b_0_0_0_10_images_455738_418.jpg
اساس نیوز
:سه سال و سه ماه بعد از حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام مکه که منجر به فوت ۱۰۷ زائر و ازجمله ۱۱ ایرانی شد، بالاخره دولت عربستان چک غرامت قربانیان ایرانی این حادثه را صادر کرد.

این خبر را روز گذشته رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد و افزود: «چک پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای مسجدالحرام، به دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل تحویل داده شده است و به‌زودی پس از انجام مراحل خاص خود، برای پرداخت به بازماندگان خانواده این شهدا به ایران تحویل داده خواهد شد؛ اما فعلا از رقم آن خبری نداریم».

علیرضا رشیدیان، رئیس جدید سازمان حج و زیارت که در نخستین نشست خبری خود حاضر شده بود، درباره آخرین وضعیت پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای ایرانی مسجد‌الحرام و فاجعه منا افزود: «درخصوص پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای فاجعه منا نیز مذاکرات خاصی به انجام رسید و قرار شد پس از پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای مسجدالحرام و ارائه مدارک به این مهم نیز رسیدگی شود». به گفته او، با توجه به انجام آزمایش‌های DNA از خانواده‌های درجه‌یک شهدای منا برای شناسایی ۱۰ نفر باقی‌مانده از این شهدا، پیکر مطهر پنج شهید دیگر شناسایی شده و دو نفر نیز در حدود ۵۰ درصد شناسایی شدند و برای شناسایی نهایی سه نفر باقی‌مانده منتظر پاسخ عربستان هستیم.

حادثه سقوط جرثقیل در مکه در خلال پروژه توسعه مسجدالحرام جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ (۱۱ سپتامبر ۲۰۱۵) رخ داد و باعث مرگ ۱۰۷ نفر و جراحت ۲۳۸ نفر شد. مسئولان سعودی توفان را عامل سقوط جرثقیل اعلام کردند. اغلب جان‌باختگان این حادثه از اتباع کشور‌های هند، پاکستان، اندونزی و ایران (۱۵ زخمی و ۱۱ کشته) بودند.

فاجعه منا نیز دوم مهر ۱۳۹۴ (برابر با دهم ذیحجه ۱۴۳۶ قمری) هم‌زمان با عید قربان و برپایی موسم حج در مراسم رمی‌جمرات به دلیل سوءمدیریت و بی کفایتی مسئولان سعودی در خیابان ۲۰۴ و حوالی تقاطع آن با خیابان ۲۲۳ در منطقه منا شهر مکه رخ داد.

بر اساس آمار‌های اعلام‌شده، این حادثه به جان‌باختن و مفقودشدن حدود هفت هزار نفر از حجاج ۳۹ کشور انجامید.

به گزارش ایرنا، حدود ۶۴ هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج به عربستان عزیمت کرده بودند که بیش از ۴۶۴ نفر از آنان در فاجعه منا به شهادت رسیدند و از آن جمع تاکنون ۱۱ پیکر که در قبرستان مکه به خاک سپرده شده اند، هنوز تعیین هویت نشده است.

 

 

مطالب مرتبط:

شیخ احمد قتالی :هدف گروه های تکفیری به راه انداختن

مسابقه کشورهای عربی برای بازگشایی سفارتخانه ها در

آموزش جوانان هندی در کمپ داعش افغانستان

ا

فراخوان «انور قرقاش» برای تقویت روابط اعراب با اسر

جنبه های مختلف سنت شکنی در سیاست های عربستان

سوگند نمایندگان مسلمان مجلس آمریکا به قرآن جفرسون

اهانت کنندگان به قرآن در هند دستگیر شدند

آیا کار داعش تمام است ؟

مذاکرات صلح؛ طرح وزارت دفاع آمریکا برای تامین هزین

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات