b_0_0_0_10_images_222336644.jpg

اساس نیوز:روزنامه صهیونیستی هاآرتص در یادداشتی به قلم «شولمو آوینری» ضمن ممکن دانستن کشیده شدن عربستان سعودی به جنگ با ایران توسط ولی‌عهد جوان این کشور، تصریح کرد: «شک نباید کرد که در چنین جنگی، ایران، عربستان سعودی را شکست می‌دهد. عربستان سعودی علی‌رغم داشتن تسلیحات پیشرفته آمریکایی، از منظر نظامی ضعیف است و تقریبا دارای یک ارتش واقعی نیست.»

این یادداشت که مشتمل بر انتقاداتی تند از بن سلمان است، در بخش دیگری محمد بن سلمان را عامل تشدید شکاف بین اهل سنت و اهل تشیع از طریق تشدید دشمنی با ایران دانسته و می‌نویسد: «هرچند که تحرکات بن‌سلمان از جانب برخی کشورهای سنی نظیر مصر و اردن و دولت دونالد ترامپ و همچنین دولت [رژیم] بنیامین نتانیاهو در اسرائیل [فلسطین اشغالی] مورد حمایت قرار گرفته، اما اقدامات او همچنان موفقیت‌آمیز تلقی نشده و همچنان این سوال وجود دارد که آیا رفتار ولی عهد سعودی می‌تواند به ثبات منطقه کمک کند؟»

روزنامه صهیونیستی هاآرتص همچنین از دخالت نظامی سعودی‌ها در یمن نیز انتقاد کرده و نوشته که دخالت مزبور، به کشته شدن هزاران نفر و ایجاد فاجعه انسانی منجر شده و میلیون‌ها یمنی را در معرض گرسنگی قرار داده است. همچنین تحریم قطر توسط عربستان سعودی نیز موفق نبوده و حتی به سوی خود سعودی‌ها چون بومرنگ بازگشته است. در همین حال، تلاش بی‌رحمانه برای بیرون انداختن سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان از سمتش هم شکست خورد.

در بخش دیگری از یادداشت روزنامه صهیونیستی هاآرتص آمده است: «حتی با رانندگی زنان نیز، شاهد تولد عربستانی آزادتر نخواهیم بود؛ از سوی دیگر، حرکات تند بن‌سلمان می‌تواند منجر به مقاومت از سوی  نخبگانی شود که او قصد سرکوب آنها را دارد – شاهزادگان و دیگر ذی‌نفوذان- و حتی می‌تواند به مقاومت اقلیت شیعه عربستان بینجامد که در بخش‌های شرقی این پادشاهی زندگی می‌کنند.»

«رد احتمال تجزیه عربستان سعودی – کشوری که از مناطق ذاتا متفاوت با اتحاد ابن سعود و وهابیت به یک واحد سیاسی مفرد تبدیل شد – به اجزای تاریخی تشکیل‌دهنده‌اش ممکن نیست. ... همبستگی سیاسی در بسیاری از کشورهای عربی شکننده است و همیشه نمی‌تواند از پس بحران‌ها برآید.

 

مطالب مرتبط:

مولانا فیض محمد سادات:اوضاع نابسامان جهان نتیجه‌ی

نماینده سوریه در سازمان ملل فرانسه را به دست داشتن

پاپ فرانسیس برای صلح در خاورمیانه فراخوان داد

تجاوز سیستماتیک به زنان مسلمان آراکان- بخش دوم

تسلیم شدن تعدادی از جنگجویان ارتش آزادیخواه بلوچ ب

در تاجیکستان پوشش حجاب و روسری برای زنان ممنوع است

عکسی از نماز تراویح با عنوان رهبر تروریست های مالز

13 کشته و زخمی در حمله مهاجم مسلح به کنسرتی در اتر

گرامیداشت بیست و سومین سالگرد نسل کشی خوجالی برگزا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز