b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_a5f01ed77f410409a9d5beb53dbbaf48.jpg     

اساس نیوز به نقل از آناتولی : فاتح اولوسوی، سفیر سابق ترکیه در آدیس‌آبابا و رئیس ارگان خلع سلاح مستقل در روند صلح فیلیپین در پنل آکادمی خبرگزاری آناتولی گفت: روند خلع سلاح جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو در فیلیپیین از ماه سپتامبر سال جاری آغاز خواهد شد.


 اولوسوی در ادامه گفت: «دین اسلام سال 1380 به جزایر این منطقه و به جزیره میندانائو نیز در سال 1515 میلادی رسید. فلیپین سال 1946 پس از اشغال اسپانیا و آمریکا استقلال یافت.

جمعیت فیلیپین 110 میلیون نفر است که ده درصد آنها مسلمان هستند. در گذشته در این منطقه کوچ‌ زیادی صورت گرفته و افرادی که از مناطق مختلف آمدند، در جزیره میندانائو اسکان یافتند.

این روند از 1999 تاکنون ادامه دارد. توافق‌نامه جامع و کلی‌نگر بانگسامورو در سال 2014 به امضا رسید. بر اساس این توافق‌نامه یک کمسیون مستقل خلع سلاح تشکیل شد.

در چارچوب ماموریست این کمسیون اعضای جبهه اسلامی آزادیبخش مورو باید خلع سلاح شوند. در مقابل، برای افراد شرکت‌کننده در درگیری های منطقه، بیمه اجتماعی در نظر خواهد شد.

این روند در ماه سپتامبر سال جاری آغاز خواهد شد. از ماه سپتامبر شاهد تحویل تسلیحات اعضای جبهه اسلامی آزادیبخش مورو و روند بازگرداندن آنها به جامعه و زندگی عادی خود خواهیم شد.

تحویل اداره منطقه خودمختاری به جبهه مذکور در فوریه سال آینده انجام خواهد شد. حضور رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین در مراسم آغاز به کار این دولت وسپس در مجلس در کوتاباتو را گامی ارزشمند است.

انتخاباتی سال 2022، برای حاجی مراد ابراهیم و جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو بسیار مهم است، چون مردم برای آینده خود تصمیم خواهد گرفت.

ادامه حمایت توسعه از این منطقه نقش مهمی دارد. ترکیه نیز آنچه در توان دارد در زمینه‌های گوناگون و با سازمان‌های مختلف خود برای حمیات از این منطقه انجام می‌دهد.»

مطالب مرتبط:

اظهارات احمد آخوند قربانپور در مورد ریشه های مشترک

انتقال جنگجویان داعش توسط بالگردهای نظامی/آمریکا ق

داعش مسئولیت ترور مولوی صفی زاده را بر عهده گرفت

تندگویی اوباما علیه عربستان سعودی!

اسلام دین صلح و مساوات

دادگاه فرجام مصر برادر رهبر القاعده را تبرئه کرد

اضهارات مولانا حبیب الرحمن مطهری مدیر حوزه علمیه ا

13 میلیون کودک در خاورمیانه از تحصیل باز مانده اند

آینده داعش در ترکیه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات