b_0_0_0_10_images_8003205_997.jpg

اساس نیوز ؛ جیمز هریسون که به «مردی با بازوی طلایی» معروف است طی 60 سال گذشته با اهدای خون خود، جان بیش از  دو میلیون و 400 هزار نوزاد را نجات داده است. پلاسمای خون او حاوی آنتی بادی بسیار نادری است که در ساخت نوعی دارو موسوم به «آنتی - دی»برای جلوگیری از مرگ نوزادان مبتلا به عامل «ارهاش» استفاده می شود. این دارو  به مادرانی تزریق می شود که ارهاش منفی (RH-) خون آنها مغایر با ارهاش مثبت (RH+) خون جنین است.


هریسون در سن 81 سالگی  پس از هزار و صد و هفتاد و سومین اهدای خون خود از بازوی راستش بیش از یک هزار کیسه خون بازنشسته شد.


این شهروند استرالیایی به واسطه اهدای بیش از یک هزار کیسه خون نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. او در مصاحبه با سیدنی هرالد گفت: امیدوارم کسی پیدا شود که این رکورد را بشکند.


صلیب سرخ استرالیا ضمن انتشار بیانیه ای همزمان با بازنشستگی او اعلام کرد «مهربانی او یک میراث گرانبها است».


هریسون پیش از این در توضیح علت اهدای خون خود گفت:  در سال 1951 زمانی که 14 سال داشتم طی یک عمل جراحی سینه، یکی از شش هایم برداشته شد. چند روز پس از عمل، پدرم از فداکاری غریبه ها برای نجات جان من صحبت کرد. او گفت در طول جراحی 13 واحد خون دریافت کردم که بیشتر آن را افرادی به من اهدا کردند که نمی شناختم. پدرم هم به من خون اهدا کرده بود. این باعث شد با خود تصمیم بگیرم وقتی بزرگتر شدم اهداکننده خون شوم.


پس از آنکه هریسون برای نخستین بار خون اهدا کرد پزشکان در کمال ناباوری اعلام کردند آنچه در رگ های او جاری است درمان عامل مهلک «رزوس» یا «ارهاش» برای نوزادان است. دانشمندان با استفاده از آنتی بادی (پادتن) خون او واکسن «آنتی دی» را تولید کردند که جان نوزادان را پیش از تولد نجات می داد. این واکسن به مادرهایی که خونشان ارهاش منفی داشت، تزریق می‌شد تا بدنشان در دوران بارداری، پادتن تولید نکند.


هریسون در سال 1999 مدال مخصوص استرالیا را برای حمایت از تولید واکسن آنتی دی دریافت کرد. او یکی از 50 نفر در استرالیا است که گفته می شود خونشان حاوی آنتی بادی ارهاش است.

مطالب مرتبط:

آمریکا سرنوشت بشار اسد را به روسیه واگذار کرد

دانشجوی مسیحی از حضور در مسجد می گوید

 

حکم دستگیری رهبر جبهه مدافعان اسلام اندونزی

نوجوان عضو داعش در آلمان دادگاهی می‌شود

ا

هشدار ارتش آمریکا به ساکنان رقه :از شهر خارج شوید

حمله مردم به خانه «جن ها» در مصر / تصاویر

حمله طالبان به مدرسه دخترانه در پاکستان

زمینه ها و دامنه فعالیت گروه های افراطی در قرقیزست

اعلام آمادگی فرمانده ارتش پاکستان برای دفاع از اما

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز