b_0_0_0_10_images_880x495_story5e144e47a91d5efd86dcc66fc437e7bc_510453.jpg

اساس نیوز به نقل از یورونیوز ؛ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است که قصد دارد در خصوص بازنگری و ایجاد ساختاری نو برای منطبق کردن دین اسلام با جامعه فرانسه قدم‌هایی اساسی بردارد.


رئیس جمهوری فرانسه با یادآوری این نکته که «شیوه من برای پیشروی در این موضوع بررسی تدریج و مرحله به مرحله است» افزود: «تا زمانی که کار به اتمام نرسیده باشد از طرح و پیشنهادی رونمایی نخواهد شد.»


طرحی که امانوئل ماکرون در خصوص به اجرا گذاشتن آن در فرانسه اطلاع رسانی کرده در واقع برآمده از پس زمینه فکری و اعتقاد راسخ وی به حراست از اصول لائیسیته است که ارکان نظام سیاسی و حکومتی در فرانسه را تشکیل می دهد.


در واقع سکولاریزاسیون یا جداکردن دین از دولت که مبنای آن احترام به آزادی اندیشه و دین به عنوان یک امر فردی و در عین حال جلوگیری از تاثیرگذاری اندیشه و نماد های دینی بر عرصه عمومی و ساحت سیاست است به عنوان سنگ بنای نظام لائیسیته در فرانسه بارها و در برهه‌های مختلف به خصوص پس از حملات تروریستی در سال‌های اخیر خدشه دار شدن آن مورد انتقاد جریان‌های و شخصیت‌های فکری و سیاسی در این کشور قرار گرفته است.


چنین است که امانوئل ماکرون در گفتگو با «لو ژورنال دو دیمانش» راهبرد خود در بازگشت به اصول لائیسیته را مورد تاکید قرار می دهد و هدف از اجرای این تصمیم را «بازیابی ذات و کنه لائیسیته و فراهم ساختن امکان اعتقاد یا بی اعتقادی (به مفاهیم دینی) به منظور پاسداشت و حراست از انسجام ملی و نیز تاکید بر دسترسی آزادانه به شناخت و آگاهی» معرفی می کند.


او در این زمینه به صراحت عنوان می کند که «جدا از مسئله بازنگری و سازماندهی مجدد، موضوع دیگری چون ارتباط میان اسلام و ارزش های جمهوری» نیز در میان است.


رئیس جهوری فرانسه پیش‌تر در اوایل سال جاری میلادی نیز از قصد خود برای انجام اقدامی جدی در جهت بازسازی و ساماندهی اسلام در فرانسه سخن گفته بود. او در قالب پیام های تبریک سال نو خطاب به مقامات و رهبران مذهبی در کشورش هدف از این اقدام را جلوگیری از به قهقرا رفتن و به بحران کشیده شدن دین در فرانسه آنطور که در سطح بین المللی دچار آن شده است، عنوان کرده بود.


نشریه «لو ژورنال دو دیمانش» همزمان با گفتگو با رئیس جمهوری فرانسه اقدام به انتشار آخرین نظرسنجی موسسه فرانسوی سنجش افکار عمومی Ifop درباره میزان تطبیق پذیری اسلام با ارزش‌های حاکم بر جامعه فرانسه کرده است.


بر اساس این نظر سنجی ۴۳ درصد از پاسخ دهندگان معتقد بوده اند که اسلام با اصول و ارزش های جمهوری فرانسه منطبق نیست؛ نتیجه ای که حاکی از کاهش شمار افراد بدگمان به انطباق اسلام با جامعه فرانسه نسبت به سال ۲۰۱۶ است.


نتایج یک تحقیق در مورد همین سوژه که توسط Ifop در سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شده بود نشان می دهد که ۵۶ درصد از مردم فرانسه اعتقادی به تطبیق پذیری اسلام با ارزش های جمهوری در این کشور ندارند در حالی که ۴۴ درصد از مردم خلاف این اعتقاد را دارند.


این در حالیست که نظر سنجی سال جاری، رویه کاملا عکس را نشان می دهد به گونه ای که تعداد معتقدین به انطباق پذیری اسلام با جامعه به ۵۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

مطالب مرتبط:

اعتراض اساتید دانشگاه تونس به درج مغرضانه نام اسرا

ناامیدی مردم کردستان عراق از بیانیه وزیر خارجه امر

شهردار مسلمان لندن:لندنی ها هرگز مرعوب تروریسم نخو

درخشش آکادمی اسلامی آلمان در نمایشگاه بین‌المللی ک

هشدار آژانس مرزی اروپا نسبت به تبدیل پناهجویان به

ا

کارمندان کاخ سفید از داشتن موبایل حین وظایف اداری

ترامپ: درِ مساجد آمریکا را تخته می کنم!

نگاهی بر جنبه های فقهی و اجتماعی اختلاف در رویت هل

حامیان مالی داعش در روسیه دستگیر شدند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات