b_0_0_0_10_images_880x495_cmsv2_ad98809fdb3256caa59d4ea7d5951eb03175898.jpg

اساس نیوز: ایالات متحده آمریکا عملیات نظامی خود را علیه گروه داعش در شرق افغانستان تشدید کرد.

به گزارش اساس نیوز به نقل از یورونیوز، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای ایالات متحده و نیروهای بین‌المللی حاضر در افغانستان، اعلام کرد که عملیات نیروهای تحت فرمان او علیه گروه داعش در طول ایام برقراری آتش‌بس با نیروهای طالبان همچنان گسترش خواهد یافت.

آقای نیکلسون گفته که آتش‌بس فرصتی قابل توجه است که باید در آن از نیروهای آزاد شده از جنگ با طالبان علیه گروه داعش بهره ببریم، چرا که این اولین آتش بس در طول جنگ ۱۷ ساله با طالبان است.

او همچنین خواستار مشارکت نیروهای افغان در افزایش دامنه عملیات علیه گروه داعش شد.

در پی اعلام حمایت فرماندهان نیروهای افغان از این برنامه، بلافاصله نیروی هوایی آمریکا و افغان اولین عملیات مشترک خود را علیه مواضع گروه داعش در ننگرهار انجام دادند.

گروه داعش نیز با حمله به منزل فریدون مومند، نماینده مردم ننگرهار در مجلس نمایندگان افغانستان قصد عملیات انتحاری را داشتند که با مداخله پلیس محلی یکی از مهاجمان انتحاری کشته شد و مهاجمی دیگر هم موفق به گریز از محل درگیری شد. در جریان این درگیری یک نیروی پلیس و دو فرد غیرنظامی کشته شدند.

در همین حال مایکل کوگلمن، کارشناس افغانستان در مرکز ویلسن معتقد است که آتش‌بس فعلی با طالبان کاملا نمادین است. به اعتقاد آقای گلمن این آتش به فرصتی برای تقویت طالبان بدل خواهد شد.

یک مقام رسمی ناتو نیز در واکنش به این آتش بس گفته است که چندان نباید به آن خوشبین بود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه از برقراری آتش‌بس با نیروهای طالبان تا پایان ماه رمضان خبر داد. تصمیم به برقراری آتش‌بس در پی انفجار انتحاری روز دوشنبه در کابل که به کشته شدن ۱۴ تن از جمله هفت عالم مذهبی انجامید، اتخاذ شد. تصمیمی که بر فتوای علمای مذهبی متکی است.

گروه داعش از سال ۲۰۱۵ اقدامات شبه نظامی خود در افغانستان را آغاز کرده و در حال حاضر در بخش هایی از شهر ننگرهار و مرز شرقی افغانستان با پاکستان، مستقر است.

مطالب مرتبط:

انتقاد شدید از حمایت جمهوریخواه آمریکایی از کاندید

«حامد کرزای» از هند خواست تا رهبری منطقه را به دست

احتمال برگزاری نشست سه جانبه کره جنوبی با کره شمال

وعده دولت هند برای رسیدگی به کشتار مسلمانان

احتمال کشته شدن سرکرده داعش در سوریه

ا

مفتی تاتارستان: سازمان‌های وهابی را به عنوان سازما

عفو بین الملل حکم صادره علیه مرسی را محکوم کرد

در 11 کشور جهان کمبود زنان دردسر آفریده است !

دستگیری دو عضو انتحاری داعش در استانبول

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات