b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_45f2d3a4e62fe861391cbb06fd539ff6.jpg

اساس نیوز: دو روستای اسلام لاتینسکی (اسلام لاتین) و اسلام گرجکی ( اسلام یونان) که تمامی اهالی آن ها از مسیحیان ارتدکس و کاتولیک هستند، از نام اسلام برای پیشوند اسم روستاهایشان از چهار قرن گذشته به عنوان میراث عثمانی در مرکز اروپا حفاظت می کنند.


این روستاهای وابسته به شهر زادار کرواسی که بین شان تنها 3 کیلومتر فاصله وجود دارد، از لحاظ داشتن چنین نامی در کل قاره اروپا بی همتا هستند.


امروز در روستای اسلام لاتین که خرابه های یک مسجد قدیمی وجود دارد، 280 مسیحی که اغلب کاتولیک هستند، زندگی می کنند. در روستای اسلام یونان نیز 200 نفر که بیشتر آن ها ارتدکس هستند به زندگی ادامه می دهند.


این منطقه که در 20 کیلومتری شهر ساحلی زادار در دریای آدریاتیک قرار دارد، پس از حاکمیت عثمانی در سال 1547 به این منطقه تبدیل در نواحی مرزی این امپراتوری در غرب شده و نام «سدالسلام» را بر خود گرفتند.


در آن دوره اکثر جمعیت این منطقه مسلمان بودند اما پس از تصرف آن توسط ونیزی ها در سال 1647 اکثر مردم منطقه مسیحی شدند.


این روستا که در قرن هجدهم به دلیل اختلافات میان ساکنان کاتولیک و ارتودوکس به دو محله «اسلام لاتینسکی» و «اسلام ک گرجکی» تقسیم شده است. کلمه «اسلام» در حالی در اسم روستا حفظ شده که کاتولیک کلمه «لاتین» را به اسم روستای خود و ارتودوکس ها کلمه « گرجکی» به معنی یونان را به اسم روستای خود افزوده اند.


علت اصلی حفظ کلمه اسلام، رقابت میان ساکنان کاتولیک و ارتودوکس منطقه بوده است.


دامیر ماگاس تاریخدان کروات در گفتگو با خبرنگار آناتولی، با اشاره به اینکه با فتح منطقه توسط عثمانی، این منطقه اهمیت بیشتری یافت، تصریح کرد که مرز میان عثمانی (سد اسلام) با پادشاهی ونیز تنها چند کیلومتر از روستا فاصله داشته است.


ماگاس همچنین اظهار داشت که اکثر جمعیت منطقه در آن دوره مسلمان بوده ند اما پس از پایان حاکمیت عثمانی بر منطقه و مهاجرت مسلمانان، کاتولیک ها و ارتودوکس هایی که از مناطق مرکزی آورده شده بودند جای مسلمانان را گرفتند.


وی همچنین گفت: در گذشته چند نفر خواستند که اسم روستا را تغییر دهند اما مردم این را نپذیرفتند. مردم حاضر به تغییر یک اسم با چندین قرن سابقه نیستند.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

هشدار روسیه : حمله به اس-300 در سوریه فاجعه می آفر

در حاشیه اقدام قابل تحسین دادستان زاهدان

ابزار جدید داعش در نبرد موصل

ا

افتتاح اولین دادگاه اینترنتی در چین

فیلتر شدن خبرگزاری اسپوتنیک و ریا نووستی اوکراین

اردوغان:به غیر از ولیعهد عربستان چه کسی از قاتل خا

 

اردوغان: ارتش آزاد سوریه، سازمان تروریستی نیست

«خیابان مسلمانان» در چین پذیرای مهمانان در ماه رمض

عبدالرحمن آخوند تنگلی: ایمان کامل باعث تقرب و نزدی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات