b_0_0_0_10_images_IMG03335404.jpg           

اساس نیوز به نقل از بی بی سی : بیش از ۲۰ کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با امضای نامه مشترکی رفتار چین با اقلیت اویغور این کشور در منطقه سین‌کیانگ را محکوم کرده اند.


کارشناسان سازمان ملل و گروه های حقوق بشر می گویند چین حدود یک میلیون مسلمان اویغور و سایر مسلمانان را در اردوگاه ها تحت بازداشت قرار داده است.

چین ادعا می کند که اویغورها در "مراکز آموزش حرفه ای" با هدف مقابله با افراط گرایی نگهداری می شوند. بیانیه بی سابقه روز چهارشنبه را سفرای ۲۲ کشور از جمله بریتانیا، کانادا و ژاپن امضا کرده اند.

این نامه به گزارش ها از "بازداشتگاه های وسیع، و همچنین تجسس و اعمال محدودیت های گسترده، به خصوص علیه اویغورها و سایر اقلیت ها در شین جیانگ" اشاره می کند.

این نامه چین را ترغیب می کند اجازه دسترسی جدی" ناظران سازمان ملل و ناظران مستقل بین المللی به شین جیانگ را بدهد. با این حال این نامه وزن دیپلماتیک کمتری از بیانیه های رسمی شورا یا قطعنامه های تسلیم شده برای رای گیری در سازمان ملل دارد. دیپلمات ها به خبرگزاری رویترز گفتند علت تهیه نامه به جای گزینه های دیگر، نگرانی از تلافی جویی سیاسی و اقتصادی پکن بود.

جان فیشر، مدیر دیده بان حقوق بشر در ژنو، گفت که این بیانیه به چین فشار می آورد تا "به بدرفتاری هولناک با مسلمانان در شین جیانگ پایان دهد."

او گفت: "این بیانیه مهم است نه فقط برای جمعیت شین جیانگ، بلکه برای همه کسانی در جهان که برای پاسخگو شناختن قوی ترین کشورها به این نهاد ممتاز حقوق بشر سازمان ملل چشم دوخته اند."

شواهد جمع آوری شده توسط بی بی سی نشان داده است که فقط در یکی از شهرک های سین‌کیانگ بیش از ۴۰۰ کودک به دلیل بازداشت والدین خود بی سرپرست مانده اند.

به نظر می رسد بسیاری از آنها برای بیان اعتقاداتشان - مثل نیایش یا پوشیدن حجاب - یا داشتن پیوندی با خارج مثلا با ترکیه مجازات شده اند.

سفیر چین در بریتانیا جداسازی نظام مند کودکان از والدین را تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط:

ساخت 80 مسجد توسط بنیاد امور دینی ترکیه در شمال سو

ترس از بروز جنگ جهانی سوم

مولانا چابهاری:اگر سینه زنی در فقه اهل سنت جایز بو

نگرانی قزاقها ازسطح پایین دانش مذهبی امامان جماعت

 

گدایی گردشگران غربی برای سفر در کشورهای آسیایی

تروریست ها از واتس آپ و تلگرام برای ارتباطات خود ا

پارلمان فیلیپین برای تصویب روز حجاب تصمیم می گیرد

مراسم عجیب: کتک زدن زنان برای خارج کردن روح شیطان

نقش عبادت‌های قلبی در تربیت روحی/ بحث اول: محبّت‌

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات