b_0_0_0_10_images_85420640_96979169eabaf.jpg

اساس نیوز: کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا که در آن آئین بودا پس از دین اسلام بیشترین پیرو را دارد، امروز به مناسب عید وساک که از آن به عنوان روز بودا یاد می شود، شاهد برگزاری آیین ویژه ای است.


روز بودا که 'وساک' هم نامیده می شود روزی است که به باور بوداییان، شخص بودا به درجهٔ شکستن چرخه تولدهای ادواری و به رستگاری (نیروانا) رسیده است.

در این روز بودایی های مالزی و دیگر کشورهای منطقه به معابد می روند و با تقدیم هدایا به راهبان، از آن ها می خواهند که برایشان دعا کنند. روشن کردن شمع و عود، به صدا درآوردن زنگ های ناقوسی شکل، تبرک شدن با آب های دعا خوانده، غسل مجسمه های بودا و پیشکش کردن غذا، لباس و میوه به راهبان از جمله آیین و رسوم متداول در روز وساک است.

وجود پیروان زیاد این آئین در منطقه جنوب شرق آسیا از جمله در کشورهای تایلند، میانمار، کامبوج، اندونزی و مالزی باعث شده است این روز در برخی کشورهای منطقه تعطیل رسمی اعلام شود، تا بودائیان این کشورها همراه با بودایی های سراسر دنیا مراسم این روز را برپا کنند.

از نظر زمانی این روز که در شب ماه کامل از ماه وایساخا (در ماه آوریل یا مه) اتفاق می افتد، بزرگداشت سالگرد تولد بودا، بنیانگذار آئین بودایی محسوب می شود. این جشن مانند تمام جشنواره های دیگر بودایی با توجه به سال قمری برگزار می شود.

جشنواره بزرگ بودایی 'وساک'، همچنین مناسبتی برای ترویج شادی و خشنودی و رهایی است.

آیین بودا یا آیین بودایی، بودیسم یا بوداگرایی دین و فلسفه ای است که به تدریج از هندوستان به سراسر آسیا، آسیای میانه، تبت، سریلانکا و کشورهای خاوردور مانند چین، مغولستان، کره، ژاپن و جنوب شرق آسیا راه یافت.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

گزارش سفر کرمانشاه از نگاه لنز دوربین خبرنگاری

آشنایی با زندگی پربار استاد میر حسن زاده

واکنش سازمان اروپایی ـ بحرینی حقوق بشر به حبس شیخ

روزنامه گاردین: پادشاه برخی از اختیارات ولیعهد سعو

پائولو جنتیلونی نخست وزیر جدید ایتالیا شد

ا

نویسنده آمریکایی در کلیسا می گوید: خشونتی که به قر

دین تهدید ویرانگر جامعه!

اسلام‌هراسی ترامپ و نقش مسلمانان در انتخابات آتی آ

ا

مفتی سابق مصر: انقلاب ۳۰ ژوئن علیه محمد مرسی مثل ف

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات