b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_a5f01ed77f410409a9d5beb53dbbaf48.jpg     

اساس نیوز به نقل از آناتولی : فاتح اولوسوی، سفیر سابق ترکیه در آدیس‌آبابا و رئیس ارگان خلع سلاح مستقل در روند صلح فیلیپین در پنل آکادمی خبرگزاری آناتولی گفت: روند خلع سلاح جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو در فیلیپیین از ماه سپتامبر سال جاری آغاز خواهد شد.


 اولوسوی در ادامه گفت: «دین اسلام سال 1380 به جزایر این منطقه و به جزیره میندانائو نیز در سال 1515 میلادی رسید. فلیپین سال 1946 پس از اشغال اسپانیا و آمریکا استقلال یافت.

جمعیت فیلیپین 110 میلیون نفر است که ده درصد آنها مسلمان هستند. در گذشته در این منطقه کوچ‌ زیادی صورت گرفته و افرادی که از مناطق مختلف آمدند، در جزیره میندانائو اسکان یافتند.

این روند از 1999 تاکنون ادامه دارد. توافق‌نامه جامع و کلی‌نگر بانگسامورو در سال 2014 به امضا رسید. بر اساس این توافق‌نامه یک کمسیون مستقل خلع سلاح تشکیل شد.

در چارچوب ماموریست این کمسیون اعضای جبهه اسلامی آزادیبخش مورو باید خلع سلاح شوند. در مقابل، برای افراد شرکت‌کننده در درگیری های منطقه، بیمه اجتماعی در نظر خواهد شد.

این روند در ماه سپتامبر سال جاری آغاز خواهد شد. از ماه سپتامبر شاهد تحویل تسلیحات اعضای جبهه اسلامی آزادیبخش مورو و روند بازگرداندن آنها به جامعه و زندگی عادی خود خواهیم شد.

تحویل اداره منطقه خودمختاری به جبهه مذکور در فوریه سال آینده انجام خواهد شد. حضور رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین در مراسم آغاز به کار این دولت وسپس در مجلس در کوتاباتو را گامی ارزشمند است.

انتخاباتی سال 2022، برای حاجی مراد ابراهیم و جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو بسیار مهم است، چون مردم برای آینده خود تصمیم خواهد گرفت.

ادامه حمایت توسعه از این منطقه نقش مهمی دارد. ترکیه نیز آنچه در توان دارد در زمینه‌های گوناگون و با سازمان‌های مختلف خود برای حمیات از این منطقه انجام می‌دهد.»

مطالب مرتبط:

خشم لندن و پاریس از اظهارات انتقادی دونالد ترامپ

فرمانده نيروهای ويژه منطقه سبز بغداد بركنار شد

مسمومیت محمود عباس با ماده سمی

آخوند پاکزاد: اذعان به عظمت خدا باید همراه با عمل

داعشی‌ها از ترس نیروهای دولتی عراق به کُردها تسلیم

موج اعتراضات دربنگلادش برای حذف اسلام از قانون اسا

ا

مولوی موحدی:مسئولان شمشیر فاروقی و علوی را بر سر م

رئیس جمعیت هلال احمر:اوضاع هنوز به مرحله بحرانی نر

ا

اعطای مقام افسری پلیس به یک بچه گربه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات