b_0_0_0_10_images_8255759171666519.jpg

اساس نیوز ؛ وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به نزدیک شدن آمریکا به کشورهای آسیای مرکزی گفت: هدف واشنگتن از برقرای روابط با کشورهای منطقه رشد اقتصادی این کشورها نیست، بلکه این کشور به دنبال اجرای اهداف ژئوپلتیکی و ایجاد آسیای مرکزی بزرگ است.


« سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در یک نشست مطبوعاتی در مسکو خواستار عدم سوءاستفاده آمریکا از همکاری خود با کشورهای آسیای مرکزی در چارچوب گروه «C5+1» شد.


وی گفت، مسکو مخالف این نیست که کشورهای آسیای مرکزی طیف گسترده ای از شرکای خارجی داشته باشند، بلکه بر آن هستیم که این روابط با احترام کامل و اجرای تمام تعهداتی که بین ما وجود دارند، صورت گیرد.


لاوروف اضافه کرد: اطلاعاتی موجود است که دولت جدید آمریکا از نزدیک شدن به کشورهای آسیای مرکزی به دنبال سوء استفاده در این زمینه است همچنان که دولت قبلی این کشور نیز از نزدیک شدن به کشورهای منطقه چنین اهدافی را دنبال می کرد.


وی تصریح کرد: ماهیت طرح «آسیای مرکزی بزرگ» از تغییر مسیر تمام پروژه های آسیای مرکزی به سمت جنوب بدون مشارکت روسیه خبر می دهد.


وی در ادامه گفت: مطمئن هستم که اگر چنین ایده ها از طرف آمریکایی ها در ملاقات با دوستان آسیای مرکزی ما عنوان شود، بدون شک این موضوع آشکار خواهد شد که واشنگتن از این اقدامات به دنبال رشد اقتصادی در منطقه نیست بلکه این کشور به دنبال اهداف ژئوپلتیکی خود برای نفوذ در منطقه و تشکیل آسیای مرکزی بزرگ می باشد.


لاوروف با اشاره به طرح اورآسیای بزرگ که مسکو دنبال می کند، افزود: بر خلاف طرح آمریکا پروژه ما پیشرفت پی در پی کشورهای منطقه و شفافیت در فرآیندهای همگرایی است و امکان متحد شدن تمام کشورهای اورآسیا و پیوستن کشورهای دیگر به آن را فراهم می کند.

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید در گفت‌وگو با خبرنگار رابطة العال

کارگاه آموزشی با هدف مقابله با اسلام هراسی در رسان

مولوی جامی: رمضان ماه خودداری از گناهان است

عامل کشتار کلوپ شبانه رینا: پشیمان نیستم اگر امکان

ا

اردوغان: ترکیه در دام تروریسم نخواهد افتاد

 

بازدید رهبران جمهوری‌خواه از مسجد ویرجینیا بعد از

ا

هشدار فرمانده ارشد سابق ناتو:احتمال درگیری دریایی

ارتش ترکیه با پخش اعلامیه از مردم عفرین خواست علیه

شهردار مسلمان لندن خواستار لغو سفر ترامپ به انگلیس

ب

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات