b_0_0_0_10_images_alalam_635567400035917628_25f_4x3.jpg

اساس نیوز ؛ روزنامه «لوموند» سند ساماندهی انجمن‌های اسلامی فرانسه را سندی «تکان‌دهنده» نامید به ویژه به این دلیل که احتمال دارد «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از بخش‌هایی از این سند در سخنرانی خود در زمستان آینده درباره «اسلام در فرانسه»، استفاده کند.


سند مذکور، گزارشی ۲۰ صفحه‌ای حاوی پیشنهاداتی است که «حکیم القروی» آن را با هدف اصلاح اوضاع اسلام و مسلمانان در فرانسه تنظیم کرده است.

از جمله پیشنهادات القروی، تأسیس «انجمن اسلامی برای اسلام فرانسوی» با شعار بی‌طرفی است که هدف آن جمع‌آوری کمک‌های مالی برای پرداخت حقوق امامان جماعت و تعمیر و بازسازی اماکن مقدس اسلامی و مبارزه با اسلام‌هراسی در فرانسه است.

القروی همچنین در این گزارش، مسؤولیت اوضاع کنونی مسلمانان فرانسه را بر عهده دولت فرانسه دانسته به این دلیل که دولت فرانسه، نقش شورای دین اسلام فرانسه را کم‌رنگ کرد و آن‌ها را مجبور کرده که فعالیت‌های خود را در زمینه صنایع غذایی حلال و ارسال مسلمانان به حج محدود کنند.

همچنین در این سند تأکید شده است: بسیاری از اموال مسلمانان در گردش است و می‌توان از آن استفاده کرد. القروی در این گزارش، انجمن پیشنهادی را جایگزین انجمن‌های موجود اعلام کرده تا بتواند درآمد حاصل از اعمال دینی را جمع‌آوری و ساماندهی کند.

وی همچنین پیشنهاد داده تا مالیات هر یک کیلو گوشت حلال از ۸ سنت که نرخ کنونی‌اش است به ۳۰ سنت افزایش پیدا کند که درآمد حاصل از آن تا سال ۲۰۲۳ به ۶۰ میلیون یورو می‌رسد. القروی در این سند با انتقاد از هزینه‌های بالای حج از فرانسه در مقایسه با دیگر همسایه‌های این کشور (با اختلاف ۱۰۰۰ یورو)، پیشنهاد همکاری آژانس‌های مسافرتی فرانسه با مقامات عربستان را داده است.

طبق تصریح این گزارش، انجمن پیشنهادی می‌تواند کمک‌های مستقیم مالیاتی را تا سطح ۷۵ درصد دریافت کند که در این صورت قادر خواهد بود مبلغی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون یورو ذخیر کند.

بر اساس این گزارش مجموع همه موراد، بیش از ۱۰۰ میلیون یورو در سال خواهد بود که از این مقدار، ۵۰ میلیون یورو برای حقوق امامان مساجد، ۲۰ میلیون یورو برای بازسازی مساجد و ۲۰ میلیون یوروی دیگر برای ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی مصرف خواهد شد.

القروی همچنین، اسامی تعدادی از مسلمانان فرانسه را برای مدیریت انجمن جدید پیشنهاد کرده است که در رأس آن‌ها «طارق اوبرو» متولی مسجد بوردو قرار دارد.

حکیم القروی در این گزارش تأکید کرده: انجمن جدید منشور سیاسی شفافی با دولت فرانسه امضا خواهد کرد که در آن به پیروی از سیاست‌های کشور متعهد باشد. قبول کامل آزادی عبادت، آزادی در تغییر دین، آزادی در عقاید، احترام به سکولاریسم و برابری بین زن و مرد و دفاع از جایگاه مسلمانان در میان سایر شهروندان این کشور از مفاد این توافقنامه خواهد بود.

یادآور می‌شود، حکیم القروی مشاور «ژان پیر رافارن» نخست‌وزیر پیشین فرانسه است که پیشتر مقالاتی درباره اسلام در فرانسه منتشر کرده بود که معروف‌ترین آن گزارش مناقشه‌برانگیز سال ۲۰۱۶ است که موجب شد او به دستگاه حکومت فرانسه نزدیک شود. وی در حال حاضر از افراد مورد اعتماد امانوئل مکرون است اما منصبی در حکومت او ندارد.

مطالب مرتبط:

جنگ داخلی مخفیانه ای در بین خاندان آل سعود درگرفته

جلوگیری جنگنده سعودی از بازگشت هیئت یمنی

آیت الله نورمفیدی :گروه های تکفیری آبروی اسلام را

پیام رهبر انقلاب به مناسبت فرا رسیدن موسم حج

حمله مردم به خانه «جن ها» در مصر / تصاویر

کاهش محبوبیت دونالد ترامپ

مولوی شیرمحمد داورپناه از اساتید باسابقه حوزه عل

یک مقام عالی رتبه نظامی آمریکا:ابوبکر البغدادی زند

سرخوردگی و ثمرات معکوس آن در جوامع اهل سنت

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز