b_0_0_0_10_images__108284069_.jpg

اساس نیوز به نقل از بی بی سی : با وجود مذاکرات مقام‌های ایران و عربستان برای بازگرداندن لاشه گوشت‌های قربانی حجاج ایرانی به کشورشان، امسال هم این گوشت‌ها به ایران بازگردانده نمی‌شود.

پیش آغاز مراسم حج امسال، قاضی‌عسکر، نماینده پیشین رهبر جمهوری اسلامی در امور حج از مذاکراتی با مسئولان عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی کاروان حج شهروندان ایرانی صحبت کرده بود.

او گفته بود: "دولت عربستان چند سال پیش آماده بود که ما گوشت‌های قربانی را به کشور بازگردانیم اما برخی در کشورمان اما و اگرهایی در خصوص این گوشت‌ها آوردند و گفتند ممکن است سالم نباشد ولی ما تصمیم گرفته‌ایم امسال مذاکراتی را در خصوص برگرداندن ۸۱ هزار لاشه گوسفند به کشور آغاز کنیم تا این ۸۱ هزار لاشه در کشور و در مراکزی مانند بهزیستی و کمیته امداد توزیع شود."

علی رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفته این لاشه‌ها قرار است به همراه سایر گوشت‌های قربانی حجاج سایر کشورهای اسلامی به ۲۷ کشور محروم ارسال شود.

به گفته سازمان حج و زیارت ایران، کاروان ایرانی‌ها در مجموع ۸۶ هزار و ۵۰۰ دام در روز یکشنبه (۲۰ مرداد) ذبح کرده است؛ علاوه بر آن ۱۵۰۰ راس دام هم امروز قربانی شده‌اند.

لاشه گوشت‌های قربانی با نظارت بانک توسعه اسلامی به کشورهای محروم اهدا می‌شود.

معمولا بخشی از گوشت‌های قربانی‌شده پس از معاینه به زائران و افراد نیازمند حاضر در منا داده می‌شود و مابقی هم از راه‌های دریایی و زمینی به کشورهای محروم ارسال می‌شود.

مقام‌های سازمان حج و زیارت ایران گفته‌اند امسال نزدیک به ۸۸ هزار زائر ایرانی عازم عربستان شده‌اند.

هزینه گوشت‌های قربانی هر سال پیش از سفر حج از زائران گرفته می‌شود؛ این هزینه بر اساس نرخ مصوب بانک توسعه اسلامی برای زائران همه کشورهای اسلامی به ریال سعودی تعیین می‌شود.

هزینه ارزی گوسفند با واحد پولی زائر، معادل‌سازی می‌شود.

تا سال ۱۳۶۰ که قربانی کردن دام شامل گوسفند، گاو و شتر با روش‌های سنتی انجام می‌شد و تنها بخشی از این گوشت‌‌های قربانی به کشورهای محروم ارسال می‌شد.

اما از آن سال احداث کشتارگاه‌های صنعتی در خارج از منا آغاز شد و سال ۱۳۷۷ کشتارگاهی مکانیزه زیر نظر شرکتی وابسته به بانک توسعه اسلامی بهره‌برداری شد که بخشی از فضای آن نیز به زائرانی که می‌خواهند خودشان ذبح را انجام دهند، اختصاص داده شد.

این کشتارگاه امکان ذبح همزمان حدود ۶۷ هزار قربانی را دارد که معمولا برای هر ۳۰ راس دام یک قصاب در نظر گرفته می‌شود.

ایران سال‌هاست به دنبال بازگرداندن لاشه‌ گوشت‌ها قربانی شده به این کشور است که تا کنون عملی نشده است.

بانک توسعه‌ اسلامی حدود ۵ سال پیش گفته بود بر اساس توافق با کمیته امداد ایران، قرار است هر سال بخشی از گوشت قربانی‌ها به ایران فرستاده ‌شود.

مطالب مرتبط:

تصورات منفی نیمی از بزرگسالان انگلیس درباره اسلام

رودریگو دوترته : چه منطقی برای وجود خدا وجود دارد؟

مقامات تاجیکستان فریاد کشیدن، کندن موی سر و توی سر

اتحادیه جهانی علمای مسلمان : درخواست لغو حکم بستن

انتصاب نخستین امام جماعت در مرکز اسلامی «نیپلز» آم

طالبان آغاز عملیات بهاری در افغانستان را اعلام کرد

فرمانده ارشد ارتش آمریکا مخفیانه به سوریه رفت

شیخ عبدالباعث قتالی: باید برای رفع مشکلات اقتصادی

هجوم داعش به شبه نظامیان کرد در شرق نینوا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات