b_0_0_0_10_images_459202_930.jpg

اساس نیوز :عربستان سعودی با وضع قانونی جدید دادگاه‌ها را موظف کرده که زنان را با ارسال پیامک از تایید حکم طلاق‌شان مطلع کند. این قانون قرار است که مناقشه بر سر "طلاق غیابی و پنهانی" در این کشور پایان دهد که به موجب آن زنان حتی از تصمیم دادگاه برای جاری شدن صیغه طلاق به درخواست همسرشان آگاه نمی‌شدند.

به گزارش بی بی سی، قرار است از امروز(یکشنبه) دادگاه‌ها با ارسال پیام تلفنی آنها را از تصمیم خود مبنی بر موافقت با طلاق زوجین مطلع کنند.

این قانون با هدف رعایت حق آگاهی زنان و فرصت دادن به آنها برای تامین حقوق خود چون مهریه و نفقه وضع شده است و وکلای زن در عربستان می‌گویند با اجرایی شدن آن به رویه‌ای که مطابق قانون به مردان اجازه می‌داد بدون مطلع کردن همسرشان او را طلاق دهند، پایان می‌دهد.

عربستان سال گذشته هم با تصویب چند قانون به آزادی اجتماعی زنان روی خوش نشان داد؛ از جمله حق رانندگی و قضاوت زنان.

با وجود این، هنوز در این کشور مردان قیم قانونی زنان محسوب می‌شوند.

نسرین القامدی، وکیل زن عربستانی در همین رابطه به نشریه بلومبرگ گفته: "این قانون گامی است برای زنان که به حقوق خود در زمان طلاق دست بیابند؛ حقوقی چون مهریه و نفقه."

همزمان سامیا الهندی هم به یک روزنامه عربستانی گفته بسیاری از زنان علیه ناآگاه ماندن از جاری شدن حکم طلاق علیه دادگاه‌ها شکایت کرده‌اند.

این قانون جدید بخش دیگری از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی است که به محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان نسبت داده شده است؛ همچون احکامی که سال گذشته درباره حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال و اجازه به زنان برای تصدی مشاغلی که به طور سنتی در استیلای مردان بود.

مطالب مرتبط:

عذرخواهی مفتی تونس از مردم این کشور

دولت چین تایوان را بخشی از خاک کشور خود می داند

ا

مولانا ساداتی : تحصیل اخلاق نیک از صفات مومن و نجا

داعش و القاعده یکدیگر را به وابستگی متهم کردند

قتل بانوی محجبه درفرانسه

شوونیسم فرهنگی رئیس فدراسیون سوارکاری

مقدس ترین و برترین اماکن جهان در عقیده ی اسلامی

طرح جدید شهرک سازی صهیونیست ها درقدس

مولانا عبدالحمید در مراسم نمازجمعه زاهدان: نماز ج

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز