعت و وحدت رحمت است و تفرقه و جدایی سبب عذاب و بدبختی است)

امام‌جمعه پاوه به روایتی از امام حسن مجتبی (رض) در تفسیر ساوی اشاره کردند و گفتند: امام حسن می‌فرماید: اگر خداوند متعال به کسی نعمتی عطا کند و در میان مردم آن را بازگو کند و قصد ریا و خودنمائی نداشته باشد و هدفش تشویق دیگران باشد، این نوع بیان تحدث به نعمت است.

ایشان در بخش دوم خطبه‌ها به بیان داستانی از امام محمد غزالی که در جلد سوم کتاب احیاءالعلوم خود آورده است، پرداختند و گفتند: یکی از جوانان اصحاب به نام هرم بن حبّان که از فضیلت ویس القرن بسیار شنیده بود از مدینه به‌سوی کوفه راهی شد و بعد از طی مسافتی بسیار و پرس و جوی فراوان بالاخره ویس القرن را یافت و بعد از معارفه گفت: دوست دارم از پیامبر اسلام مطالبی را به من بگویی. ویس القرن فرمود: من خدمت پیامبر اسلام نرسیده‌ام و محدث و مفتی و قاضی هم نیستم. آن جوان گفت: پس آیه‌ای از قرآن را بر من بخوان و برایم دعای خیر نما و مرا وصیت کن در زندگی چه کنم.

حضرت ویس؛ دست هرم را گرفت و بعد از خواندن آیاتی از سوره مبارکه دخان به این جوان ۶ توصیه نمودند به شرح ذیل

۱-وصیت می‌کنم از قرآن دوری مجوی ۲-روش مردان صالح در تاریخ اسلام را برای خود الگو قرار ده ۳-ذکر مرگ را ترک نکن ۴-از مردم و مسلمانان جدا نشو ۵-قومت را نصیحت و موعظه و ارشاد کن تا دچار گناه نشوند ۶-برای من و خودت دعا کن

ماموستا قادری در بخش سوم سخنان خود به مسائل روز اشاره کردند و گفتند: در خلال دو هفته گذشته و به دنبال جریانات کردستان عراق خیلی‌ها از طریق سایت‌ها و به‌وسیله تلفن و حضوراً به بنده می‌گویند: چرا نسبت به قضایای عراق حرفی نمی‌زنید؟ بنده عرض کردم امروزه رسانه‌ها کاری کرده‌اند که همه‌چیز برملا شده است؛ مع‌الوصف بنده هم بارها بحث کرده‌ام و معتقدم که رهبر دینی و پیش‌نماز مسجد و خطیب جمعه باید آگاه باشد و از قضایای روز مردم را آگاه نماید، اما سیاست امروز آن‌قدر با دروغ و سلطه‌طلبی و ظلم و خیانت مخلوط شده که بیان واقعیت‌ها خیلی مشکل است.

ایشان سپس به نشست دیروز کنگره آمریکا و تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی اشاره کردند و گفتند: دیروز اعضای کنگره امریکا با رأی اکثریت - از مجموع ۴۳۴ نفر با ۴۳۲ رأی - به بهانه داشتن موشک، جمهوری اسلامی ایران را تحریم مجدد کردند و گفتند: تحریم ما علیه سران جمهوری اسلامی و فشار واردکردن بر آن‌ها است.

وی با بیان اینکه این اقدامات فقط بهانه است؛ مگر تمام دنیا موشک ندارد، چرا تنها ایران؟ گفتند: البته این اقدامات در اراده ملت ما تأثیر ندارد؛ مع‌هذا با این تحریم‌ها بیشتر مردم متضرر می‌شوند نه مسئولان

امام‌جمعه پاوه گفتند: نظام آمریکا، نظامی دروغ‌گو و سلطه جو و غیر قابل اعتماد است؛ آنها از یک سو در سوریه و عراق تندروهای تکفیری را بمباران می کنند و از سوی دیگر در افغانستان و پاکستان با آنها مذاکره می کنند؛ از یک طرف ایران را بخاطر داشتن موشک تحریم می کنند و از طرف دیگر میلیاردها دلار موشک و اسلحه به سعودیه می فروشند.

وی تصریح کردند: آن‌ها متأسفانه در جامعه اسلامی، مسلمانان را به بازی گرفته اند؛ از بعضی از حکومت‌ها پول می‌گیرند، مثل عربستان؛ از برخی هم نفت و گاز می‌برند مثل عراق و از سوی دیگر با مردم افغانستان بازی می‌کنند؛ دیروز نمایندگان آمریکا در پاکستان با طالبان مذاکره کردند و این درحالی‌ بود که در نماز جمعۀ هفتۀ گذشته همین گروه‌ها در حین نماز بیش از یک‌صد نفر را شهید کردند.

ایشان قضیه اقلیم کردستان را هم ادامه همین بازی آمریکا دانستند و افزودند: آمریکایی ها، در عراق به کردها می‌خندند، لیکن در سوریه و قامشلو و رقه می‌خواهند برای کردهای سوریه، حکومت تشکیل دهند.

ماموستا قادری سپس به قضیه کرکوک اشاره کردند و گفتند: وقتی حکومت صدام در عراق کنار گذاشته شد، دولت جدید اقدام به نوشتن قانون اساسی این کشور نمود و همه مردم عراق اعم از کرد و عرب و سنی و شیعه و ترکمن به آن رأی دادند و گفتند: در بعضی از مناطق متنازع فیه است، خصوصاً کرکوک که دارای کرد و عرب و ترکمن و ... هستند باید فرصتی پیش آید و انتخابات در آنجاها انجام و تقسیماتی صورت بگیرد و به نسبت آرا پست‌ها تقسیم شود اما پس از گذشت چند سال این کار انجام نشد.

خطیب جمعۀ پاوه افزودند: در زمان جنگ با داعش، دولت اقلیم کردستان، قسمتی از مناطق متنازع فیه را به دست گرفتند، از جمله کرکوک؛ امثال بنده به‌خوبی می‌دانستیم که حکومت مرکزی برای بازپس‌گیری این مناطق، بعد از جنگ داعش، جنگ دیگری را شروع خواهد کرد و همه‌پرسی اخیر، تنها به این عملیات فوریت داد؛ طبیعتاً کشورها هیچ‌گاه حاضر نیستند به‌سادگی اراضی آن‌ها تقسیم و جدا شود؛ همچنان که در دنیا شاهد هستیم و این امر بدون درگیری نخواهد بود.

ایشان در ادامه با اظهار تأسف از قضایای اقلیم کردستان خاطرنشان کردند: اگر در میانمار و چچن و جنوب آفریقا و افغانستان و ... قضیه‌ای روی دهد و مسلمانی دچار مشکل شود ما ناراحت می‌شویم و قطعاً برای مردم کُرد عراق نیز که هم دین و هم‌زبان و هم‌جوار ما هستند بیشتر ناراحت هستیم؛ اما کاری از ما ساخته نیست چرا که مشکل اقلیم، در داخل خانواده های برداران کرُد عراقی است.

وی اضافه کردند: ای‌کاش احزاب مسئول و تصمیم‌گیرنده در اقلیم کردستان، قبل از همه‌پرسی، آن را تعلیق می‌کردند نه امروز؛ زیرا آن‌ها می‌دانستند نه امریکا و نه اروپا و نه روسیه با آنان همراه نیستند و کشورهای هم‌جوار راضی نیستند؛ پس می‌بایست با برنامه کار می‌کردند، متأسفانه ما کردها اول اقدام و آنگاه فکر می‌کنیم.

امام‌جمعه پاوه توان تحمل جنگی دیگر را برای مردم عراق خصوصاً کردها سخت و دشوار عنوان کردند و گفتند: امیدوارم خداوند متعال به مسئولان عراق و اقلیم کردستان عقلانیت بیشتری عطا فرماید تا با گفتگو و مشورت این مسئله را حل‌وفصل کنند و خون مردم بیچاره بیشتر از این ریخته نشود.

ماموستا قادری در پایان برای مردم عراق دعا کردند و گفتند: خداوندا به خاطر این روز و ساعات مبارک مردم عراق بخصوص مردم کرد دوباره دربه‌ در نشوند و با عقلانیت و فکری صحیح از جانب مسئولان شان مشکلات آن‌ها مرتفع و با برادری و در کنار هم با وحدت و تفاهم مشکلات خود را حل‌وفصل نمایند.

b_0_0_0_10_images_jomeh05089610.jpgb_0_0_0_10_images_jomeh05089613.jpg

مطالب مرتبط:

واشنگتن سومین ناو هواپیمابر را هم به آب‌های نزدیک

دیوید هیرست:امکان تکرار بهار عربی در مصر

افزایش بازدید از غار «اصحاب کهف» به مناسبت ماه رمض

بی بی سی و صدای آمریکا در کشور آفریقایی ممنوع شد

منابع اطلاعاتی آمریکا: روسیه زیردریایی هسته‌ای آزم

اعتراض مسلمانان ایتالیا به بسته شدن مساجد

ا

خبر فوری:پاکستان دو جنگنده هندی را ساقط کرد

داعش آب آشامیدنی حلب را قطع کرد

افزایش نرخ بیکاری شهروندان عربستانی

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات