b_0_0_0_10_images_606x303_cmsv2_53ea3e807cab52e2b4e4e0dedc018e8b3154292.jpg

اساس نیوز به نقل از یورونیوز ؛ دیدار دو ملی‌پوش ترک‌تبار فوتبال آلمان با رجب طیب اردوغان انتقاد فدراسیون فوتبال آلمان را برانگیخته است.


مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان، دو بازیکن تیم ملی فوتبال آلمان، روز گذشته با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و کاندیدای انتخابات پیش‌روی این کشور دیدار کرده بودند.


رئیس‌جمهور ترکیه برای سفری سه روزه در انگلیس به سر می‌برد و قرار است با ملکه و مقامات این کشور دیدار کند. مسعود اوزیل و ایلکای گوندوغان در شاغل در لیگ برتر انگلیس هستند و به ترتیب برای تیم‌های آرسنال و منچستر سیتی توپ می‌زنند.


این بازیکنان، که هردو متولد شهر گلزنکیرشن در غرب آلمان هستند، پیراهن‌های امضاشده باشگاهی‌شان را در این دیدار به آقای اردوغان هدیه دادند. عکس‌های این نشست به صورت گسترده در کمپین تبلیغاتی آقای اردوغان مورد استفاده قرار گرفته است.


فدراسیون فوتبال آلمان با صدور بیانیه‌ای گفته است: «ما به شرایط خاص آن دسته از بازیکنان‌مان که پیشینه مهاجرتی دارند احترام می‌گذاریم. اما فوتبال و فدارسیون فوتبال آلمان پای‌بند ارزش‌هایی است که آقای اردوغان به میزان کافی به آنان احترام نمی‌گذارد. به همین دلیل این چیز خوبی نیست که بازیکنان ملی‌مان برای کمپین‌های نمایشی مورد سوءاستفاده قرار گیرند. »


اولیور بیرهوف، مدیر تیم ملی فوتبال آلمان، نیز گفته است: «من هیچ شکی در خصوص تعهد این دو بازیکن به فوتبال آلمان ندارم. آن‌ها از معنی و مفهومی که این عکس به اذهان متبادر می‌کند باخبر نبودند.»

b_0_0_0_10_images_1397022515562280414147334.jpg                                                     

شماری از سیاستمداران آلمانی نیز از این حرکت انتقاد کرده‌اند. جم اوزدمیر، نماینده پارلمان این کشور در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک نوشت :«من انتظار دارم که این دو بازیکن برائت بجویند چرا که خودشان را با این عمل تبدیل کرده‌اند به یک ابزار تبلیغاتی ارزان برای حاکمی خودسر و مستبد.»


ایلکای گوندوغان در واکنش به انتقادات منتشره گفته است: «ما نمی‌خواستیم با این عکس بیانیه سیاسی صادر کنیم یا اینکه حتی در کمپین انتخاباتی شرکت داشته باشیم.»


او اضافه کرد:«ما به ارزش‌های فدراسیون فوتبال آلمان وفاداریم و مسئولیت‌هایمان را می‌شناسیم.»


روابط میان آلمان و ترکیه در ماه‌های اخیر با تنش همراه بوده است.

b_400_400_16777215_10_images_trghtrhw.jpg

مطالب مرتبط:

استقرار نیروهای زمینی آمریکایی برای اولین بار در س

وزیر آموزش و پرورش دردیدار با نمایندگان اهل سنت:با

وزیر دفاع ترکیه: تانک "پولات" بزودی عملیاتی خواهد

پرواز هواپیمای جنگی روسیه بر فراز کاخ سفید

کلیپ : ترور " نه "

دستکم ۲۰ نفر در یک زیارتگاه پاکستان کشته شدند

حال و روز این روزهای جهان اسلام

پارلمان فیلیپین برای تصویب روز حجاب تصمیم می گیرد

گاردین ‌فاش کرد: داعشی‌های ‌اسرائیلی برگشتند

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز