b_0_0_0_10_images_Ekran_A009089898776.jpg

اساس نیوز : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (24 شهریور 1396)، ضمن نکوهش افراط در محبت با دنیا و ترجیح دنیا بر آخرت، آن را سبب بدبختی و پشیمانی در روز قیامت دانستند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در این مراسم پس از تلاوت آیات «كَلَّا بَلْ تُحِبُّونَ الْعَاجِلَةَ * وَتَذَرُونَ الْآخِرَةَ» [قیامت: 20-21]، اظهار داشتند: الله تعالی در این آیات به موضوع مهم «محبت دنیا» که در واقع یکی از نقطه‌ضعف‌های انسان‌ها محسوب ‌شده و مانع رسیدن آنان به پروردگار می‌شود، اشاره کرده و بشریت را هشدار داده است.
ایشان در ادامه افزودند: روح انسان دارای دو بُعد «ربّانی» و «حیوانی» است که جدا کردن این دو از یکدیگر کار بسیار دشواری‌ست. بُعد «حیوانی» روح به سوی مادیات و نعمت‌های دنیوی متمایل است و بُعد «ربّانی» روح به سوی آخرت و معرفت پروردگار تمایل دارد.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان گفتند: از یک طرف علاقه انسان به خانواده، خویشاوندان و سایر نعمت‌های دنیوی که از اثرات بُعد حیوانی است، همواره او را به سوی خودشان می‌کشند، و از طرفی دیگر بُعد «ربّانی» روح بشری، او را به‌سوی عالم ملکوت سوق می‌دهد، همان‌طور که در فطرت انسان نیز میل به سوی خالق، محسن و معبود وجود دارد و اقتضای عقل هم این است که انسان خودش را به کسی که در حقش احسان کرده است نزدیک کند.
ایشان در ادامه بیان داشتند: بُعد جسمانی انسان به او می‌گوید به تعلقات دنیوی دل ببندد و برای دنیا تلاش کند، اما بُعد روحانی و ربانی به انسان می‌گوید در فکر آخرت باشد و برای سفر قبر و روز قیامت آمادگی کند. الله تعالی در آیات سوره مبارکه «قیامت» از انسان‌ها گلایه می‌کند که شما انسان‌ها «عاجله» (دنیا) را دوست دارید و آن را بر آخرت ترجیح می‌دهید.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: الله تعالی در این آیات نفرموده است که به‌طور کامل با دنیا قطع ارتباط کنید، بلکه محبت با دنیا را تعدیل کنید و فکر و آمادگی برای آخرت را بر تلاش برای دنیا غالب گردانید. یعنی هم دنیای خودمان را اداره کنیم و هم مواظب باشیم که از محبت خدا و رسول و تلاش برای آخرت و جلب رضایت پروردگار غافل نشویم.
ایشان ادامه دادند: الله تعالی از انسان‌ها گلایه می‌کند که شما به دنیا چسبیده‌اید و آخرت را رها کرده‌اید، دل‌داده دنیا شده‌اید. در باب دین و عبادت و اعمال دینی سست و تنبل و بی‌حال هستید، اما وقتی نوبت به دنیا می‌رسد با شوق و علاقه به آن می‌پردازید. بسیاری از ما نمی‌خواهیم برای نماز و عبادت پروردگار خواب و استراحت‌مان خراب شود. تمام شب را به شب‌نشینی و تماشای برنامه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای مشغول می‌شویم، اما خبری از نماز شب و نماز صبح نیست، درحالی‌که بندگان نیک و صالح پروردگار از فرصت شب برای ساختن آخرت‌شان استفاده می‌کردند.
مولانا عبدالحمید بیان داشتند: دنیا مزرعه آخرت و محلی‌ست که ما در آن می‌توانیم برای آمادگی برای آخرت سعی و تلاش کنیم. محبت با مال دنیا جایز است، اما نباید مال دنیا را از خدا بیشتر دوست داشته باشیم. محبت با دنیا اگر ما را از عبادت پروردگار، ادای زکات و صدقات و انجام فرایض و واجبات باز دارد، سبب هلاکت و بدبختی می‌شود.
ایشان اظهار داشتند: داشتن مال دنیا زمانی خوب و مبارک است که از آن در راه رسیدگی به فقرا، مساکین، ایتام و نیازمندان استفاده کنیم و از این طریق آن مال را برای آخرت‌مان ذخیره کنیم. زندگانی در دنیا و سپری کردن شب‌ها و روزها در دنیا زمانی خوب است که از فرصت زندگی برای عبادت و بندگی پروردگار و جلب رضایت الله تعالی بهره ببریم.
پیشوای مذهبی اهل‌سنت کشور در ادامه با اشاره به پایان سال قمری، بر لزوم «محاسبه نفس» تاکید کردند و گفتند: در روزهای پایانی سال قمری قرار داریم؛ هرکدام از ما خودش را محاسبه کند که در سالی که گذشت چه دستاوردهایی از اعمال نیک یا بد داشته‌ است و از فرصت روزها و شب‌های این سال تا چه اندازه در راستای آمادگی برای آخرت استفاده کرده است.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه با استناد به آیات 22 تا 25 سوره «قیامت»، اظهار داشتند: در روز قیامت چهره کسانی که قدر زندگی دنیا را دانسته و در آن برای آخرت آمادگی کرده‌اند نورانی و درخشان است و الله تعالی را مشاهده می‌کنند، اما چهره کسانی که دنیا را بر آخرت ترجیح داده و زندگی را به غفلت سپری کرده‌اند سیاه و درهم‌کشیده است، زیرا می‌دانند که عذاب بسیار سخت و کمرشکنی در انتظارشان است.

ایشان تاکید کرد: ما باید همواره به فکر مرگ باشیم و برای جهان بعد از آن آمادگی کنیم. بسیاری از گناهانی که ما امروز مرتکب می‌شویم و در نزد ما اعمالی معمولی شمرده می‌شوند، در نزد الله تعالی از گناهان سنگین و جزو مهلکات هستند. لذا همه ما باید مواظب اعمال‌مان باشیم و از عواقب و پیامدهای آن بترسیم. صالحان و نیکان امت همواره در فکر آخرت بودند.

فرزندان، سرمایه‌ها و امیدهای آینده ما هستند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان با اشاره به نزدیک شدن آغاز سال تحصیلی مدارس دولتی، توصیه‌هایی به والدین داشتند و خاطرنشان کردند: برنامه‌ریزی برای فرزندان و نسل آینده بسیار حیاتی و مهم است. باید به فکر تعلیم، آموزش و تربیت فرزندان‌مان باشیم. متاسفانه بعضی از والدین فرزندان‌شان را به حال خودشان رها کرده‌اند؛ در نتیجه این فرزندان به راه‌های خراب سوق داده می‌شوند، که والدین در این زمینه مقصر هستند، زیرا برای آموزش و تربیت علمی و دینی فرزندان‌شان فکر و برنامه‌ریزی نکردند.
ایشان افزودند: فرزندان، سرمایه‌ها و امیدهای آینده‌ی ما هستند. والدین نمونه و موفق آنهایی هستند که برای دنیا و آخرت فرزندان‌شان برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنند. ساختن دنیا و آخرت مردم از مسیر «تعلیم» ممکن است. دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاه و تحصیلکردگان ما باید قرآن را بیاموزند و آن را تلاوت کنند. علما و سایر اقشار جامعه باید خداترس و متقی باشند و به وظایف‌شان در قبال دین و جامعه عمل کنند.

 حضرت عثمان رضی‌الله‌عنه زندگی خود را در راه خدا و رسول سپری کرد

مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان به مناسبت شهادت حضرت عثمان رضی‌الله‌عنه در ماه ذی‌الحجه اشاره کردند و گفتند: سیدنا عثمان رضی‌الله‌عنه کسی است که دو دختر رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم یکی بعد از دیگری به عقد و نکاح ایشان درآمدند. وقتی دختران آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم که همسر حضرت عثمان بودند، وفات کردند، آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند اگر دختر دیگری می‌داشتم حتما به عقد عثمان درمی‌آوردم.
ایشان ادامه دادند: حضرت عثمان ذی‌النورین رضی‌الله‌عنه کسی است که زندگی و مالش را در راه خدا و رسول مصرف کرد. ایشان فقط در جنگ «تبوک» سیصد شتر را با تجهیزات کامل در اختیار لشکر مسلمانان قرار داد.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: صحابه از لحاظ شکل و شمایل ظاهری مانند بسیاری از ما بودند، اما به‌خاطر ارتباط قوی با پروردگار در نزد الله تعالی دارای مقام و منزلت بودند. صحابه کسانی بودند که خدا و رسول و دین اسلام را نصرت کردند و زندگی‌شان را وقف دین و خدمت به بشریت کردند. صحابه پیامبر ازجمله سیدنا عمر رضی‌الله‌عنه چنان عدالتی را در دنیا برقرار کردند که امروز جهان به عدالت و شخصیت والای آنان اعتراف می‌کند.

 ایشان در پایان با اشاره به درگذشت دکتر علیرضا مبارکی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، برای ایشان دعای رحمت و رفع درجات کردند..

مطالب مرتبط:

دولت تایلند ، فیس‌بوک را تهدید کرد

کیم جونگ اون : قوای هسته ای کره شمالی تکمیل شد

هشدار اسرائیل نسبت به سفر شهروندان خود به ۱۰ کشور

برخی رسانه‌ها به خشونت علیه زنان افغانستان دامن می

توافق محرمانه آمریکا و روسیه بر سر سوریه

دلایل پنجگانه تحلیل گر عرب برای ناکامی تحریم های آ

رئیس جمهور رژیم صهیونیستی:امنیت اسرائیل پیچیده و ر

آخوند محمد نژاد : رسانه قدرت غالب قرن حاضر است

درگیری میان مسلمانان و هندوها در هند چند قربانی گر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات