b_0_0_0_10_images__104963170__103951828_afp.jpg

اساس نیوز :کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید با توجه به ثبت پیش از دو هزار شکایت در مورد نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی، ممکن است این نتایج "تغییر گسترده کند".

این انتخابات در ۲۸ و ۲۹ میزان/ مهر برگزار شد.

در حال حاضر نتایج ابتدایی ۳۰ ولایت اعلام شده و نتایج سه ولایت کابل، پکتیا و بغلان باقی مانده است.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که شکایت‌ها از تمام ولایت‌ها جمع‌آوری شده است.

به گفته او، شاکی‌ها مدعی هستند که در زمان شمارش و بازشماری آرا، یک‌سری رای‌سازی‌ها صورت گرفته و علاوه بر این، آرای واقعی شماری از نامزدان حذف شده و حساب نشده است.

برخی دیگر از شکایت‌کنندده‌ها هم مدعی شدند که کارمندان کمیسیون انتخابات "جانبدارانه" عمل کرده‌اند.

آقای روحانی افزود که احتمال هر نوع تغییر در نتایج ابتدایی یک امر کاملا منطقی و قابل پیش‌بینی است. به گفته دبیر کمیسیون رسیدگی‌ به شکایت‌های انتخاباتی، تغییرات در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی می‌تواند گسترده باشد.

از طرف دیگر، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نزدیک به ۲۶۰۰ نامزد در انتخابات پارلمانی شرکت کردند که در نهایت ۲۳۹ نفر می‌توانند وارد پارلمان شوند، اما افراد زیاد دیگری برنده نمی‌شوند، در نتیجه اعتراض می‌کنند.

کبری رضایی، سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید ممکن است نامزدانی که برنده نشده‌اند، هوادار هم داشته باشند، اما به معنی برنده‌شان نیست.

خانم رضایی افزود اگر شکایت‌ها مستند باشد، ممکن است که نتایج تغییر کند.

انتخابات پارلمانی دو ماه پیش افغانستان با مشکلات نسبتا زیادی برگزار شد. به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ۱۲هزار شکایت در ولایت‌های مختلف درباره انتخابات پارلمانی ثبت شده است.

دیرباز شدن مراکز رای‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک، دخالت کارمندان انتخاباتی و اشتباه در فهرست رای‌دهندگان از جمله این مشکلات بود.

در زمان شمارش و بازشماری آرا هم گفته شده است که جرایم انتخاباتی صورت گرفته است.

این مشکلات به حدی بود که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات آرای کابل را باطل اعلام کرد، اما بعد با پادرمیانی دولت، با شرط همکاری کمیسیون انتخابات در تامین شفافیت و بازشماری دقیق آرا از این موضع خود تاکنون عقب‌نشینی کرده است.

منبع: بی بی سی

 

مطالب مرتبط:

خواهر عامل ترور سفیر روسیه: دانشکده پلیس آنکارا بر

ارتش اردن برای عملیات در جنوب غرب سوریه آماده می ش

اعطای مقام افسری پلیس به یک بچه گربه

ویدئوی اعدام خیابانی در بنغازی ، واکنش سازمان ملل

مقام عالی رتبه روس:دونالد ترامپ در انتخابات آینده

روزنامه روسی نیزاویسیمایا گازیتا:روسیه جایگزین ایر

هامبورگ منطقه جنگی شد+تصاویر

شرط داعش برای توقف بمب‌گذاری‌ها

جان کری هم به تظاهرات مخالفان ترامپ پیوست

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز