b_0_0_0_10_images_1064164_519.jpg

اساس نیوز ؛ در آستانه جشن استقلال ترکمنستان مسجد جدیدی در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان افتتاح و قرآن ویژه رئیس‌جمهور این کشور به این مسجد اهدا شد.


طی روزهای اخیر در منطقه «فراحت ۷» شهر عشق‌آباد مسجدی با نام عمر افتتاح شد. در این مراسم مفتی ترکمنستان، امام‌ جماعت‌های عشق‌آباد و استان‌ها، ریش‌سفیدان و ساکنان و میهمانان عشق‌آباد شرکت داشتند. مسجد جدید در آستانه جشن استقلال ترکمنستان افتتاح شد.

ساخت مسجد جدید نشانه آزادی دین در ترکمنستان براساس قانون اساسی این کشور است. این مسجد به دستور «قربان‌قلی بردی‌محمداف»، رئیس‌جمهور ترکمنستان و سفارش سازمان دینی «خواجه احمد یسوی» توسط شرکت «آقا قورلیشیق» احداث شده ‌است.

مساحت کل مسجد با سالن نذری و صدقه ۱۳ هزار متر مربع است. مناره مسجد ۶۳ متر، گنبدهای مرکزی و کوچک آن ۴۰ و ۲۳ متر (نماد عُمًر و زندگی پیامبراسلام حضرت محمد است که ۶۳ سال عمر کرد، در ۴۰ سالگی به پیامبری مبعوث و ۲۳ سال به عنوان پیامبر در میان امت بودند).

مجموعه ساختمان‌های مسجد را سالن ویژه نذری و صدقه و برگزاری سایر عبادات و مراسم و پارکینگ تشکیل می‌دهد. زیبایی و معماری این مسجد همه را مجذوب خود می‌کند.
شرکت‌کنندگان برنامه افتتاحیه مسجد، بعد از بازدید معماری ظاهری آن، داخل مسجد رفتند. دیوارهای این مسجد با سنگ‌های گران‌قیمت تزئین و روکش و با آیاتی از قرآن کریم تزئین شده‌ است. ظرفیت این مسجد برای ۳ هزار نمازگزار پیش‌بینی شده و طبقه بالای مسجد ویژه بانوان است.

ریش‌سفیدان سراسرکشور در داخل مسجد جدید دو رکعت نماز اقامه کردند. سپس مفتی ترکمنستان، قرآن کریم ویژه «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان را به امام شهر عشق‌آباد اهدا کرد. این قرآن در کنار تبرکی که در زیارت رئیس‌جمهور ترکمنستان از کعبه در چارچوب سفر رسمی وی به پادشاهی عربستان اعطاء شده ‌بود، قرار داده شد و قرار است براساس نظر رئیس جمهور و مشورت با امام‌های استان‌ها و ریش‌سفیدان، این تبرک، در مساجد گذاشته‌ شود. این تبرک در کنار محراب زیر قاب شیشه‌ای جا داده ‌شد. شرکت‌کنندگان این برنامه، مقابل این هدیه متبرک تعظیم و برای ایجاد چنین امکاناتی از سوی رئیس جمهور ترکمنستان، از وی تشکر و قدردانی کردند. سپس شرکت‌کنندگان برنامه، به سالن نذری رفتند و آیاتی از قرآن کریم قرائت کردند و با ناهار پذیرایی شدند.

به تمام شرکت‌کنندگان در این برنامه، یک جلد قرآن کریم و کتاب «اُرازا» (رمضان) اهدا شد. سپس در ساختمان اصلی اذان و خطبه و نماز ظهر اقامه شد.

گفتنی است، کشور ترکمنستان در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱ با جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی سابق استقلال خود را اعلام کرد و مردم و دولت این کشور، همه ساله روزهای ۲۷ و ۲۸ اکتبر را به عنوان روز ملی جشن می‌گیرند.

مطالب مرتبط:

آستانه میزبان کنفرانس ادیان، مخالف تروریست

نخست وزیر استرالیا مسلمانان را «بخش ارزشمند جامعه»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:جسد خاشقجی کجاست؟

کره شمالی : دارایی های آمریکا در شبه جزیره کره اول

تروریستی که از سختی زندگی زیرچتر داعش سخن گفت

خلبان برزیلی بر فراز مکه مکرمه مسلمان شد

مقابله با طالبان سبب گسترش نفوذ داعش می‌شود

راه‌اندازی 195 مرکز مداخله کاهش طلاق در کشور

تخریب خانه‌های اهل‌سنت تکریت به دست داعش

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز