b_0_0_0_10_images_6965665665.jpg

اساس نیوز :مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا که در سفرمنطقه ای به برخی از کشورهای عربی به سر می برد، در سخنرانی خود در دانشگاه آمریکایی قاهره سیاست های منطقه ای ایران را به باد انتقاد گرفت

بررسی سطحی سخنرانی وی نشان از تناقضات چشمگیری است که بین ترامپ و پمپئو وجود دارد .

در این سخنرانی در یک مورد وزیرخارجه امریکا تاکید کرد که آمریکا تا زمان خروج آخرین سرباز ایرانی از سوریه به تلاش خود با متحدان ادامه می دهد. این سخنان درحالی ایراد شده است که سه هفته پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد نیروهای این کشور از سوریه خارج خواهند شد. بدنبال این اعلام از روز گذشته خبرهایی در زمینه آغاز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر شده است.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی بسیار بر ایران تمرکز داشت. وی در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «رژیم ایران جسورتر از قبل شده و نفوذ خود را در سوریه و یمن و عراق بیشتر کرده است. از سوی دیگر هم حزب الله هم موشک‌هایش به سمت متحد ما آماده شلیک است اما تلاش‌های آمریکا علیه این رژیم شرور ادامه خواهد داشت.»

این اظهارات در شرایطی ایراد شده است که دونالد ترامپ در ماه های اخیر بارها بر این نکته تاکید کرده است از زمانی که دور جدید تحریم های آمریکا بر علیه ایران شروع شده است، ایران در حال عقب نشینی از منطقه بوده و رفتارهای ایران عاقلانه تر از گذشته شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بار دیگر شکاف میان هیئت حاکمه آمریکا در خصوص حضور در سوریه را آشکارتر کرد و گفت: «با اینکه رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم گرفته نیروهایمان را به خانه بازگرداند، اما ماموریت ما تغییر نمی‌کند.»

وی افزود: «تا زمانی که نبرد با تروریسم به پایان نرسیده، از منطقه عقب‌نشینی نمی‌کنیم.»

پمپئوهمچنین اعلام کرد کشورش از برنامه‌های اسرائيل در جهت متوقف کردن تهران در «تبدیل سوریه به لبنان» حمایت می‌کند.

مایک پمپئو در بخش دیگری از سخنرانی تند خود خطاب به ایران به نزدیک بودن سالگرد چهل سالگی انقلاب ایران اشاره کرد و افزود: «ماه آینده رژیم ایران ۴۰ ساله می‌شود در حالی که سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران وضع شده و این تحریم‌ها همچنان ادامه خواهد یافت تا زمانی که تهران رفتارش را تغییر دهد و مانند کشوری عادی رفتار کند.»

مایک پمپئو سفر به منطقه خاورمیانه را از ۸ ژانویه آغاز کرده است. او بعد از اردن، عراق و مصر، راهی بحرین، امارات، قطر، عمان و کویت خواهد شد.

وی چند روز پیش، هدف خود از این سفرها را مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خوانده بود.

مطالب مرتبط:

آمادگی مشروط طالبان افغانستان برای مذاکره با واشنگ

ا

اوباما دستور بررسی صحت انتخابات این کشور را داد

مشارکت بالای ترکمن‌ها در انتخابات مجلس عراق

سلمان رشدی:دیگر مخفیانه زندگی نمی کنم

 

به خواب رفتن عده ای از سران کشورهای مسلمان به هنگا

انفجار در شهر کابل ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت +

سیسی به ادعای داعش پاسخ داد

مولوی عثمانی:مراسم ختم قرآن اهل سنت زاهدان جلوه گا

حمله انتحاری به بزرگترین بیمارستان نطامی کابل / کش

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز