b_0_0_0_10_images_trhryhw.jpg

اساس نیوز ؛ مرکز جهانی فتوای الکترونیک الازهر در تازه‌ترین فتوا اعلام کرد که معاملات بورس به صورت مشروط و نه مطلق، جایز است.


این مرکز تاکید کرد که در معاملات بورس چندین معامله شرعی مانند خرید سهام، اسناد مالی، شراکت و ... به طور همزمان ممکن است واقع شود از این رو نه می‌توان حکم به حرمت مطلق این معاملات را صادر کرد و نه حکم به جواز مطلق.
 


مرکز جهانی فتوای الکترونیک الازهر خاطر نشان کرد: اگر معامله‌ای که در بورس انجام می‌شود مصداق خرید و فروش سهام باشد به گونه‌ای که هیچ گونه جهل، غَرَر(خطر) یا فریبی در آن نباشد در این صورت معامله صحیح است اما در غیر این صورت معامله حرام و باطل است.
 


الازهر اظهار داشت: باید دانست که اساس و سنگ بنای بورس بر رقابت میان شرکت‌های تجاری بزرگ استوار است و چنین ساختار اقتصادی طبیعتا دربردارنده جهل و غَرر شرعی است به ویژه آنکه شرکت‌ها برای فروش سهام خود سایر شرکت‌های تجاری را تخریب می‌کنند و ضرر در معامله بسیار محتمل است.
 


این مرکز دینی در پایان با هشدار به معامله کنندگان بازار بورس نسبت به وقوع در کذب با اشاره به موضوع زکات بورس نیز ابزار داشت: اگر سود حاصل شده از بورس به حد نصاب زکات برسد باید زکات آن پرداخت شود.

مطالب مرتبط:

مصرف بیش از حد کوکائین عامل مرگ «هیتلر» بود

زندانی سابق گوانتانامو: با قرآن سلامت عقل خود را ح

دانشجویان زاهدانی با مولانا عبدالحمید دیدار کردند

ا

هم اندیشی و «گفتمان» بسیاری از مسائل و اختلافات مو

طالبان پاکستانی زیر پرچم داعش در افغانستان

ا

مایک پمپئو:آماده همکاری با صلیب سرخ جهانی و هلال ا

ا

نخست وزیر استرالیا:پس از الیزابت دوم، استرالیا بای

ا

نیکی هیلی کناره گیری کرد/یک حامی دیگر ترامپ از او

زنان انتحاری خطرناک ترین سلاح داعش در موصل

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات