b_0_0_0_10_images_photo_20171018_082600.jpg

اساس نیوز: صبح روز بیست و چهارم مهر ماه سال نود و شش به امید دیدار چهره نورانی و معنوی یکی از عالمان شاخص اهل سنت عازم بندر ترکمن شدم.

وقتی به بندر ترکمن رسیدم، نسیم خنک دریا را با تمام وجودم حس کردم.دریایی که این روزها حال و روز خوشی ندارد و از ما دور شده است.

اما کمی آن طرف تر بعد از ریل راه آهن در خیابان ساحل هفتم شور و معرفت خاصی بود. چون امروز مراسم آغاز سال تحصیلی 97-96 مدرسه علوم دینی سراج المنیر بندر ترکمن بود. این مکان دینی بتازگی تبدیل به مدرسه علوم دینی شده بود.

مشتاقانه منتظر دیدار آن عالم بزرگوار بودم. آخرین بار حدود 10 الی 12 سال پیش به این مکان مقدس آمده بودم.این مجتمع دینی در سال 1374 با همت کریم قاری کر تاسیس شده است.

در محوطه حیاط حوزه، کریم قاری کر با چهره متین و ظاهری آراسته همچون گذشته، به استقبال مان آمد.رویی گشاده، چهره ای مصمم با لبخندی بر لب جویای حال و احوالمان شد و ما را به اتاق پذیرایی در کنار سالن حوزه در طبقه فوقانی راهنمایی کرد.طلاب جوان یکی پس از دیگری برای سلام و احوال پرسی به دیدارمان می آمدند.

سفره چای و چورک ترکمنها همیشه و در همه حال فراهم هست، اما سفره امروز ما با کمی از کیک و شیرینی های امروزی تزئین شده بود.

در ابتدای صحبت با کریم قاری کر از وی خواستم در مورد این مکان دینی برای خوانندگان توضیح بدهد.

کریم قاری کر گفت: این مکان دینی و معنوی برای تربیت حفاظ قرآن کریم و قاریان دایر گردید و در چهار دوره و در هر دوره 30 حافظ کل قرآن کریم ودر مجموع 120 حافظ کل قرآن کریم برای جامعه اسلامی تربیت نموده است.

مدیر مدرسه علوم دینی سراج المنیر بندرترکمن افزود: با توجه به درخواستی که طی این چند سال اخیر داشتیم، امسال موفق شدیم این مجتمع دینی را تبدیل به مدرسه علوم دینی کنیم و امروز و در حال حاضر مراسم و صدقه آغاز سال تحصیلی 97 - 96 حوزوی را با دعای خیر روحانیون و بزرگان آغاز می کنیم.

وی گفت: در حال حاضر 70 طلبه از سراسر استان گلستان و حتی از بجنورد، جرگلان و تهران در این مکان به تحصیل علوم دینی می پردازند.

حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور مهمان این مراسم بود.

وی در بخشی از سخنانش ضمن تبریک و گرامیداشت آغاز سال تحصیلی جدید در این مکان دینی، گفت: امروزه طلاب در کنار تدریس دروس حوزی به دنبال کسب علم و تحقیق و پژوهش بوده و توان علمی خود را افزایش دهند.

وی افزود: رسالت و وظیفه علما و روحانیون با هیچ منصب و مقامی قابل مقایسه نیست و کسی که بناست راهنما و مرشد جامعه اسلامی باشد باید همگام با شرایط زمانه پیش برود.

این عالم دینی گفت: طلاب و روحانیون با آگاهی و شناخت، دین واقعی پیامبر گرامی اسلام را تشریح و بیان کنند.

وی یکی از نشانه های رشد جامعه اسلامی را مقاومت و ایستادگی در برابر ناملایمات و سختی ها عنوان کرد و افزود: طلاب از بدو ورود به مدارس دینی هدف و مقصود خود را مشخص نمایند تا بتوانند در آینده حرفی برای گفتن داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین خیرخواه گفت: جذب طلاب با استعداد و نخبه از وظایف مدیران و مدرسین است و به دنبال کیفیت مدارس علوم دینی باشیم تا سطح علمی طلاب افزایش پیدا کند.

عبدالحکیم فیروزی فرماندار بندر ترکمن نیز مهمان این مراسم معنوی بود.

b_0_0_0_10_images_photo_20171018_082609.jpg

وی در بخشی از سخنانش گفت: هر خدمت و خدماتی که در جامعه ارائه می شود برای انسان و پیشبرد اهداف آن است.

وی اذعان نمود: این مکان معنوی، محلی برای تربیت انسانهای متدین و عالم است با تربیتی از نوع تربیت دینی و آموزه های اسلامی و باید قدر انسان هایی را که در این مسیر الهی قدم گذاشته اند، بدانیم زیرا این خدمت گذاران، بندگان شایسته خدا هستند.

کم کم مراسم رو به اتمام است و طلاب همگی بسیج شده و سفره صدقه و ناهار پهن می شود.

مهمانان با دوغ شتر و چکدرمه که غذای سنتی ترکمنها است پذیرایی می شوند.

دعای خیر سفره توسط استاد قربان محمد اونق روحانی پیشکسوت ترکمن خوانده شده و آرزوی موفقیت و سربلندی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، رهبر معظم انقلاب، مسئولین و طلاب و روحانیون این مدرسه علوم دینی می شود و به این ترتیب این مراسم به پایان می رسد.

خبرنگار: عظیم

b_0_0_0_10_images_photo_20171018_082616.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20171018_082621.jpgb_0_0_0_10_images_photo_20171018_082629.jpg

مطالب مرتبط:

«دم خروس» شبکه های ماهواره ای مدعی اهل سنت در ماجر

مولانا عبدالحمید: مردم بیشترین لطمه را از تحریم ها

 

اقدام بی سابقه یک نشریه سعودی بر علیه ایران

قتل عام خانواده‌‌ای مسلمان در میانمار

عضو مجمع فقهی احناف خراسان جنوبی:گروه های تندرو مج

دابق و اهداف پشت پرده آن

سقوط شهرستان «معروف» ولایت قندهار در جنوب افغانستا

وظیفه علما و نخبگان جامعه در زمینه حجاب و عفاف بسی

مولانا عبدالحمید: انسان‌ عاقل زندگی دنیا را فرصت آ

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات