b_0_0_0_10_images_thumbs_b_c_f6b8d0708a3d9b89a114a46870.jpg

اساس نیوز به نقل از خبرگزاری رسمی عراق « واع » ، وزارت خارجه عراق امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور از بند هفتم منشور سازمان ملل موسوم به برنامه نفت در برابر غذا توسط شورای امنیت سازمان ملل خارج شد.


در متن قطعنامه مزبور آمده است: دو طرف یعنی عراق و سازمان ملل بر اساس مقررات بند هفتم منشور سازمان ملل ذکر شده در دو قطعنامه 1958 صادر شده در سال 2010 و 2335 صادر شده در سال 2016 تمامی تدابیر لازم را به طور کامل اتخاذ کرده اند و این قطعنامه جدید گام مهمی در بازگشت عراق به جایگاه طبیعی و موقعیت بین المللی اش به شمار می رود و بیانگر پایان یافتن تعهدات عراق بر مبنای فصل هفتم مربوط به برنامه نفت در برابر غذا است.


21 سال از برنامه نفت در برابر غذا در عراق می گذرد؛ علت اعمال این برنامه علیه عراق به جنگ این کشور علیه کویت در سال 1990 باز می گردد.


پس از پایان این جنگ، شورای امنیت سازمان ملل، عراق را تحریم کرد، اما در اثر تحریم، مردم عراق دچار فقر شدیدی شدند و بروز فاجعه انسانی این کشور را تهدید می کرد.


از این رو، شورای امنیت سازمان ملل در سال 1995 قطعنامه 986 را علیه عراق صادر کرد و به این کشور اجازه داده شد تا هر 6 ماه، 2 میلیارد دلار نفت خود را بفروشد و در مقابل تنها مواد غذایی دریافت کند.


در واقع، شورای امنیت با صدور این قطعنامه از یک سو درصدد بود مانع بهره گیری پول نفت برای خریدهای تسلیحاتی توسط دولت عراق شود و از سوی دیگر نیز درصدد کاستن از فشار تحریم ها بر مردم عراق بود؛ بازرسان سازمان ملل متحد نیز بر فرآیند اجرای این قطعنامه نظارت می کردند.


با سقوط حکومت صدام دیکتاتور عراق در سال 2003، فرآیند خروج این کشور از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد و پایان برنامه نفت در برابر غذا نیز آغاز شد.


شورای امنیت سازمان ملل ابتدا در نوامبر 2003 با تصویب قطعنامه 1483 و سپس در سال 2010 با تصویب قطعنامه 1958 در جهت پایان دادن به برنامه نفت در برابر غذا و خروج عراق از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد رای داد.


این شورا در سال 2013 نیز موافقت کرد که بحث کویتی‌ های مفقود‌الاثر و اموالی که در اثر حمله عراق آسیب دیده یا از دست رفته است، از ذیل فصل هفتم خارج و به فصل ششم منشور ملل متحد که بر راه حل های مسالمت آمیز برای حل اختلاف ها تاکید دارد، منتقل شود.

مطالب مرتبط:

برنامه «شناخت اسلام» در مراکز پلیس کانادا برگزار م

اسارت ۴۱۶زن ترکمن عراق به دستان داعش

قانون منع استفاده از کلمات رکیک و ارقام در اسامی ک

لباس‌های نایک برای ورزشکاران محجبه یکی از بهترین ا

ثبت نام از مسلمانان انگلیس جهت پذیرش کودکان بی سرپ

احتمال مداخله نظامی روسيه در کره شمالی

دادخواست مسلمانان آلمان از دولت: امنیت مساجد را بر

فیون: فرمان ترامپ علیه مهاجران اهانت به تاریخ است/

اهل سنت وهابی و داعشی نیستند !

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات