b_0_0_0_10_images_gjhfjytdkyulky.jpg

اساس نیوز به نقل از نیویورک تایمز: در سال ۲۰۱۵ بانک جهانی وامی به مبلغ ۵۰ میلیون دلار برای اجرای یک پروژه آموزشی در استان سین کیانگ به دولت چین داد.

اکنون بانک جهانی در حال بررسی این مسئله است که آیا چین از این وام در ساخت بازداشتگاه‌های مسلمانان استفاده کرده است یا خیر.

این تحقیق در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی درباره ادعای بازداشت یک میلیون مسلمان اویغور در استان سین‌کیانگ رو به افزایش است.

«دیوید تایس» یکی از سخنگویان بانک جهانی می‌گوید: ما این نگرانی را جدی می‌گیریم و در حال بررسی مسائلی هستیم که درباره این پروژه مطرح شده است.

این وام بخشی از وام ۱,۸ میلیارد دلاری بانک جهانی به چین در سال ۲۰۱۵ بوده است. قرار بود این وام صرف ساخت ۵ آموزشگاه محلی شود تا برای آموزش و ایجاد فرصت‌های شغلی جوانان این استان به فعالیت بپردازند.

تردید درباره نحوه استفاده از این وام پس از انتشار نامه هفته پیش دو تن از نمایندگان سنای آمریکا ایجاد شد که اعلام کردند این مبلغ صرف اجرای این پروژه‌ها نشده است.

«شاون ژانگ» دانشجوی حقوق دانشگاه بریتیش کلمبیبای آمریکا که درباره سین‌کیانگ تحقیق می‌کند در گزارشی نوشت: ممکن است وام بانک جهانی به طور غیر مستقیم در ایجاد بحران حقوق بشری سین‌کیانگ استفاده شده باشد.
 
در این گزارش آمده است: به عنوان نمونه در یکی از مدارس کارآفرینی که از پروژه‌های بانک جهانی بوده، ۱۰۰ باتوم پلیس و ۳۰ پرتاب کننده گاز اشک آور خریده شده است.

بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، بیش از یک میلیون نفر از اقلیت‌های مسلمان چین در بازداشتگاه‌های اجباری این کشور در شرایطی ناگوار به سر می‌برند؛ این در حالی است که چین این ادعاها را رد می‌کند.


مطالب مرتبط:

نظارت دولت سریلانکا بر خطبه‌های نماز جمعه

درخواست ترامپ از سوئیس برای میانجی‌گری بین ایران و

یک تیم فوتبال صهیونیستی نام خود را به ترامپ تغییر

حضور عناصر داعش در ارتش آلمان

ا

عکس العمل وزیر خارجه انگلیس به پیام صوتی رهبر داعش

برگزاری مراسم تنفیذ رئیس جمهور

تصاویر سوء قصد به جان سفیر روسیه در آنکارا

جبل‌النور ؛ بزرگ‌ترین محل نگهداری قرآن در جهان

درخواست برافراشتن پرچم فلسطین در سازمان ملل

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات