b_300_300_16777215_10_images_65669784.jpg

اساس نیوز:سایت آلترناتیو ترکمنستان در گزارشی به بررسی وضعیت فجیع زندان آوادان تپه ترکمنستان و اذیت و آزار زندانیان غیر ترکمن و بویژه بلوچ ها در این زندان پرداخته است .

سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه این گزارش را تقدیم کاربران سایت می نماید:

سایت آلترناتیو ترکمنستان نوشت : سردار آخونف معاون رییس زندان مخوف آوادان تپه ترکمنستان خود را خدا ،قانون ورئیس زندانیان می داند. اقدامات خشونت بار وی درقبال زندانیان غیر ترکمن شامل افغانها، ایرانی ها وبویژه بلوچها حتی بگنچ صحت لی یف رییس این زندان را هم به شگفت واداشته است.

آخونف به زندانیان  شامل آیماقها ونخورها هم فقط به این خاطر که دربیرون زندان دربین مسئولین کشوری حامی وپشتیبانی ندارند رحم نمی کند.

 آیماق : اَیماق نام مجموعه قبایل کوچ‌نشین و نیمه کوچ‌نشین فارسی‌ زبان و سنی‌ مذهبی است که بیشتر در غرب و شمال‌غرب افغانستان (ولایت‌های غور، بادغیس، هرات و فراه) و در شرق ایران بیشتر در تربت جام، تایباد و خواف زندگی می‌کنند.

اما براساس این گزارش بیشترین شکنجه ای که دراین زندان بدستور آخونف اجرا می شود برروی بلوچ ها صورت می گیرد. آخونف بارها به بلوچ ها دراین زندان گفته است تا پایان دوره محکومیت شان زنده نخواهند ماند.

  سردار آخونف بلوچها را شکنجه می کند ومعمول ترین این شکنجه ها گذاشتن آنها زیر آفتاب سوزان به مدت ۵ تا ۶ ساعت است.

قابل ذکراست بگنچ صحت لی یف رئیس زندان هم با اعتقادات واقدامات ناسیونالیستی معاون خود همسو نیست و بارها علنا با اقدامات آخونف مخالفت کرده است.

هیات تحریریه سایت آلترناتیو ترکمنستان دوسال پیش هم درباره وضعیت اسفناک زندانیان بلوچ درترکمنستان گزارشی را منتشرکرده بود واکنون هم از قربان قلی بردی محمداف رییس جمهورترکمنستان به عنوان عالی ترین مسئول کشور،اجرای قانون اساسی کشور ورسیدگی به تخلفات مسئولین زندانهای کشوربویژه زندان آوادان تپه را خواستاراست.

مطالب مرتبط:

ترامپ با ارزیابی نتایج اولیه مذاکرات، آن را «خیلی

تشکر مولانا سادات از سایت اساس نیوز

وزیر دفاع تونس: بازگشت تروریست‌ها به کشور تهدیدی ب

ا

ماموستا قادری: مرگ به معنای فنا شدن و نابودی نیست/

دلیل سیسی برای واگذاری دو جزیره به عربستان

انتقاد کم سابقه وزیر خارجه آمریکا از سیاست های منط

ممنوعیت استفاده از تلفن همراه برای زنان در هند

دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان:طرح معامله قرن ب

خشم پارلمان افغانستان از اقدام مقامات دفاعی اين کش

ا

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز