b_0_0_0_10_images_IMAGE636294385933613473.jpg

اساس نیوز: روسای جمهور روسیه و ترکیه در روسیه با هم دیدار کردند و بر مبارزه با همه گروههای تروریستی تاکید کردند.


به گزارش اساس نیوز به نقل از روزنامه Kara، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، بعد از دیدار یک و نیم ساعتی با هم در مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت کرده اند. مشروح این نشست خبری به شرح زیر است:

ولادمیر پوتین
فرصت بسیار مهمی پیش آمد تا در خصوص تحولات بین المللی و منطقه ای گفتگوی مفصلی داشته باشیم. روابط دو جانبه ما از آزمون های مختلفی گذشته است. روند عادی سازی روابط به اتمام رسیده و تمام شده است. به دوران همکاری نزدیک باز می گردیم. هر دو کشور در خصوص افزایش همکاری های متقابل به نتیجه مشترک رسیده اند.

یکی از مهمترین سرفصل های مذاکرات، خاورمیانه و سوریه بوده است. ما با جناب اردوغان هم عقیده هستیم که راه حل بحران سوریه تنها از راه های سیاسی و دیپلماتیک خواهد بود. ما درگیری های میان دولت مرکزی سوریه و نیروهای معارض را پایان بخشیده و موفق شدیم تا دور یک میز مشترک مذاکره بنشینیم. از جناب رجب طیب اردوغان و تمام دوستان ترکمان در خصوص تلاش هایی که در این باره انجام داده اند کمال تشکر را داریم. باور داریم همکاری هایمان در این زمینه بسیار مستحکم ادامه خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان
در دو ماه اخیر این دومین سفرمان به فدراسیون روسیه است. قبل از هر چیزی از مهمان نوازی روس ها تشکر می کنم. مذاکرات تلفنی مان بسیار فشرده تر از قبل ادامه دارد. در سایه تمام این تلاش ها روابط سیاسی مان به سطحی که در نظر داشتیم بازگشته است. مناسباتمان با روسیه را بسیار گسترش خواهیم داد. در خصوص مسائل اقتصادی و تجاری به توافق بسیار مهمی دست پیدا کردیم.

با جناب پوتین در خصوص بحران سوریه و تحولات منطقه ای حرف زدیم، روس ها یک ضرب المثلی دارند که بنده بسیار می پسندم "هر کس هر کجایش درد کند؛ از آنجا سخن می گوید" برای ما نیز سوریه 6 سال است زخمی شده و مجروح است.

با سوریه 911 کیلومتر مرز مشترک داریم. سوریه و ترکیه کشورهایی همجنس هستند. با دوست عزیزم پوتین در خصوص پایان دادن به جنگ داخلی سوریه همفکر هستیم. باور داریم که در خصوص آتش بس وی تلاش های بسیار بزرگی انجام داده است. مسائل اساسی برای ما در سوریه اتمام خونریزی ها، محافظت از تمامیت ارضی و سیاسی سوریه، مبارزه با تمام گروه های تروریستی در سوریه است که این موارد برای آینده سوریه و جهان بسیار حائز اهمیت است.

ما تاکنون میان گروه های تروریستی تفاوت قائل نشده و نخواهیم شد. ی.پ.گ – داعش – القاعده در نظر ما یکی هستند. آنها همه خون آشام هایی هستند که از خون، هرج و مرج و اشک تغذیه می کنند.

سوال و جواب
در خصوص تشکیل منطقه حائل امنیتی چه تصمیماتی گرفته شده است؟ به توافقاتی رسیده اید؟
اردوغان: در خصوص این مسئله یک جنبه دیگری به وجود آمده است. از ابتدا بر مسئله منطقه حائل امنیتی تاکید کرده ام. امروز هم گفته و خواهم گفت. یک منطقه 4 الی 5 هزار کیلومتری از جرابلس تا الرای، اکنون یک منطقه بدون درگیری یعنی منطقه ادلیب نیز به وجود آمده است. در ادلیب انسان هایی که از حلب فرار کرده اند زندگی می کنند. در آنجا منطقه بدون درگیری اعلام شده است امیدوارم این مسئله ادامه پیدا کند. 

پوتین: بحران سوریه تنها و تنها از راه های سیاسی حل خواهد شد. برای این روند نیز باید درگیری ها به اتمام رسیده و آتش بس حکمفرما شود. ترکیه، ایران و روسیه 3 کشوری هستند که برای این فرمول نقش بسیار بزرگی بازی می کنند.

ما با ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز درخصوص منطقه بدون درگیری مذاکره کرده ایم. حکومت آمریکا نیز از این طرح حمایت می کند. در خصوص گروههای تروریستی نیز سازمان ملل متحد لیست گروه های تروریستی را دارد و ما با تمام آنان مبارزه خواهیم کرد.


 

مطالب مرتبط:

وزارت امور خارجه آمریکا : داعش قصد دارد عربستان را

افزایش تدابیر امنیتی پیرامون مراکز حساس در اردن

آمریکا:هیچ نقطه‌ای از سوریه تحت تسلط داعش نیست

رونمایی چین از ربات جنگنده غول پیکر

تیلرسون: دنیا نمی تواند نسبت به حوادث وحشتناک آراک

بازداشت جوان پاکستانی به اتهام سوزاندن قرآن

پاکستان مشارکت در جنگ یمن را تکذیب کرد

ماموستا رحمانی : اتحاد بین مسلمانان بزرگترین تهدی

دومین بسته خبری -تحلیلی اساس نیوز

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات