b_0_0_0_10_images__102942159_newproject.jpg

Asasnews:کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان روز گذشته شنبه ۲۰ اسد/مرداد اعلام کرد که نام ۳۵ نامزد را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کردند.

فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ ۱۲ سرطان/تیر از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد. از میان کسانی که برای این انتخابات نامزد شده و ثبت نام کرده بودند ۱۴۱ نفر به دلایل مشکلات فنی در اسناد از فهرست ابتدایی حذف شده بودند.

حالا کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید ۱۰۴ نفر را که از فهرست ابتدایی حذف شده بودند، به فهرست نهایی اضافه کرده و ۳۵ نفر به شمول دوازده نماینده برحال پارلمان را حذف کردند.

اتهامات کسانی که از فهرست نهایی نامزدان پارلمان حذف شدند، موارد مختلف چون نقض حقوق بشر، ارتباط با گروه‌های مسلح غیرمسئول، غصب زمین و محکومیت از سوی محاکم خوانده شده است.

به اساس قانون انتخابات و قانون اساسی افغانستان در بخش جرایم، کسانی از فهرست نامزدان حذف می‌شوند که دادگاه در مورد آنها حکم کرده و جرم آنها در دادگاه ثابت شده باشد. استدلالی که بسیاری از نامزدان حذف شده برای برائت‌شان آن را یاد می‌کنند.

اما یکی از اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید قانون انتخابات با مطرح کردن بحث ایجاد یک کمیسیون ویژه برای بررسی نامزدانی مرتبط به افراد مسلح غیرمسئول، دست بازتری برای حذف متهمان به این نهاد داده است.

به گفته این عضو، افراد مسلح غیرمسئول می‌توانند به نحوی از انحا در قتل، غصب زمین و املاک خصوصی و عامه، قاچاق، آدم‌ربایی، استفاده غیرقانونی از معادن و رهبری افراد مسلح غیرمسئول یا هر جرم و جنایت دیگری دخیل باشند و تصمیم در مورد آنها از سوی کمیسیون ویژه گرفته می‌شود.

اعضای کمیسیون می‌گویند این موارد بحثی کاملا جدا از محکومیت‌ها در دادگاه‌هاست. این کمیسیون ویژه به تاریخ سیزدهم اسد/مرداد اعلام کرد که فیصله کردند تا نام ۲۵ نامزد از فهرست نهایی حذف شود. در این فهرست نام شماری از افراد مطرح نیز شامل بود.

اما این اسامی نهایی نامزدان حذف شده نبود، تصمیم نهایی با کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بود و این کمیسیون دیروز اعلام کرد شمار حذف شدگان به ۳۵ رسیده است.

منبعی از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که نخواست نامش در گزارش درج شود به بی‌بی‌سی گفت ده نفر از نامزدانی که نام‌شان حذف شده، بدون هیچ شکایتی با صلاحدید اعضای کمیسیون و با وجود اسناد و مدارک موجود از فهرست حذف شدند.

افزون بر حذف نام این افراد از فهرست نهایی به ۴۵ نامزد دیگر نیز از سوی کمیسیون توصیه و اخطار داده شده است. منبعی به بی‌بی‌سی گفت هر لحظه تا زمان برگزاری انتخابات امکان حذف این افراد نیز وجود دارد.

 b_0_0_0_10_images__102942479_38891167_10214578909378117_3593922740874117120_n.jpg

 

مطالب مرتبط:

دستگیری چهل نفر به اتهام ارتباط با داعش در ترکیه

نهنگ قاتلی که قادر است سخنان انسان را تقلید کند

حمله داعش به پایگاه نظامی در نزدیکی مرز ایران

انتخاب اصلح از منظر قرآن، نافع ترین آن ها برای مرد

تجزیه کشورهای اسلامی راهبرد غرب در منطقه

تأسیس قوی ترین ارتش اطلاعاتی-انفورماتیکی روسیه

ا

دعوت ساکنان سرزمینهای اشغالی به حمل سلاح

خطیب نماز جمعه مشهدریزه :مسلمانان باید پیامبر اکرم

ضرب الاجل اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی برای ح

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات