b_0_0_0_10_images_42963947_303.jpg

اساس نیوز: جینا هسپل با بیش از ۳۰ سال سابقه کار اطلاعاتی، مدیریت پروژه‌های برون‌مرزی سیا از جمله نظارت بر زندانی مخفی در تایلند را برعهده داشته است. هسپل به دلیل حمایتش از روش‌های خشن شکنجه، انتخابی مناقشه‌برانگیز به شمار می‌رود.

به گزارش اساس نیوز به نقل از دویچه وله, جینا هسپل سال‌ها به عنوان افسر اطلاعاتی سیا فعالیت داشته است. این افسر باسابقه ۶۱ ساله از سوی دونالد ترامپ برای ریاست سازمان سیا پیشنهاد شده و چنانچه کنگره آمریکا این پیشنهاد را تصویب کند، هسپل نخستین زنی خواهد بود که در تاریخ آمریکا ریاست سازمان سیا را به عهده می‌گیرد.

پس از برکناری ناگهانی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو، رییس سازمان سیا از سوی دونالد ترامپ به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت خارجه معرفی شد. در صورت رأی مثبت کنگره، پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا در کابینه ترامپ مشغول به کار خواهد شد.

جینا هسپل سال گذشته به عنوان معاون رییس سازمان سیا منصوب شد. این انتصاب در همان زمان نیز جنجال‌برانگیز بود.

منتقدان می‌گفتند هسپل در یک زندان مخفی آمریکا در تایلند در روند اعمال شکنجه بروی مظنونان به عضویت در گروه تروریستی القاعده شرکت داشته است. مرکز اروپایی قانون اساسی و حقوق بشر مستقر در برلین (ECCHR) در سال ۲۰۱۴ از دادستانی کل آلمان در کارلسروهه خواست تا در صورت سفر هسپل به اروپا، حکم جلب فوری او صادر شود. بررسی این پرونده از سوی دادستانی فدرال در جریان است اما هنوز رسما تحقیقات در این زمینه آغاز نشده‌اند.

گذشته‌ای تاریک

هسپل بخش زیادی از فعالیت‌های حرفه‌ای‌ خود در ۳۰ سال گذشته را به طور مخفیانه انجام داده و برای همین اطلاعات زیادی در مورد شخص او در دست نیست. گفته می‌شود او در دوران ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش برای نخستین بار "روش‌های پیشرفته بازجویی" سازمان سیا را آزمایش کرده است.

هسپل که در آن زمان ۴۵ ساله بوده مدیریت عملیات مخفی برون مرزی سیا را بر عهده داشته است. او همچنین دفاتر سیا در لندن و نیویورک را مدیریت کرده است.

هر چند حزب جمهوری‌خواه اکثریت را در کنگره در اختیار دارد، اما با این حال انتصاب هسپل بدون بحث و حاشیه نخواهد بود. هسپل باید جوابگوی پرسش‌های بسیاری در رابطه با نقشی باشد که در گذشته در راستای برنامه مخفی سیا برای حبس و شکنجه زندانیان ایفا کرده است.


هسپل باید جوابگوی پرسش‌های بسیاری در رابطه با نقشی باشد که در گذشته در راستای برنامه مخفی سیا برای حبس و شکنجه زندانیان ایفا کرده

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه گفته، هسپل در جلسه پرسش و پاسخ در کنگره باید در مورد گستره وظایف و نقش‌اش در این طرح مخفی سیا که "یکی از تاریک‌ترین فصل‌های تاریخ آمریکا بوده" پاسخگو باشد.

گفته می‌شود هسپل در سال ۲۰۰۲ مسئولیت اداره زندان مخفی سیا در نزدیکی بانکوک را که به اسم "چشم گربه" (Cat's Eye) شناخته می‌شود، بر عهده داشته است. او در آن دوران بر روش‌های خشونت‌آمیز شکنجه که روی مظنونان به عضویت در القاعده اعمال می‌شده، نظارت داشته است.

مأموران سازمان سیا در جریان بازجویی از زندانیان، آنها را در تابوت حبس می‌کردند. از دیگر روش‌های شکنجه‌ای که سازمان سیا به کار می‌گرفته، بیدار نگه‌داشتن زندانیان برای ساعت‌های متمادی و نیز روش "القای حس خفگی با آب" (غرق کردن مصنوعی) بوده است.

یکی از موارد شناخته‌شده زندان تایلند، پرونده ابو زبیده بوده است. نام او در گزارشی درباره شکنجه‌های سازمان سیا که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، ذکر شده است.

گفته می‌شود ابو زبیده مسئولیت نظارت بر اردوگاه‌های آموزشی نیروهای اسلام‌گرا در افغانستان را بر عهده داشته است. سازمان سیا بر این باور بود که ابو زبیده ارتباطات نزدیکی با اسامه بن لادن، رهبر و بنیان‌گذار شبکه تروریستی القاعده داشته است. 

بر همین اساس نیز سیا با اعمال روش‌های گوناگون شکنجه روی ابو زبیده، قصد گرفتن اطلاعات در مورد القاعده را داشته است. جلسات بازجویی خشن و وحشیانه از زندانیان در زندان تایلند همگی ضبط شدند و رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند، بعدها نوارهای ویدیویی این جلسات به دستور هسپل از میان برده شدند.

به نوشته رسانه‌های ‌آمریکایی هسپل مورد احترام همکارانش است. با این حال دموکرات‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشری از انتصاب او به عنوان رییس سازمان سیا به دلیل نقش او در شکنجه زندانیان به شدت انتقاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط:

یونسکو: تخریب نمرود جنون آمیزبود

خطیب جمعه اهل سنت پیرهرات اسالم: صدقه دادن از مال

حادثه برای چند شناور ایران در خلیج‌فارس

 

تازه‌ترین اقدام ضد سوری داعش

مونولوگ دانشجویان مسلمان در دانشگاه میشیگان

آغاز عملیات امنیتی در ترکیه برای بازداشت رهبران سا

ب

سوء استفاده داعش از کودکان در افغانستان

داعش و طالبان رسما اعلام جنگ کردند

معاون امنیتی وزیر دفاع آمریکا: باید عملیات علیه دا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات