b_0_0_0_10_images_200155_570.jpg

اساس نیوز به نقل از سایت عربی ۲۱؛ روزنامه هاآرتص در گزارش تسوی برئیل تحلیلگر امور عربی خود نوشت: آنچه تشکیلات خودگردان فلسطین از آن نگران است و صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) آن را بیان داشت؛ این است که هدف از طرح آمریکایی معامله قرن ، سرنگون کردن رهبری فلسطین و جایگزین کردن فرد دیگری به جای محمود عباس(ابومازن) رئیس این تشکیلات است.


یک منبع بلندپایه در تشکیلات خودگردان فلسطین به این روزنامه گفت: توطئه ای اسرائیلی، آمریکایی، سعودی و مصری با هدف جداسازی بین غزه و کرانه باختری و ایجاد یک راه حل اقتصادی در غزه و پرهیز از مذاکرات سیاسی درباره آینده فلسطین وجود دارد.

این روزنامه نوشت: گزارش های رسانه های مصری به نقل از منابع دیپلماتیک غربی حاکی است که طرح معامله قرن آمریکا مبتنی بر ایجاد یک منطقه تجارت آزاد بین غزه و العریش مصر است و پنج طرح بزرگ صنعتی احداث خواهد شد. به نوشته این روزنامه صهیونیستی، "بنا به درخواست اسرائیل، این پژوه ها در اراضی مصر احداث خواهد شد و مصر بر این فعالیت ها و عبور و مرور کارگران از غزه به صحرای سینای مصر نظارت خواهد داشت و یک بندر فلسطینی – مصری مشترک و یک نیروگاه برق خورشیدی احداث خواهد شد و اگر برنامه ریزی موفقیت آمیز باشد، یک فرودگاه نیز احداث خواهد شد".

هاآرتص افزود: "نوار غزه در دست حماس باقی خواهد ماند، اما با هماهنگی کامل با مصر که در طول ماه های اخیر مذاکرات فشرده ای با رهبران حماس درباره اقدامات مربوط به کنترل بر گذرگاه های مرزی انجام داده است. مصر گذرگاه را تا تعطیلات عید قربان باز باقی خواهد گذاشت و قصد دارد تا آن را تا اطلاع بعدی باز بگذارد".

این روزنامه نوشت: موضع مصر حاوی این پیام روشن برای تشکیلات خودگردان است که اگر محمود عباس(ابومازن) به مانع تراشی در مسیر آشتی فلسطین ادامه دهد، غزه و کرانه باختری از هم جدا شده و با این کار، راهکار سیاسی واحد بین دو بخش فلسطینی پایان خواهد یافت.

به نوشته این روزنامه، "به نظر می رسد که پیام مصر ثمر داده است، زیرا یحیی رباح از رهبران فتح پیش بینی کرد که تشکیلات خودگردان شروع به پرداخت حقوق بلوکه شده مسئولان در غزه کند؛ علاوه بر این مذاکرات آشتی بین فتح و حماس با هماهنگی مصر از سرگرفته خواهد شد که هدف از آن تجدید فعالیت دولت وفاق در غزه است".

به نوشته هاآرتص، "مصر از تحولات در غزه نگرانی خاصی احساس می کند و طرح آمریکایی معامله قرن را به طور کامل نمی پذیرد، زیرا بسام راضی سخنگوی نهاد ریاست جمهوری مصر گفت که مصر از ایده عربستان حمایت نمی کند که براساس آن ابودیس پایتخت فلسطین باشد."

راضی گفت: هیچ گونه طرح اقتصادی برای توسعه غزه نمی تواند جایگزین یک طرح سیاسی مورد قبول فلسطینی ها باشد و به این شیوه، مصر روند را به دو مرحله تقسیم می کند که مرحله اول کمک به غزه و توسعه اقتصاد آن به عنوان بخشی از تقویت مرزهایش است و مرحله دوم مذاکرات سیاسی فراگیر مستقل از تحولات اقتصادی در نوار غزه است.

این روزنامه صهیونیستی همچنین از "نگرانی" عبدالله دوم شاه اردن از "قصد عربستان برای محروم کردن این کشور از سرپرستی اماکن مقدس در قدس سخن" گفت. روزنامه هاآرتص نوشت: در چشم انداز نزدیک، شاه اردن با توسعه اقتصادی جداگانه غزه اعتراض نمی کند، اما هم نظر با این موضع سنتی عربی است که غزه و کرانه باختری نباید اجزای جدا از هم از کشور آینده فلسطین باشد، اما سلمان عبدالعزیز شاه سعودی و ولیعهد عربستان ولیعهد او در این زمینه با هم اختلاف نظر دارند.

این روزنامه صهیونیستی افزود: "درحالی که ولیعهد سعودی با قدرت از طرح معامله قرن آمریکا و جدایی بین غزه و کرانه باختری حمایت می کند؛ پدرش در قبال انتقادهایی که وی و عربستان با آن روبرو خواهد شد، احساس نگرانی می کنند، زیرا این به معنای دست برداشتن عربستان از مبانی طرح صلح عربستان از طریق جداسازی مشکل فلسطین به دو بخش و دست برداشتن از خواست اصولی ایدئولوژیک است که قدس شرقی را پایتخت فلسطین می شمارد ".

این روزنامه افزود: با این وجود، "اصول سیاسی معامله قرن فقط سبب اختلاف بین سران عرب نشده بلکه بیانیه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه سعی خواهد کرد که عربستان و امارات و قطر در حمایت مالی از پروژه های جدید در غزه مشارکت کنند؛ با مخالفت شدیدی از سوی عربستان و امارات برای مشارکت قطر در این طرح ها روبرو شده است."

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، "عربستان امارات به فرستادگان آمریکایی توضیح دادند که مشارکت قطر به معنای ورود ایران به غزه از حیات پشتی است و اگر مصر و اسرائیل توافق کنند؛ آنها به تنهایی می توانند بار این حمایت مالی را برعهده بگیرند که میلیاردها دلار بالغ می شود".

مطالب مرتبط:

پرچم داعش در محل اقامت عامل حمله با چاقو در هامبور

آخرین نتایج ریاست جمهوری/روحانی دوباره راهی پاستور

نام فوتبالیست مشهور در فهرست گروه‌های تروریستی مصر

ا

واکنش مردم اتریش به آزار و اذیت یک زن محجبه در این

آخوند قورچایی بر پرهیز از مجادله در مراودات اجتماع

تولد 150 هزار کودک آواره سوری در ترکیه

 

پسر جوان بن لادن در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت+عکس

اسرائیل ارتفاعات جولان در سوریه را بمباران کرد

شیوه جدید داعش برای کشتار

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات