b_0_0_0_10_images_565565665.jpg

اساس نیوز : یکی از اساتید الازهر مصر گفت: تصمیم تونس درباره برابری ارث زن و مرد از ناحیه فقهی صحیح است و با شرع اسلام منافاتی ندارد.

به گزارش القدس العربی، «شیخ سعدالدین الهلالی» استاد فقه مقارن دانشگاه الازهر مصر که در برنامه «الحکایه» در شبکه «ام بی سی مصر» سخن می گفت، افزود: تصمیم تونس درباره برابری زن و مرد در ارث از جنبه فقهی صحیح است و مشکلی ندارد.

وی با اشاره به اینکه فقیه باید فتاوای خود را همراه با تحولات زمانی تغییر دهد، افزود: اگر خدا بخواهد شاید پس از بیست یا سی سال به آن چیزی برسیم که اکنون تونس به آن رسیده است.

استاد الازهر در پاسخ به اینکه آیا فقهایی در تاریخ بوده اند که مسئله برابری ارث زن و مرد  را جایز دانسته اند، تصریح کرد: آیا احدی از فقهای سابق پیشنهاد برابری زن و مرد در مدرک را ارائه کرده بودند؟ در مصر اکنون زن در مدرک با مرد برابر است این تحول فقهی است پس آیا با کلام خداوند تعارض دارد؟

این شیخ مصری با اشاره به اینکه متن قرآن مردم را در موضوع ارث مخیر گذاشته است، یادآور شد: مردان در تونس تصمیم گرفته اند زن را بین برابری ارث و یا پایبندی به متون شرعی مخیر گذاشته اند.

وی در ادامه خواستار تغییر گفتمان دینی در مصر و نزدیک شدن آن به گفتمان دینی در تونس شد.

شیخ الهلالی در حالی این دیدگاه را مطرح می کند که تا حد زیادی با دیدگاه رسمی الازهر تفاوت دارد به طوری که عباس شومان معاون الازهر پیش از این فراخوانی الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس به برابری ارث زن و مرد را خلاف احکام شریعت اسلام دانسته بود.

 

مطالب مرتبط:

نماینده روسیه : داعش با دیگرگروههای افغانستانی متح

عذرخواهی مفتی تونس از مردم این کشور

پخش اطلاعیه های آزادی موصل در این شهر

ا

قدردانی پاپ فرانسیس از بنگلادش بابت کمک به مسلمانا

اعتراض دیده بان حقوق بشر به طرح کنترل ژنتیکی مسلما

کارولینای جنوبی خواستار جدایی از آمریکا

هدف فتنه گران تخریب دین بود

شورای مدارس دینی اهل سنت بلوچستان دیکتاتور نیست

واکنش طالبان به پیروزی ترامپ' در رسانه های پاکستان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات