b_0_0_0_10_images_773x435_cmsv2_85c3349c-e922-5f4c-b3e9-00bf02f99579-4013708.jpg    

اساس نیوز به نقل از یورونیوز : در فاصله توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق از سوی بریتانیا تا طرح ادعای نیروی دریایی بریتانیا مبنی بر تلاش سپاه پاسداران برای توقیف نفتکش این کشور در خلیج‌فارس، بهای نفت پایه ایران در سبد نفتی اوپک بیش از ۳ دلار افزایش یافت.


قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران پیش از ۱۳ تیرماه گذشته کمتر از ۵۷ دلار بود. در این روز ابرنفتکش ایران توسط تفنگداران دریایی بریتانیا به هنگام عبور از تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. رخدادی که در پی آن قیمت نفت سنگین ایران ظرف ۴ روز به آستانه ۵۸ دلار رسید.

پس از آن که این نرخ سیرنزولی به خود گرفت، تهدیدهای ایران علیه بریتانیا در سطح رئیس جمهوری این کشور نیز مطرح شد تا قیمت نفت سنگین ایران که پایه سبد نفتی اوپک محسوب می‌شود به بیش از ۵۹ دلار برسد.

در چنین شرایطی طرح ادعای بریتانیا مبنی بر عملی شدن تهدید ایران که با تلاش ناموفق سپاه پاسداران ایران برای توقیف نفتکش این کشور همراه بوده، قیمت نفت سنگین ایران را در جریان معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی به بیش از ۶۰ دلار رساند.

بدین ترتیب طی یک هفته‌ای که از تشدید تنش میان دو کشور ایران و بریتانیا می‌گذرد، بهای هر بشکه نفت ایران حدود ۳ دلار و ۲۰ سنت و معادل ۵.۶ درصد افزایش یافت و به بالاترین حد در ۴۴ روز گذشته رسید.

البته بهای جهانی نفت پایه برنت نیز در قالب روندی مشابه قیمت نفت ایران طی مبادلات روز پنج‌شنبه به نزدیکی نرخ ۴۴ روز پیش خود رسید. رخدادی که تحت تاثیر افت تولید نفت آمریکا به دلیل وقوع طوفان در خلیج مکزیک و نگرانی از کاهش رشد اقتصادی جهان به وقوع پیوست.

اما افزایش قیمت هر بشکه نفت برنت طی یک هفته گذشته ۲ دلار و ۸۳ سنت و معادل ۴.۴ درصد بوده است.

بر این اساس با حذف عوامل بنیادین رشد قیمت جهانی نفت، تاثیر افزایش تنش میان بریتانیا و ایران بر بهای نفت این کشور، حدود ۷۰ سنت برآورد می‌شود. رقمی که بر پایه گمانه زنی‌های موجود در خصوص صادرات روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی توسط ایران، به منزله افزایش درآمد روزانه ۷.۲ میلیاردتومانی خواهد بود.

b_0_0_0_10_images_Ca76po8ture.jpg

مطالب مرتبط:

نزدیک شدن ساعت صفر برای آزاد سازی موصل

ادامه حضور 7 هزار داعشی در عراق

حزب سبز آلمان خواستار پذیرش مسلمانان روهینگیا از ط

بررسی ابعاد مساله شرک از منظر قرآن

عربستان خواستار عضويت دائمی کشورهای عربی در شورای

ساخت مسجد مدرن در دانشگاه كمبریج

هاآرتص: افزایش سریع جمعیت در اسرائیل

یک رویداد تاریخی،نخستین راهیابی زنان مسلمان به کنگ

پیش شرط جدید کانادا برای ارسال سلاح به اقلیم کردست

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات