b_0_0_0_10_images_368232_292.jpg

اساس نیوز به نقل از دویچه وله، تعداد زیادی سرباز مسلمان در طول جنگ جهانی اول در اروپا جنگیدند، اما سهم آنها در این جنگ تا حد ‌زیادی فراموش شده است.

تحقیقات جدید، حکایت‌هایی از شجاعت آنها و رفاقتشان با سایر سربازان را نشان می‌دهد و می‌تواند زمینه‌ای برای مقابله با احساسات ضد‌ اسلامی باشد.

لوک فریر(Luc Ferrier)، رئیس بنیاد قهرمانان‌ فراموش‌شده بلژیک، (Forgotten Heroes ۱۴-۱۹ Foundation)، قصد دارد در این مورد تلاش کند. فریر اطمینان دارد كه متفقین بدون سربازان مسلمان نمی‌توانستند در جنگ پیروز شوند. افزایش آگاهی عمومی درباره سهم مسلمانان می‌تواند به مقابله با افزایش احساسات ضد اسلامی در اروپا کمک کند و به جوامع مهاجران احساس تعلق بیشتری ببخشد.

بر دیوار گورستان منین (Menin) در شهر یپرِس بلژیک (Ypres) نام ۵۴ هزار و ۶۰۷ سرباز که در این کشور کشته شده‌اند و هیچ مزار مشخصی ندارند، آمده است. در میان آنها ۴۱۲ سرباز هندی از جمله چند سرباز‌ مسلمان هم به چشم می‌خورند. با این همه درباره این سربازان و ۲,۵ میلیون هم قطار مسلمان آنها که در جنگ جهانی اول برای بریتانیا‌، فرانسه و روسیه جنگیده‌اند، به درستی اطلاع‌رسانی نشده است.

رئیس بنیاد قهرمانان فراموش شده اظهار کرد: در ابتدا، هدف این بنیاد کشف این موضوع بود كه چگونه مسلمانانی از مستعمرات سابق اروپا، در كنار نیروهای متفقین می‌جنگیدند. بزرگ‌ترین شگفتی این بود که چقدر احترام و وفاداری میان همه این افراد با انواع اعتقادات در وحشتناک‌ترین شرایط  سنگرهای جنگ جهانی اول وجود داشت.

فریر که مسلمان نیست، پس از کشف خاطرات پدربزرگش که در جنگ جهانی اول جنگید، این بنیاد را در سال ۲۰۱۲ ایجاد کرد. وی در این باره گفت: من از احترام زیادی که وی نسبت به برادران مسلمان خود داشت، تحت‌ تأثیر قرار گرفتم.

فریر افزود: در تحقیقات این بنیاد به تعدادی زیادی مدرک و نامه از جمله دفتر خاطرات شخصی دست یافتیم که حاوی مطالب دلگرم‌کننده‌ای از سربازان مسلمان، مسیحی و یهودی است که در کنار یکدیگر می‌جنگیدند و تجربیات و فرهنگ خود را با وجود شرایط دشوار در سنگرها به اشتراک می‌گذاشتند.

مطالب مرتبط:

رئیس جمهور فیلیپین به دستور فرمانده کل قوای آمریکا

سومین سرّ فاطیما

خطیب مسجد جامع سجستانی :مردم نباید گول کفار را بخو

کاریکاتور جدید شارلی ابدو بار دیگر خشم مسلمانان را

احیای زکات، موجب رفع محرومیت ها از جامعه می شود

یک رمان نویس مصری در اظهاراتی موهن خواستار تغییرات

سوءاستفاده جنسی از زنان سوری در قبال اعطای غذا

رهبر القاعده علیه فرانسه فراخوان جنگ داد

نیروهای اسرائیل 2 فلسطینی را در النقب کشتند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات