b_0_0_0_10_images__102859487_gettyimages689078840.jpg

Asasnews :دولت عربستان سعودی دارد اپلیکیشنی می‌سازد که خطبه‌های ارایه شده در مساجد را زیر نظر بگیرد. هدف ظاهرا این است که نمازگزاران و شنوندگان خطبه بدانند که خطیب مربوطه چه‌طور خطیبی است، خطبه‌اش کوتاه است یا زیاد طول می‌کشد.

آن‌طور که روزنامه الوطن چاپ عربستان به نقل از عبدالطیف شیخ، وزیر امور اسلامی این کشور، اعلام کرده، اپلیکیشن موردنظر کیفیت و زمان خطبه‌ها را "به دقیقه و ثانیه" اندازه می‌گیرد.

از این گزارش نمی‌شود فهمید چه کسی مسئول نظارت است، اما به نظر می‌رسد مردمی که پای صحبت خطیب نشسته‌اند نیز می‌توانند به جنبه‌های مختلف کار او نمره بدهند.

دولت عربستان سعودی مدتی است به دنبال اصلاح آموزه‌های مذهبی است. یکی از بحث‌های طرح‌شده در این راستا، یک‌پارچه کردن محتوای خطبه‌هاست، به نحوی که مردم را از افکار "وارداتی، جانب‌دارانه، یا برگرفته از اخوان المسلمین" برحذر بدارد.

به گزارش روزنامه الوطن، وزیر امور اسلامی عربستان سعودی گفته مذهب جای "دستکاری کردن ذهن مردم نیست" و نباید طوری باشد که "امنیت و ثبات کشور را به خطر بیاندازد".

حکومت عربستان سعودی سال ۲۰۱۴ اخوان المسلمین را سازمان تروریستی اعلام کرد.

چند روز پیش از آنکه خبر اپلیکیشن نمره دادن به خطیبان منتشر بشود، روزنامه اینترنتی سبق از تولید اپلیکیشن دیگری خبر داده بود که شهروندان عربستان می‌توانند با آن به دولت بابت خدماتش در حوزه‌های مختلف از بهداشت گرفته تا ورزش و سرگرمی نمره بدهند.

در شرح این اپلیکیشن (به نام "وطنی") آمده: "شهروندان، کسانی که مقیم‌اند یا به عربستان سفر کرده‌اند می‌توانند خدمات عمومی را ارزیابی کنند و متناسب با رضایت‌شان نمره بدهند و به دولت برای بهبود خدمات عمومی کمک کنند".

حق نشر عکس AFP Image caption شهروندان سعودی می‌توانند با یک اپلیکیشن موبایل، به خدمات عمومی دولت‌شان نمره بدهند

ظاهرا کاربران این اپلیکیشن می‌توانند به نهاد سازنده این برنامه، یعنی مرکز ملی سنجش عملکرد نهادهای عمومی، هم نمره بدهند. کل این پروژه بخشی از برنامه گردآوری داده از مردم است که دولت عربستان می‌گوید "به تصمیم‌گیرندگان کمک خواهد کرد درست تصمیم بگیرند".

منبع : بی بی سی

 

مطالب مرتبط:

فراخوان علمای قدس در حمایت از مسلمانان میانمار

 

اعتراضات گسترده مردم عراق به شرایط اقتصادی

هشدار داعش به حامیان خود درباره نسخه جعلی مجله روم

ب

گزارش خطبه‌های نماز جمعه 4 اسفند 96 پاوه

نشانه گیری اشتباه در دنیای اسلام

ا

وزیرجنگ اسرائیل : همسایگان ما، هشدارهایمان را جدی

بازسازی سوریه چقدر هزینه دارد؟

زندگینامه افندی سید محمود شرفی (ره)

نمایشگاه میراث رنگارنگ مسلمانان در اسکاتلند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات