b_0_0_0_10_images_524120002120.jpg

اساس نیوز: فساد گسترده در حکومت افغانستان و عدم توانایی برای اجرای عدالت و امنیت سبب دوری بسیاری از مردم از این حکومت شده است، بسیاری از آنها در مناطق پشتون‌نشین برای حل اختلافات خود به طالبان مراجعه می‌کنند.


اساس نیوز به نقل از «آسوشیتد پرس»، سرباز ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» چندی پیش آمار کشته‌ها نیروهای امنیتی افغان را «بهت انگیز» عنوان کرد، اما با وجود شمار بالای کشته‌ها در نیروهای امنیتی افغان، سیگار در گزارشی جداگانه خبر می‌دهد که طالبان حدود 40 درصد از این کشور را تحت کنترل خود دارد.


از سوی دیگر، آمریکا در حالی اعزام چند هزار نیروی بیشتر به افغانستان را بررسی می‌کند که حضور 150 هزار نیروی آمریکایی و ناتو درافغانستان نیز منجر به شکست طالبان نشد.


پس از خروج اکثر نیروهای خارجی در سال 2014، نیروهای نظامی و امنیتی افغان با 195 هزار سرباز و بیش از 150 هزار نیروی پلیس موفق به سرکوب شبه‌نظامیان در این کشور نشد‌ه‌اند.


قدرت طالبان در مناطق جنوبی و غرب افغانستان بیشتر است و قوم پشتون اصلی‌ترین ستون این جریان را تشکیل می‌دهند.
این مناطق همچنین مرز مشترک گسترده‌ای با مناطق قبیله‌ای در پاکستان دارد که اکثریت آن را نیز پشتون‌ها تشکیل می‌دهند و در بسیاری از مواقع روابط قبیله‌ای و خانوادگی با یکدیگر دارند.


در چند ماه اخیر طالبان حملات شدیدی را در مناطق شمالی و غرب افغانستان انجام دادند و در ولایت‌های «غور» و «فاریاب» نیز موفق بوده‌اند.


با اینکه شمار محدودی از پشتون‌ها در این مناطق زندگی می‌کنند، اما کارشناسان معتقدند که افزایش حضور و فشار طالبان بازتاب ضعف نیروهای امنیتی افغان برای دفع حملات طالبان است.


پس از 16 سال حضور نیروهای خارجی و هزینه چند میلیارد دلاری، فساد گسترده در حکومت و عدم توانایی آن برای اجرای عدالت، ایجاد امنیت و سرویس‌دهی در خارج از مراکز ولایت‌ها باعث نفرت بسیاری از مردم از حکومت شده و همچنین بیم واکنش طالبان باعث شده تا مردم با حکومت و نیروهای امنیتی همراه نشوند.


در مناطقی که اکثریت آن را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند، طالبان معمولا به عنوان جایگزین بهتری برای پلیس و مقامات حکومتی فاسد هستند. از این رو، بیشتر مردم برای عدم پرداخت رشوه به پلیس و مقامات حکومتی برای حل اختلافات خود به طالبان مراجعه می‌کنند.
https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

ترامپ: مرد موشکی کره شمالی کنار خواهد رفت /کره شما

مقام امنیتی روسیه : افغانستان مقصد بعدی داعش است

امام جمعه اهلسنت پیرانشهر : طلاق،ضد ازدواج و مایه

اسرائیل دنبال تشکیل «ارتش جنوب سوریه» در بلندیهای

وزیر دفاع مصر قطع تمامی روابط نظامی قاهره با کره ش

پنج فوتبالیست مسلمان مشهور جهان که فریضه حج رابجا

امام جمعه اهل سنت سقز : امنیت پایدار کشور در گرو ح

پلیس استرالیا فردی را به اتهام تحقیق برای توسعه مو

 

پیش‌بینی فاکس نیوز از آینده قطر

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات