b_0_0_0_10_images_656565656111.jpg

اساس نیوز :فدا محمد پیکان، معاون وزیر بهداشت افغانستان طی سخنانی در مراسمی به مناسبت روز جهانی سلامت روان گفت: از هر دو افغان یکی آنها از مشکلات روانی رنج می‌برد و از هر 5 نفر یکی از آنها به دلیل مشکلات روانی از انجام فعالیتهای روزمره ناتوان است.

به گزارش وزارت بهداشت افغانستان، وی تصریح کرد: دوره جوانی دوره سازندگی است و خانواده‌ها باید در این دوران به تربیت فرزندانشان توجه جدی کنند و نگذارند فرزندانشان به دلیل خشونت‌های خانوادگی دچار اختلالات روانی شوند.

پیکان گفت: وزارت بهداشت برای دریافت ارقام دقیق مبتلایان به بیماری های روانی، یک سایت نظرسنجی را برای نخستین بار در 16 ولایت افغانستان با همکاری اتحادیه اروپا و نهاد Cousel Sauti راه اندازی کرده است.

وی افزود: این نظرسنجی در ولایت‌های کابل، پروان، خوست، پکتیکا، ننگرهار، نورستان، کندهار، ارزگان، بلخ، جوزجان، بامیان، غزنی، تخار، فراه، هرات و بدخشان صورت گرفته است.

پیکان گفت: وزارت بهداشت افغانستان برای کاهش شمار بیماران روانی حدود 750 مشاور در مراکز سلامت در سطح کشور استخدام کرده است.

از سوی دیگر، نیکولاس تایلور، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان طی سخنانی در این مراسم، چندین دهه جنگ، فقر، بیکاری و خشونت را از جمله عوامل عمده بروز بیماری‌های روانی در بین مردم افغانستان عنوان کرد.

 

مطالب مرتبط:

اردوغان خطاب به اروپا: اگر می توانید کلاه یهودیان

شناسایی هویت اجساد صدها شهید اسپایکر

فاکس نیوز برنده سال "جایزه اخبار جعلی" از نگاه مرد

تحلیل یک روزنامه امریکایی از جنگ تبلیغاتی داعش بر

درس هایی که سوریه به ما آموخت

مولوی محمدعلی شهنوازی: حج، نماد وحدت و نمایش قدرت

اعتراض به منع توزیع قرآن در المپیک زمستانی ترکیه

ا

نگرانی رهبران مسلمان انگلیس از نامه‌های تهدیدآمیز

مراسم معارفه ائمه جمعه بندر ترکمن برگزار شد

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز