b_0_0_0_10_images_islahweb222141550926868.jpg

اساس نیوز:بنا بر گزارش رسانه‌های مصر دادگاه مصر صبح روز ٢٠ فوریه، حکم اعدام ٩ نفر را به اتهام ترور هشام برکات، دادستان کل مصر در تابستان سال ٢٠١٥ اجرا کرده است.

احمد طاها پسر محمد طاها وحدان رئیس هئیت اجرایی جماعت اخوان‌المسلمین نیز در بین افراد اعدام شده، قرار داشت.

در پی اجرای این حکم اتحادیه جهانی علمای مسلمان با صدور بیانیه ای این اقدام دولت مصر را محکوم کرد.

اتحادیه تأکید کرد که ریختن خون بی‌گناهان از بزرگ‌ترین گناهان است و انحراف مؤسسات دینی به مثابه‌ مشارکت در خون‌ریزی و گسترش دامنه‌ی الحاد و فتنه است. 

این اتحادیه با انتقاد از قضاتی که چنین احکام ظالمانه‌ای را صادر می‌کنند خاطرنشان ساخت که با این کار شریک اصلی جنایت هستند. 

اتحادیه همچنین از موضع مؤسسات حقوق بشر جهانی در محکوم کردن این اعدام‌های ظالمانه تقدیر کرد.

b_400_400_16777215_10_images_islahweb222291551172945.jpg

الحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وآله وصحبه ومن والاه، وبعد،،

اتحادیه جهانی علمای مسلمان با نهایت اندوه و تأسف خبر اعدام نه تن از جوانان بی‌گناه مصر را دریافت کرد. این جوانان پس از آن اعدام شدند که مقامات مصری با زور شکنجه و شوک‌های الکتریکی از آنان اعتراف گرفته‌اند؛ امری که متهمان در دادگاه به این امر تصریح کردند. پیش از این نیز، مجموعه‌ی دیگری به همین روش اعدام شده‌اند به طوری که بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، رژیم مصر از سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۵۳۲ فقره حکم اعدام در مسایل جنائی و سیاسی صادر کرده است و در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ بیش از ۱۷۰ نفر را اعدام کرده است. در سال ۲۰۱۹ در یک جهش خطرناک روز چهارشنبه نه تن از جوانان زبده‌ی مصری را اعدام کرد و این غیر از شش نفری است که پیش از این اعدام شده بودند. با این اقدام، رژیم فعلی بیشترین تعداد اعدام‌های سیاسی و انتقام‌جویانه در تاریخ این کشور را در کارنامه‌ی خود دارد.

اتحادیه تأکید می‌کند که ریختن خو‌ن‌های پاک و اعدام افراد بی‌گناه از بزرگ‌ترین گناهان است و خدای متعال می‌فرماید: 

"وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا". [نساء: ۹۳].

و هر كس عمداً مؤمنى را بكشد، كيفرش دوزخ است كه در آن ماندگار خواهد بود؛ و خدا بر او خشم مى‌گيرد و لعنتش مى‌كند و عذابى بزرگ برايش آماده ساخته است.

"مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا". [مائده: ۳۲]. 

هر كس كسى را -جز به قصاص قتل، يا [به كيفر] فسادى در زمين- بكشد، چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد. 

"وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ ۗ وَمَن قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِيِّهِ سُلْطَانًا فَلَا يُسْرِف فِّي الْقَتْلِ إِنَّهُ كَانَ مَنصُورًا". [اسراء: ۳۳].

و نفسى را كه خداوند حرام كرده است جز به حق مكشيد، و هر كس مظلوم كشته شود، به سرپرست وى قدرتى داده‌ايم، پس [او] نبايد در قتل زياده‌روى كند، زيرا او [از طرف شرع‌] يارى شده است.

اتحادیه نهادهای دینی را از همراهی با رژیم‌های خودکامه و ستمکار برحذر می‌دارد و آن را مخالف رسالت مقدس دینی می‌داند. اتحادیه بر این باور است که این کار به فتنه‌انگیزی در میان مسلمانان منجر می‌شود و نهادهای دینی را شریک خون‌ریزی و مسؤول جنایت قرار می‌دهد. 

اتحادیه از موضع‌گیری سازمان‌های بین‌المللی و داخلی حقوق بشر در مخالفت با این اعدام‌ها و محکوم کردن آن تقدیر کرد و موضع سازمان‌هایی چون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل، سازمان حقوق بشر، انجمن قضات تونس و... را موضع عادلانه و مدافع حقوق بشر خواند.  

"وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الْأَبْصَارُ" [إبراهيم: ٤۲] 

و خدا را از آنچه ستمكاران مى‌كنند غافل مپندار. جز اين نيست كه [كيفر] آنان را براى روزى به تأخير مى‌اندازد كه چشمها در آن خيره مى‌شود.

"وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ" [شعراء: ۲۲۷]

و كسانى كه ستم كرده‌اند به زودى خواهند دانست به كدام بازگشتگاه برخواهند گشت.

دکتر علی قره داغی     ‌                     دکتر احمد ریسونی

دبیرکل    ‌        ‌                                     رئیس اتحادیه

 

مطالب مرتبط:

طرح ابتکاری آموزش قرآن به ناشنوایان در غزه

پیونگ‌یانگ، پیشنهاد سئول در زمینه گسترش روابط را ر

اسلام دین خشونت نیست

وقتی امام جماعت کعبه در حق آمریکای امپریالیست دعای

عدم حصول نتیجه عینی در مذاکرات طالبان با آمریکا

مولوی ساداتی: منتخب مردم باید در قبال رای آنها پاس

نگاهی به زمینه‌هاي اجتماعی حضور داعش در آسیای مرک

ا

بازگشت داعشی های تاجیک به خانه

موقعیت قدس باید با تماس‌های مستقیم میان فلسطین و ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات