b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_6124a7e5d5f5847cb0ddf9ea0c36b9e7.jpg

اساس نیوز ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم بازگشایی کلیسای دمیر (سنت استفان) در منطقه بالات استانبول که با حضور بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان برگزار شد، اظهار داشت: "معتقدیم که حکومت‌ها در کشورهای مختلف جهان مسئول تامین شرایط لازم برای آزادی عبادت پیروان ادیان و مذاهب مختلف هستند".


وی در ادامه گفت: « افتتاح چنین طرحی در زمان کنونی، یک پیام مهم به جامعه بین المللی است. نباید خاطرات تلخ دوره‌های مشخص تاریخی بر روابط کهن و ریشه دار ما سایه بیاندازد. به همین خاطر ما بر این باور هستیم که وحدت در کثرت است که در واقع گویای تفکر و دیدگاه ما در قبال تمامی باورها است».


رئیس جمهور ترکیه همچنین خاطر نشان کرد: « در 15 سال گذشته به غیر از کشورمان، در جغرافیای وسیعی از بالکان، خاورمیانه و شمال آفریقا تا جنوب آسیا، آسیای مرکزی و اروپای شرقی، نزدیک به 5 هزار اثر تاریخی با مشارکت و کمک‌های ترکیه بازسازی شده است».


اردوغان ضمن تاکید بر آنکه برای ما، آزادی عبادت در کلیسای «دمیر» استانبول و مسجد «مرادیه» پلوودیو موضوعات جداگانه ای نیستند، گفت: « دعوت دوست گرامی بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان از مصطفی آلیش، مفتی ارشد بلغارستان به این مراسم نیز خود نشان دهنده مشارکت مثبت وی در این روند است».


وی در پایان یادآور شد: «طی سالهای اخیر 14 عبادت‌خانه از جمله کلیسای بزرگ ادیرنه، آیا نیکولا در گوکچه آدا، کلیسای سریانی کاتولیک دراسکندریه، کلیسای ارمنی پروتستان در دیاربکر، کلیسای نیزیپ فوقانی در غازی عنتب، تاکسیارهیس در جوندا و آیا یورگی در ادیرنه کاپی در ترکیه تعمیر و مرمت شده اند. کلیسای دمیر آخرین مورد آنان بود».

مطالب مرتبط:

افشای وصیتنامۀ بن لادن

فرمانده انتظامی سراوان:انفجار صوتی امروز کار قاچاق

مجری سرشناس الجزیره:بولتون بدنبال جنگ با ایران است

داعش و القاعده یکدیگر را به وابستگی متهم کردند

ورود نیروهای هوایی عربستان به پایگاه نظامی قونیه د

ماموستا سید عبدالقادر حسینی: دشمن تمام توانش را رو

ترامپ:بنظر می رسد جمال خاشقجی کشته شده است

والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی : با حفظ و

اعدام 37 نفر در عربستان

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات